Itthon hvg.hu 2017. január. 30. 11:41

Orbán megszólalt az olimpiai népszavazásról

A kormány tudomásul veszi, ha úgy alakul, hogy az emberek népszavazáson dönthetnek a budapesti olimpiáról - mondta a miniszterelnök Szegeden, ahol MSZP-s kihívójával, Botka Lászlóval állapodtak meg különféle városfejlesztési projektekről. Amikor Orbánt arról kérdezték, ő is hazaárulónak tartja-e azokat, akik aláírták a NOlimpia népszavazási kezdeményezését, már nem válaszolt olyan egyértelműen.

Orbán Viktor a Modern városok program keretében az MSZP kormányfőjelöltjével, Botka László szegedi polgármesterrel kezdte a hetet. Az együttműködésről, amelyet 10.40-kor írtak alá a nyilvánosság előtt, a két fél sajtótájékoztatón számolt be hétfő reggel.

Orbán Viktornak a sajtótájékoztató végén aktuális kérdéseket is feltettek: támogatja-e, hogy az emberek népszavazáson döntsenek az olimpiáról - kérdezték, amire a miniszterelnök olyasmit mondott, hogy a kormány tudomásul veszi, ha így alakul. (Bencsik András minősítése alapján) hazaárulónak tartja-e, aki aláírja a népszavazási kezdeményezést - tudakolta másvalaki. Népszavazásügyben majd az aláírásgyűjtés lezárása után tud nyilatkozni - mondta erre Orbán.

Azután azt kérdezték tőle, egyetért-e azzal, hogy Donald Trump amerikai elnök kilépne a párizsi klímaegyezményből.

Nem hiszi, hogy Trump kikérné erről a véleményét - viccelődött erre a miniszterelnök, aki egyébként inkompetensnek tartja magát ahhoz, hogy egy ilyen kérdést megítéljen.

Botka Lászlót a baloldali összefogásról kérdezték, de elhárította az érdeklődést, mondván, ez a mai nap nem erről szól.

Orbán szerint ő ma egy komoly polgármesterrel tárgyalt, komoly megállapodást kötöttek, és a pártpolitikai kérdésektől függetlenül ezt meg is tartják. "De pártpolitikai témákra most nem térünk ki" - mondta arra a kérdésre, hogy lesz-e miniszterelnök-jelölti vita esetleg éppen kettejük között.

A határvédelem megerősítésével kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, egy új fal megépítés a déli határon elkerülhetetlen. Huszon-egynéhány percen múlt Erdogan török elnök és családjának élete - hozott példát a biztonsági kérdések fontosságára. "Ezért nekünk is meg kell mindent tennünk a tőlük délre eső országok békéjének megteremtéséért. De nekünk egy instabil déli térség esetén is meg kell védeni a határokat" - mondta.

Nem voltak olyan vidámak, amikor aktuálpolitikai kérdéseket kaptak
Kormany.hu

És ami Szegedet illeti

A tájékoztatón Orbán azzal kezdte beszédét, hogy hosszú és sikeres megbeszélésen vannak túl Botkával, ezt meg is köszönte a polgármesternek. Szeged városa egy ellenzéki vezetésű önkormányzat, és ritkán adódik lehetőség hasonló egyeztetésre, pedig

fölfogásuk szerint az az élet rendje, hogy vannak ellenzéki vezetésű városok.

A tárgyalások kiindulópontja az volt, hogy míg a kormány ciklusokban méri az időt, addig Szeged városa az örökkévalósághoz tartozik. Orbán szerint a felek egyetértettek abban, hogy Budapest mellett más komolyan vehető regionális központoknak is lenniük kell Magyarországon, Szeged ehhez jó úton jár. Mindkettejük célja, hogy Szeged kiemelt regionális központtá váljon a közeljövőben. A város fantasztikus fekvése, történelme, szellemi ereje is erre predesztinálja Szegedet. Orbán megjegyezte, hogy a kormányon keresztül az adófizetők 25 milliárd forintnyi adósságtól szabadították meg a megyeszékhelyet.

A miniszterelnök a megállapodás következő eredményeiről számolt be:

  • "Ma megtudhattam, hogy ha az ember Szegedről el akar menni Miskolcra, akkor Budapest felé kell vennie az irányt. Ideje, hogy ezen változtassunk: ez az elkövetkező évek egyik nagy terve: Debrecenen keresztül összekötni a két várost." Ez az M47-esnek a négysávosítása, amit felírtak a fejlesztési programok közé.
  • Ehhez kapcsolódva beszéltek a Szeged és Makó közötti vasúti elővárosi közlekedés fejlesztéséről is, benne a vegyes közlekedésű déli Tisza-híd megépítésével.
  • Megállapodtak a repülőtér fejlesztéséről, amihez a kormány biztosítja az anyagi hátteret. Ugyanis Orbán megértette Botka álláspontját: az a veszély fenyeget, hogy visszaminősítik a repteret.
  • A magyar élelmiszeripar mindig húzóágazat volt, a jövőbeli sikerek egy része is ezen alapul, ezért megállapodtak egy új gyártásberuházásról - jelentette be a miniszterelnök. 200 hektárnyi új iparipark-területet fognak létrehozni, részben a lézerközponthoz kapcsolódóan, munkahelyteremtő jelleggel.
  • Elfogadták Botka javaslatát egy inkubátorház felállításáról és egyfajta okosváros kialakításáról. A forrásokat ehhez biztosítja a kormány - mondta Orbán.
  • A belvárosi hídrekonstrukcióról, illetve a belvárosi rakpartfejlesztésről is megállapodtak. A későbbi tervek közé tartozik egy kerékpáros-gyalogoshíd megépítése a Botka által megjelölt helyszínen.
  • Kizárólag elektromos alapú tömegközlekedést szeretnének megvalósítani Szegeden, ez lehetne az első ilyen innovatív város Magyarországon. Ez távlati terv, de elkészítésében együtt fognak működni - ígérte a kormányfő.
  • A Mars térről kiebrudalnák a Volánt egy másik központba, ezáltal a város visszakaphatná az állami tulajdonban lévő teret. Ha ez közösségi tér lesz, a kormánynak ezzel kapcsolatban nem lesz fenntartása - mondta Orbán.
  • Botka felvetette neki, hogy a Széchenyi teret vissza kellene alakítani a háború előtti formájába. A tervek megvannak, a kormány vállalta, hogy állja a költségeket. Ebben van gyakorlatuk, hiszen ott a Kossuth tér, amely a nemzet pakolójából a nemzet főtere lett az utóbbi időben Orbán szerint.
  • Egy új fedett uszoda építéséről is megállapodtak, ennek költsége kb. 7 milliárd forint körül lehet. Megállapodtak egy atlétikai centrum építéséről is ehhez kapcsolódóan, a Botka László által kijelölt helyszínen.
Túry Gergely

Botka László, aki egyébként elsőként szólalt fel, elmondta, hogy egymilliárd eurónyi EU-pénzt használtak fel az előző fejlesztési ciklusban, szeretnék így folytatni 2014 és 2020 között is. Jelen pillanatban 104 fejlesztési projekt van folyamatban, ezek forrása az a 34 milliárd forintnyi euró, amelyet már eddig is biztosított az unió, valamint a város saját forrásai.

További 19 fejlesztési projektről döntöttek Orbánnal - mondta Botka, aki szerint ez egy szolidáris városfejlesztési program. A program legfontosabb, 40 milliárdos része a Szeged és Makó közötti vasúti összeköttetést javító déli Tisza-híd, ami gazdasági területeket is összeköt majd - hangsúlyozta a polgármester.

Botka elmondta, Szegeden 2,8 százalékos a munkanélküliség (országosan 4,4 körül van Orbán szavai szerint), és ez annak köszönhető, hogy az elmúlt 10 évben a versenyképességre alapozva teremtettek munkahelyeket.

Elmondta, hogy tájékoztatta Orbánt a nem rég kezdett, sikeres szegedi bérlakásprogramról. Az üres bérlakások ezrei, tízezrei terhet jelentenek az önkormányzatoknak, sok családnak pedig nincs otthona. A bérlakások felújítását, hasznosítását az államnak is támogatnia kellene Botka szerint.

Hirdetés
Minden, amit tudni érdemes Trump vámháborújáról
hvg360 Tiszai Balázs 2025. április. 10. 09:30

Még a végén Trump intézi el Orbánnak a keleti nyitást

Kezdeti szakaszában van még az amerikai elnök új vámháborúja, de lehet, hogy az végül közelebb hozza egymáshoz az utóbbi időben szintén paprikás hangulatban egymásnak üzengető és egymást vámolgató Európai Uniót és Kínát. De egyelőre az is benne van a pakliban, hogy az ázsiai nagyhatalom közös gondolkodás helyett egyszerűen Európára önti az Amerikából kiszorulóban lévő termékeit, megfojtva a kontinens termelőit.