Itthon Mizsur András 2017. február. 08. 17:59

A közteresek is tagadják, hogy akadályozták az Együtt aláírásgyűjtését

Megkeresésünkre a rendőrség után a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság is tagadta, hogy munkatársaik bármilyen formában megzavarták volna a párt aláírásgyűjtőit. Az Együtt nem hagyja annyiban az esetet.

Hétfő este írtuk meg, hogy az Együtt Pesterzsébet–kispesti szervezetének aktivistái szerint komplett rendőrsorfal (nyolc egyenruhást emlegettek) sorakozott fel standjaik előtt, amikor a Határ úti aluljáróban gyűjtöttek aláírásokat a Momentum Mozgalom olimpiaellenes népszavazási kezdeményezéséhez.

Megkeresésünkre a rendőrség azt közölte, hogy nem volt semmiféle rendőrsorfal, mivel az egyenruhások közül csak ketten voltak rendőrök. A nem-rendőrök minden bizonnyal közterület-felügyelők voltak, akiket azért nézhettek rendőrnek az aktivisták, mert a fényvisszaverő mellényt leszámítva nagyon hasonló formaruhájuk és sapkájuk volt, mint a rendőröknek.

Együtt/Facebook

A képeken az is tisztán látszik, hogy volt náluk bilincs. Ez alapján a laikus szemlélő könnyen hihette azt, hogy rendőrökről van szó.

Közteres vagy-e?

Ennek ellenére furcsának tűnt, hogy a képeket nézegetve egyik egyenruhán sem látszik olyan azonosító vagy jelzés, ami arra utal, hogy közteresekről van szó, illetve hogy valamelyik kerülethez vagy a fővároshoz tartoznak-e.

Felhívtuk az egyik lehetséges érintett kerületet (a Határ úti aluljáró egy része Ferencvároshoz, másik része pedig a 19. kerülethez tartozik), ahol azt mondták, hogy a köztereseken minden esetben fel van tüntetve az, hogy ők közterület-felügyelők és hogy melyik kerülethez tartoznak.

Az eset miatt megkerestük a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságot. Arra voltunk kíváncsiak, hogy:

  • hova tartoznak az aluljáróban akciózó közteresek
  • miért álltak be az aláírásgyűjtő pultok elé
  • miért nem látszott azonosító vagy jelzés az egyenruhájukon
  • miért kellett hat ember az árusok igazoltatásához

Minden a legnagyobb rendben volt

Válaszukban azt írták, hogy a történetben szereplő közteresek a Fővárosi Önkormányzathoz tartoznak. Azt viszont tagadták, hogy lett volna bármiféle sorfal, vagy hogy a közteresek akadályozták az aláírásgyűjtést. „Az intézkedéssel érintett személy az aláírásgyűjtést végzők mellett, nagyjából egy méter távolságban folytatta a jogellenes közterületi értékesítést.”

Ez a gyakorlatban így nézett ki, olvasóinkra bízzuk annak eldöntését, hogy mennyire állja meg helyét a közteresek magyarázata.

Együtt/Facebook

Ugyanakkor állították, hogy volt rajtuk jelzés (azonosító szám, szolgálati jelvény és névtábla), mégpedig a felsőruházatuk bal karjának váll részén, illetve a formaruházat mellkasi részének bal oldalán. Álláspontjuk szerint ez azért nem látszik az Együtt által közölt képeken, mert csak jobb oldalról készültek felvételek.

Válaszukban arra is kitértek, hogy törvény kötelezi a köztereseket az egységes egyenruha viselésére. Szabályozva van az is, hogy a formaruhán el kell helyezni a közterület-felügyelőt foglalkoztató település címerét ábrázoló karjelzést.

Az Együtt állításával szemben a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság tájékoztatása szerint nem 6, hanem 4 munkatársuk volt ott az aluljáróban. A létszámot az indokolta, hogy az előállítás megkezdéséig biztosítaniuk kellett a rendőri intézkedést.

Nem hagyják annyiban

Az Együttet valószínűleg nem fogja megnyugtatni a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság válasza. Az viszont biztos, hogy a párt a Fővárosi Választási Bizottsághoz fordul az eset miatt. „Lassan már minden politikai tevékenységünket rendőrsorfal mögött kell végeznünk” – írták Facebook-oldalukon.

Hirdetés
Élet+Stílus HVG 2025. április. 04. 20:00

Gulyás Michelle: Egy pszichológiai könyvet írhatnék lassan – Penge podcast Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással

Bárhová megy, a bemutatásánál a nevéhez hozzáragasztják: olimpiai bajnok. Pedig alig volt már hátra egy hónap a párizsi játékok megnyitójáig, amikor eldőlt, hogy a szövetség őt nevezi. Gulyás Michelle meghálálta a bizalmat, a hosszú évek alatt elsajátított mentális technikákat is bevetve, flow állapotban versenyezve győzött az utolsó olyan öttusaversenyen, amelyben még szerepelt a lovaglás. A sportoló a Penge podcastban mindezekről, továbbá a kéretlen kritikák kezeléséről, a nemet mondás nehézségéről és a feladatok sokaságával zsonglőrködésről is mesélt Szilágyi Áronnak és Kenyeres Andrásnak.