Vitamentes, már-már unalmas megbeszélésekre számítanak a Fidesz és a KDNP ma kezdődő, háromnapos évadnyitó frakcióülésének résztvevői. Orbán Viktor azért szerda este megpróbálja majd felrázni a társaságot. A miniszterelnök a várakozások szerint nyitóbeszédében elsüti majd a választási kampány rajtpisztolyát.
„De legalább jó a víz és szép a kilátás” – summásan így fogalmazta meg a hvg.hu-nak egy fideszes képviselő, mi fogja kárpótolni a szerinte eseménytelennek ígérkező frakcióülés „fenékpróbáló” tanácskozásaiért abban a visegrádi wellnesshotelben, ahová idei évadnyitó eligazítását szervezte a két kormánypárt.
Az évtizedes hagyománynak megfelelően a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja szerdától háromnapos kihelyezett frakcióülésen beszéli át a hamarosan kezdődő parlamenti ülésszak várható kérdéseit. Az idei témákban nem lesz sok meglepetés, ahogy azt a Fidesz frakcióvezetője már több alkalommal is elmondta: a júniusig tartó ülésszak prioritásai közt első helyen az államfőválasztás szerepel (felkészül Áder János), de a kormány migrációs válásággal kapcsolatos újabb törvényjavaslatairól – köztük az idegenrendészeti őrizet Brüsszel által is vitatott visszaállításáról – és a civil szervezetek finanszírozásának átláthatóságával összefüggő törvényekről is igyekeznek mielőbb döntést hozni.
Lenne helye a vitának, csak épp okot nem látnak rá
A mai „bemelegítő” napon, vacsora után a hagyományoknak megfelelően Orbán Viktor tart politikai helyzetértékelést. A frakciótagok tippjei szerint ebben a kormány elmúlt két és fél éves teljesítményének és az országra váró, múlt heti évértékelőjében is említett „sorsdöntő harcoknak” szentel kiemelt szerepet a miniszterelnök, de a várakozások szerint „elsüti a kampányt-startpisztolyt” , vagyis a választási felkészülésről is beszélni fog majd.
Orbán Viktor beszédének végén szokás szerint a képviselők tehetnek fel neki kérdéseket. Ez a késő éjszakába nyúló, kötetlen beszélgetés a korábbi években számtalanszor csapott át kibeszélő-show-t idéző vitába, és a kormány intézkedéseivel szembeni kritikáikat is ekkor szokták felvetni a képviselők. A megkérdezett frakciótagok ezúttal azonban nem számítanak ilyesmire, szerintük nincs most érezhető feszültség a képviselőcsoportban: korábbi, a kormányzás és egyes vezetők stílusával, illetve urizálásával kapcsolatos ügyek elültek, a gazdaság jól teljesít, minden társadalmi rétegben érezhető „osztogatás” ment végbe az elmúlt években, a Fidesz népszerűségét nem nagyon van, ami veszélyeztetné.
„Egyéni nyűgök, választókerületi panaszok persze biztos előkerülnek, de cirkuszt jó ideje nem csinál már senki, főként nem jelöltállítás előtt” – mondta a hvg.hu-nak egy ismertebb fideszes.
Csütörtökön reggeltől estig a miniszterek egymás utáni beszámolóit hallgatják majd meg a frakciók: délelőtt Pintér Sándor belügyminiszterét a migrációs helyzetről és ez ezzel kapcsolatos törvénymódosításokról, délután Varga Mihály gazdasági miniszterét a jövő évi költségvetés irányvonalairól, Trócsányi László igazságügyi miniszterét a civil törvény tervezett átírásáról és a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antalét a választási kampányra való felkészülésről.
Szivárgásmentesítés felsőfokon
Pénteken a szakmai kabinetek tartanak üléseket, de a tapasztalat szerint a frakciótagok jó része ezen már nem vesz részt, hanem hazamegy, vagy a frakcióülésnek helyt adó wellnesshotel szolgáltatásait élvezi. Ezt igazolni látszik egyébként az ülésnek helyt adó Thermal Hotel Visegrád honlapján olvasható figyelmeztetés is, miszerint a hotel amúgy külsős, utcáról betérő vendégek előtt is nyitva álló élményfürdője február 15-én és 16-án zárva tart, de 17-én is csak este fogad vendégeket.
A frakcióülést ezúttal is a megszokott szigorú biztonsági intézkedések mellett tartják majd, ami nem elsősorban a résztvevők, sokkal inkább az elhangzottak biztonságára vonatkozik. A kormánypárti frakciók vezetői pár éve megelégelték ugyanis, hogy az újságírókkal kapcsolatot tartó képviselőktől folyamatosan szivárogtak ki információk az ülésen történtekről. A tanácskozás helyszínét azóta rendszerint szinte hermetikusan lezárják: újságírók, stábok a szálloda küszöbét nem léphetik át, a képviselők pedig csak aztán mehetnek be a megbeszéléseknek helyt adó konferenciaterembe, ha a bejáratnál leadták mobiltelefonjaikat.
A nyomaték kedvéért a híváslisták átnézését is be szokta lengetni a frakcióvezető, márpedig azt egyetlen képviselőnek sem kell elmagyarázni, hogy mi lehet a következménye, ha rajtakapnak valakit az információtovábbításon. Ez utóbbi alól kivétel persze az irányított szivárogtatás: az elmúlt két évben a Magyar Időkben rendszerint szövegszerűen is olvasható volt az ülés másnapján, hogy miről beszélt aktuálpolitikai helyzetértékelésében a miniszterelnök.
A dörzsölt és a hülye
A legutóbbi, szeptemberi balatonfüredi frakcióülésén a Fidesz egyes, befolyásos politikusainak a párt általános megítélését rontó stílusát és életmódját kifogásolta néhány képviselő, mások pedig azt vetették fel a miniszterelnöknek, hogy a pártot körüllengő korrupciógyanús ügyeket még az elkötelezett szimpatizánsok előtt is egyre nehezebb megvédeni. (A tanácskozás előtt kevéssel derült ki, hogy az ügyészség bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalással, vesztegetéssel és befolyással való üzérkedéssel gyanúsította meg a Fidesz borsodi képviselőjét, Mengyi Rolandot.)
A miniszterelnök akkori válaszában nem tulajdonított amúgy túl nagy jelentőséget a botrányoknak, hat év kormányzás alatt szerinte ugyanis normális, ha a választók egy részénél a párt elveszti az erős érzelmi kötődést, de attól még szerinte a Fideszre fognak szavazni. Az ellenzékre utalva Orbán Viktor az ismert amerikai kampányszlogennel nyugtatta a kérdezőt, miszerint ha egy dörzsöltnek tűnő fickó és egy szerencsétlen hülye közül kell választani, az emberek úgyis az előbbire szavaznak majd.
A Heti Válasz információi szerint a háromnapos frakcióülés után újabb nemzeti konzultáció indul. A kormány ezúttal az Orbán Viktor múlt heti évértékelőjében is belengetett témákról, köztük a rezsicsökkentés Brüsszellel szembeni megvédéséről és a Soros-szervezetek átláthatóságáról kérdezné az embereket.