Itthon hvg.hu 2017. január. 06. 10:25

Saját lábán áll a magyar malac - egy kis ideológiai nevelés a nyolcadikos földrajzkönyvben

A magyar malac nem lóg az unottan szoptató Németország csecsén. Nem jut neki, vagy nem akarja, hogy jusson? Nem tudni, teljes a zavar a nyolcadikosoknak kötelező OFI-s földrajztankönyv feladatában.

2017. januárban értek a tankönyvben a nyolcadikosok az alábbi feladathoz, amelyet valaki lefényképezett, és most futótűzként járja be a netet. A rajz az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet 2016-os kiadású nyolcadikos földrajzkönyvében jelent meg, amelyet a Kusztor Adél–Pokk Péter–Szőllősy László szerzőtrió jegyez.

A Huppa.hu-n közzétett képen a "Közép-Európa óriásának" nevezett Németországot egy anyakoca szemlélteti, a csecsein lógó malacok pedig Görögország, Spanyolország, az elrontott zászlajú Belgium, valamint Portugália. Egy, csak egy malac áll a saját lábán: a magyar zászlóval megjelölt állatka, amely kaján mosollyal néz az olvasóra.

Hozzá az ismertetés: "Németországban laknak a legtöbben Európában, és legnagyobb a gazdasági termelése. Az Európai Unió egyik legfontosabb politikai irányadója, a világgazdaság és a világpolitika meghatározó szereplője." Majd a feladat: "Németország fizeti be a legtöbbet az Európai Unió közös kasszájába. Vajon mindenkinek jut belőle? Azonosítsd a karikatúrán lévő zászlókat, majd értelmezd az ábrát!"

Amellett, hogy hibás zászlót nehéz azonosítani, a feladat önmagával is fogalmi zavarba kerül, hiszen a szövegben arra utalnak, hogy valakinek "nem jut" Németország tejéből, míg a rajzon a Magyarországot megtestesítő malac mintha saját választásából nem járulna a malac emlőihez, és választására még büszke is lenne.

Hirdetés