Itthon hvg.hu 2017. január. 22. 09:13

Veronai tragédia: "A fájdalom még élesebb"

A péntek éjfél körüli balesetben 16-an meghaltak, több mint 20-an megsérültek. A franciaországi sítúráról hazafelé tartó buszon többségében a Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjai utaztak.

A fájdalom még élesebb, a veszteség egyre kínzóbbá válik - mondta Szijjártó Péter külügyminiszter a vasárnapi, rendkívüli sajtótájékoztatóján. A konzulok szerint a helyzet kint is egyre nehezebb, a holttestek azonosítása még csak most kezdődik meg.

Szombaton háromszor változott az utaslista hossza és összetétele is, mostanra az biztos, hogy 56-an utaztak a buszon, köztük a két sofőr. A buszon 43 fiatalkorú és 11 felnőtt volt. Nemcsak a holttesteket, hanem két válságos állapotban lévő sérültet sem sikerült még azonosítani, így összesen 18 személy azonosságát nem tudni hivatalosan. A konzulok az érdeklődő családtagoknak csak arra a kérdésére tudnak válaszolni, hogy az illető szerepel-e a kórházban ápolt, vagy már kiengedett sérültek, illetve a hotelben tartózkodó, sérülésmentes utasok listáján.

Megemlékezés a Szinyei Gimnázium előtt. Kattintson galériánkért!
Asszonyi Eszter

Az olasz hatóságok jelentése alapján továbbra is 16 halottról van szó, jelenleg 6 ember van kórházban. Öten a Borgio Trento nevű kórházban, amely egy regionális idegsebészeti és égési centrum. Ketten válságos állapotban vannak, őket nem sikerült kétséget kizáróan azonosítani. Az egyik sérült testfelületének több mint 60 százaléka megégett, harmadfokú égési sérülés miatt kezelik. A másik súlyos sérültön nagyon komoly koponyaműtétet kellett végrehajtani. A miniszter egy kérdésre válaszolva azt mondta, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kint tartókodó főigazgatójának tájékoztatása szerint felnőttekről van szó.

A másik négy sérültet akár már ma hazaszállíthatják, vagy közúton vagy repülővel. Ezt az OMSZ oldja majd meg. Közülük két felnőttet súlyos égési sérüléssel szállítottak kórházba, a harmadik utas az égési sérülés mellett végtagtörést és zúzódást is szenvedett, a negyedik sérültről nincs részletes információja a miniszternek. Szombaton 26 utast szállítottak kórházba, tehát 20-an már elhagyták a kórházat.

Az olasz rendőrség mindenkit meghallgatott, akit akart, hamarosan eldöntik, hogy elindulhatnak-e haza a jól lévők, és a sérültek. Egy kisebb csoport már elindult, ők erre engedélyt kaptak - tette hozzá a miniszter. 

MTI / Marjai János

A külügyminiszter azt mondta, érti a türelmetlenséget és az információigényt, de a holttestek azonosítása még napokat vesz igénybe. A hajnali információk szerint hat szülőtől vettek DNS-mintát, ennek "párosítása" több időt vesz igénybe. Volt olyan, aki fogászati vagy valamilyen más röntgen lelettel érkezett, azzal könnyebb az azonosítás.

"Nincs olyan lista, ami a halottak nevét tartalmazná."

Az egyik áldozat egy dunakeszi futsallos fiatal - Szijjártó is ott focizik -, kérdésre annyit mondott, a fiú családjával beszélt.

Kattintson galériánkért!
Asszonyi Eszter

A miniszter megköszönte az olasz hatóságok és a magyar mentőszolgálat munkáját, a helyszínen a minisztérium 8 munkatársa dolgozik. Még éjjel is jelentkezett olyan szülő, akinek segítik a kiutazását. A kormány a hazautazás és a kint tartózkodás költségeit átvállalja - ismételte meg a miniszter.

A baleset okáról az olasz hatóságok nem közöltek információt, annyit tudni, hogy a busz jobb oldalának nagyrészét letarolta az autópályafelüljáró pillérje. Az olasz hatóságok órákon keresztül helyszíneltek, kérésükre magyar szakértő is a helyszínen van. Az ő döntésükön múlik, hogy kell-e itthon is vizsgálat. Szijjártó azt mondta, a túlélők beszámolója alapján két magyar sofőr vezette a buszt, nem tudja, hogy a francia sofőr teória hogy röppent föl.

Olaszországi buszbaleset: amit eddig tudni lehet

A Verona közelében történt, 16 halálos áldozatot követelő balesettel kapcsolatban a hatóságok eddig szűkszavúak voltak. A tragédiáról így is egyre több részletet tudhatunk.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.