Itthon hvg.hu/MTI 2016. december. 05. 15:34

Palkovics korábban cáfolta, most mégis az Emmi döntött a BME átszervezéséről

Először októberben lehetett hallani arról, hogy a BME jól jövedelmező üzleti kara az ELTE-hez kerülhet. Akkor az oktatásért felelős államtitkár cáfolta, hogy ők találták ki az átszervezést.

Az Emmi alá tartozó oktatási államtitkárság hétfőn jelentette be, hogy fenntartóként kezdeményezi, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi kara (GTK)  2017-től augusztus 1-jétől az ELTE részeként működjön tovább. Közleményükben azt írják, a jelenleg fennálló helyzet nem teszi lehetővé, hogy a kar és az egyetem az oktatási-kutatási értékek és hallgatói érdekek sérelme nélkül működjön tovább, nem sikerült rendezni az egyetemen belül kialakult vitás helyzetet.

A két egyetem közötti tárgyalásokkal a fenntartó Maruzsa Zoltán miniszteri biztost bízta meg – közölte az államtitkárság.

Kinek az ötlete volt?

Októberben először az Index írt arról, hogy a GTK az ELTE-hez kerülhet: információjuk szerint az Emmi ötlete volt az átszervezés. Később Palkovics László oktatásért felelős államtitkár egy tévéműsorban cáfolta ezt, azt állítva, hogy a kar vezetése kereste meg a kéréssel. Az államtitkár szerint az átszervezés szentesítéséhez a minisztériumnak meg kell győzödnie arról, hogy az üzleti tanszék működése egy másik intézményben hatékonyabb lenne, illetve hogy a kiválással nem sérülne-e a BME.

Mónus Márton

Ezzel párhuzamosan a Műegyetem szenátusa egyhangú állásfoglalást fogadott el, miszerint az intézménynek szüksége van humán és gazdasági ismereteket oktató szervezetre. Józsa János, az egyetem rektora egyúttal felfüggesztette a GTK dékánját, Andor Györgyöt, akit nem sokkal később kirúgtak az egyetemről.

Tüntettek

Az átszervezés ötlete és Andor eltávolítása a GTK hallgatók körében is komoly feszültséget okozott. Az egyik hallgatói fórumon Szabó Gábor kari HÖK-elnök elmondta, az a céljuk, hogy a GTK továbbra is az egyetemen belül működjön tovább, de ehhez a kar helyzetén is változtatni kell. November közepén tüntetést is szerveztek a kirúgott dékánért, ahol kb. 1000 hallgató Andor visszahelyezését követelte. Akkor is elhangzott, hogy a GTK vezetése nem akar kiválni a BME-ből.

Asszonyi Eszter

A BME és a GTK korántsem felhőtlen. Az Index birtokába jutott „A GTK helyzete” című dokumentum szerint annak ellenére, hogy a GTK a BME egyik legsikeresebb, leggyorsabban bővülő és legtöbb bevételt hozó kara, nem kapja meg azt a tudományos, gazdasági és szervezeti elismerést (pl. elég pénzt és beleszólást az egyetem életébe), amit teljesítménye alapján megérdemelne.

A hétvégén a GTK-s HÖK Facebook-oldalára felkerült egy friss állásfoglalás az ELTE-hez csatolásról. Ebben azt írták, hogy bizonyos paraméterek mellett elfogadhatónak tartják, hogy az ELTE-hez kerüljönk a kar.

Sokba kerülne

Akárki is kezdeményezte az átszervezést, a BME biztosan rosszul jár a GTK elvesztésével: ez ugyanis az egyetem második legtöbb bevételt generáló kara a Villamosmérnöki és Informatikai Kar után. Az egyetem költségvetése szerint a GTK 2014-ben 1,8 milliárdot hozott, míg 2015-re tervezett bevétele 1,4 milliárd forint volt. Még jobban teljesít a GTK, ha a beszedett tandíjakat nézzük: tavaly több mint 500 millió forintnyi bevétele származott ebből a forrásból.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.