Itthon hvg.hu 2017. január. 30. 09:15

Építészek akadtak ki Garancsi Kopaszira tervezett toronyházára

A Fővárosi Közgyűlés által már engedélyezett magasház lerontaná a budai panorámát, ráadásul az építési szabályzattal is ellentétes.

Mint arról korábban beszámoltunk, BudaPart néven nagyarányú ingatlanfejlesztés indul elvileg már idén a Kopaszi-gáton, ahol Garancsi István milliárdos vállalkozó Market-cégcsoportja egy (a Balettintézet felújításában is érintett) katari hátterű vállalkozással közösen kíván lakóházakat, irodákat és többek között egy 120 méter magas toronyházat is építeni. A magasház építését előbb nem engedélyezte az újbudai önkormányzat, a Fővárosi Közgyűlés azonban végül tavaly decemberben megszavazta a megépítés engedélyezését.

Az Építészfórumon azonban most több építész kelt ki az épület tervei ellen, mert szerintük a Lágymányosi öböl partjára tervezett 120 méteres toronyház jelentősen befolyásolná, sőt, rontaná a budai látképet.

A kép jobb szélén álló épület lenne a kifogásolt magasház
budapart.hu

Mint írják, a 120 méteres toronyház az alig egy kilométer távolságban lévő, 130 méteres Gellértheggyel vetélkedő magassága révén és a három kilométerre elterülő Várhegy fölé magasodva

súlyosan megzavarná az eddig harmonikusnak mondható budai városképet.

A tiltakozás aláírói rámutatnak arra, hogy a magas házak építését Budapesten évtizedek óta rendszerszintűen szabályozzák, mert a várost irányító szakmai-politikai testület tudatában volt annak, hogy Budapest egyedülállóan szép panorámája olyan kincs, olyan történelmi örökség – és egyben Budapest legnagyobb attrakciója – amelyet védeni és őrizni kell.

A legutóbbi szabályozás alapját a Budapest 2030 című, hosszú távú városfejlesztési koncepció nyomán elkészült és jóváhagyott Településszerkezeti Terv képezte, ez pedig toronyházak építését kizárólag a Csepel-sziget északi részén engedte meg, nemcsak a városi sziluett védelme érdekében, hanem közlekedési, szerkezetfejlesztési és területpolitikai megfontolásokat is figyelembe véve.

"Fentiek alapján elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a jóváhagyott fejlesztési koncepciók és településszerkezeti tervek alapján elkészült szabályzatot egyetlen befektető vagy befektetői csoport igényeihez szabva, egyetlen telekre vagy telekcsoportra, a szakmai és társadalmi viták lefolytatása nélkül módosítsák" – írják.

Hirdetés