Itthon hvg.hu 2016. december. 28. 17:28

Agyhártyagyulladásban halt meg egy budapesti bölcsődés is

Decemberben ez már a harmadik ismertté vált haláleset a gennyes agyhártyagyulladással összefüggésben. A meg nem nevezett budapesti bölcsőde levélben értesítette a szülőket a karácsonyi halálesetről. Idén eddig 47 megbetegedést regisztráltak, ebből 7 végződött halállal.

Újabb áldozatot szedett az agyhártyagyulladás karácsonykor: egy budapesti bölcsődés halt bele a betegségbe az Index információi szerint.

A bölcsőde levélben értesítette az intézménybe járó gyerekek szüleit és az Országos Epidemiológiai Központot, miután a kisgyermek karácsony napján belehalt a gennyes agyhártyagulladást okozó Neisseria meningitidis baktériumfertőzésbe.

December elején egy budapesti gimnázium diákja halt meg a betegségben, december 23-án pedig egy 22 hónapos gyermek Borsodban.

Az ÁNTSZ adataira hivatkozva a lap azt írta, hogy Magyarországon viszonylag ritka az agyhártyagyulladás, évi 35-70 megbetegedést jegyeznek fel, tavaly 36 esetből 9 végződött halállal. Világszerte a betegek 10 százaléka hal bele az agyhártyagyulladásba. Idén eddig 47 megbetegedést, ezen belül 7 halálesetet regisztráltak.

A betegség leginkább csecsemőkre és kamaszokra veszélyes, az egyik baktériumtörzs elleni vakcina már ingyenes, a másik oltóanyag ára azonban a 120 ezer forintot is elérheti.

Az agyhártyagyulladás következő tüneteire fontos odafigyelni:

  • tarkótáji merevség (a beteg nem tudja előrehajtani a fejét
  • hidegrázás
  • hányás
  • eszméletvesztés
  • súlyos esetben bőrvérzés
Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. április. 16. 19:30

Mi történik, ha egy halálos vírus receptjét kérjük a mesterséges intelligenciától?

A ragadós száj- és körömfájás vírus mesterséges eredete politikai téma lett Magyarországon. Nem ez az első összeesküvés-elmélet a kórokozókkal kapcsolatban: a laborban piszkált vagy valamilyen baleset folytán kiszabadult vírusokról eddig is olvashattunk. A mesterséges intelligencia fejlődése nyomán pedig szintet léptek a konteógyártók is. De vajon a biofegyverek gyártásában is segíthet az MI?