Itthon hvg.hu 2017. február. 10. 09:05

"Abszolút hazugság" - Majtényi cáfolja Gyurcsány történetét

Ha tartottak is a baloldali pártok egymás közti egyeztetéseket Majtényi László államfői jelöléséről, azokról ő nem tudott, és nem is vett részt ilyenen, csak napokkal azután, hogy a civilek bejelentették saját kezdeményezésüket – mondta a hvg.hu-nak a baloldali pártok közös köztársaságielnök-jelöltje.

Majtényi László azok után kényszerült magyarázkodásra, hogy Gyurcsány Ferenc a DK elnöke az Inforádióban hétfőn arról beszélt: csak taktikai húzás volt Majtényi civil jelölése, a pártok kezdettől ott álltak a volt ombudsman mögött.

Majtényi László felkérése az hónapok óta zajló folyamat volt. Mi ezt ismertük, láttuk, részt vettünk benne, egyeztettük, hogy végül az a megoldás született, hogy Majtényi Lászlót először civilek ajánlották és kérték, hogy a demokratikus ellenzéki pártok támogassák” – mondta Gyurcsány. Később azt is hozzátette: volt olyan találkozója a pártelnököknek Majtényi Lászlóval, amikor részleteket egyeztettek, hogy ki, mikor, melyik testület tudja ezt elfogadni és mögé állni.

Az Eötvös Károly Intézet vezetője a HVG-nek január 5-én adott interjújában – illetve későbbi megszólalásaiban is – ehhez képest azt mondta: december vége felé hívta fel a jelölését javasló civilek nevében Székely Sándor, és „köpni-nyelni nem tudott”, annyira meglepte a kezdeményezés. Arra a kérdésre, hogy megkapta-e már a pártok támogatását, Majtényi akkor azt mondta, hogy úgy ugrott bele az egészbe, hogy senkivel, egyetlen pártvezetővel sem beszélt. Majtényi László csütörtökön a DK-elnök szavaira reagálva a hvg.hu-nak azt mondta: ha voltak is egyeztetések a baloldali pártok között a jelöléséről, azokról biztosan nem tudott és szerinte az őt jelölő civilek sem tudtak ilyesmiről, amikor december végén megkeresték.

Fazekas István

 Az az állítás, hogy az Eötvös Károly Intézet vezetője ott volt a civil jelölés előtti pártelnöki találkozókon, abszolút hazugság Majtényi László szerint. A volt ombudsman szerint az első, pártelnökökkel folytatott találkozója január közepén zajlott le, bő egy héttel azután, hogy jelölték, illetve elvállalta a jelöltséget.

A parlamenti pártok közül elsőként – rögtön a civilek január eleji bejelentése után –, az MSZP jelezte, hogy támogatja Majtényi László államfőjelöltségét, majd a DK, az Együtt, illetve legutóbb az LMP is bejelentette, hogy beáll a volt ombudsman mögé, így már biztosan meglesz a jelöléséhez szükséges 40 képviselői ajánlás, vagyis hivatalosan is Áder János jelenlegi köztársasági elnök kihívója lehet a parlamenti államfőválasztáson.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?