Olvasónk keresett meg minket a kérdéssel: ülni vagy állni kell, ha egy hivatalos eseményen valaki elszavalja a Himnuszt, zene nincs, egy közjogi méltóság azonban jelen van? Volt tippünk, de megkérdeztünk egy protokollszakértőt is. Ön mit gondol erről? Szavazzon, a kép alatt pedig megtalálja a választ.
Mi abból indultunk ki, hogy olvasónk kérdésére tulajdonképpen az Alaptörvény is választ ad, amikor úgy fogalmaz: "Magyarország himnusza Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye Erkel Ferenc zenéjével". A biztonság – és kínos helyzetek elkerülése – érdekében azonban megkerestük Görög Ibolya protokollszakértőt is.
Íme tehát a megoldás:
A Himnusz szavalásakor nem kell felállni, csak ha a zene is megszólal. Fordítva viszont nem igaz ugyanez: ha nem énekelnek, a dallamot akkor is állva kell hallgatni.
Arra, hogy ez pontosan miért alakult így, ő maga sem tudott válaszolni. Cserébe megjegyezte, hogy nagyon sokan elkövetnek egy hatalmas protokolláris hibát: ünnepségen vagy bármilyen díjátadáson a kezdésre bevonulók – például az elnökség – állva várják, hogy felcsendüljön a Himnusz, aztán mindenki kicsit kihúzza magát, amikor meghallja a dallamot, holott a helyes megoldás az, ha bevonulás után leülnek, majd az első taktusoknál állnak fel.