Különben is kit érdekel, hogy mi Szijjártó véleménye Martin Schulzról?
Szijjártó Péter még egyetemre járt, amikor Orbán Viktor újdonsült miniszterelnök 1998-ban lekezelő megjegyzést tett a közelgő német választások szociáldemokrata kancellárjelöltjére, Gerhard Schröderre. Aki aztán megnyerte a választást. Komoly politikusokat persze nem személyes érzelmek vezetnek, de azért legfontosabb uniós partnerünk vezetője biztosan nem felejtette el, hogy a magyar kormányfő lesajnálta őt.
Erre mit mond most hétfőn a külgazdasági és külügyminiszter? Hát azt, hogy „Martin Schulz a múlt embere, azt a politikát képviseli, amely a jelen problémáit okozta”. Szerinte „Martin Schulz képtelen változni, így valójában akadályozza az európai biztonság megerősítését, az európai emberek védelmét”. Szijjártó nem elégedett meg azzal, hogy egy konkrét bírálatra válaszoljon, ami teljesen rendben van, ez a dolga – még ha szerintem nincs is igaza –, hanem a politikust minősítette.
E pillanatban nem látszik valószínűnek, hogy az Európai Parlament volt elnöke szeptemberben le tudja győzni Angela Merkelt. Ugyanis a németek nem kancellárt választanak, hanem parlamentet. Ahhoz, hogy Schulz kerüljön a kormány élére, nem személy szerint neki, hanem a pártjának kellene megelőznie a CDU-CSU-t, és ez akkor se látszik reálisnak, ha netán megmaradna a kancellárjelöltté választása utáni napokban mért személyes népszerűsége. De biztosat nem tudhatunk. Ezért teljesen fölösleges és értelmetlen egy magyar külügyminiszter pökhendiskedése. És károkat okozhat az országnak, ha esetleg váratlan eredmény születik nyolc hónap múlva a németeknél. Különben is kit érdekel, hogy mi Szijjártó véleménye Martin Schulzról?
Bezzeg a főnöke Szegeden nem volt hajlandó kommentálni az új amerikai elnök eszement intézkedéseit, amelyeket pedig számos kormányfő elítélt, köztük jobboldaliak is. Például Merkel és Theresa May. A miniszterelnök óvatos volt és diplomatikus, pedig lehetett volna kritikus. Ez csak még nevetségesebbé teszi Szijjártó ágálását: Schulzot azért szólja le, mert szociáldemokrata. Pedig, bár a szocdemek ma mindenfelé tartósan rossz passzban vannak, a csupán 39. évében járó miniszter még megérheti, amire korábban volt példa, hogy az európai országok jelentős részét újra baloldaliak kormányozzák. És velük is tudni kell együttműködni.