Orbán korábban azt állította, hogy az Altus Zrt. uniós megbízásaival tiltott pártfinanszírozást valósított meg az Európai Bizottság.
Havasi Bertalan, Orbán sajtófőnöke azt mondta, hogy Gyurcsány Ferencék azért pereltek, mert “nem tetszett nekik”, hogy miniszterelnök szóvá tette az Altus Zrt. EU-s megbízását, írja az MTI.
Gyurcsány Ferenc cége, az Altus 2015-ben 10 másik vállalattal közösen nyert el uniós közbeszerzést, ennek értelmében a 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési periódus kohéziós politikájáról gyűjtenek adatokat és készítenek tanulmányokat.
Sosem látott botrány
Orbán Viktor 2015 májusában Strasbourgban tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: "ilyen pártfinanszírozási botrányt, mint amibe keverte magát az EU", még nem látott. "Üzleti megbízatásnak álcázott formában európai uniós pénzt adnak egy olyan cégnek, amely egyértelműen pártcélokra is használja ezeket a forrásokat."
A másodfokon eljárt bíróság most megváltoztatta az idén áprilisban meghozott, az Altusnak kedvező, nem jogerős ítéletet, és teljes mértékben elutasította az Altus Zrt. keresetét Orbán Viktorral szemben. A Gyurcsány-cég köteles Orbán Viktor perköltségeit is megfizetni – közölte a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár.
5 millió helyett még 400 ezer sem
Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője még tavaly júniusban intézett írásbeli kérdést az Európai Bizottsághoz, melyben többek között arra volt kíváncsi, hogy mekkora összeget fizet ki az Európai Bizottság a konzorciumnak. A Fidesz akkor ötmillió eurós, azaz 1,5 milliárd forintos megbízási díjról beszélt és arról, hogy ezzel az Európai Bizottság tiltott pártfinanszírozást valósított meg.
Deutsch kérdésére Corina Cretu regionálispolitika-ügyi biztos válaszolt, melyből kiderül, hogy az Altus Zrt. vezette konzorcium megbízása nem érte el a 400 ezer eurót, kb. 125 millióról szólt.
Gátlástalan EU
2015 végén újabb EU-s megbízást nyert el a Gyurcsány-cég. A feladat a lengyel kohéziós politika vizsgálata volt, a szerződés pedig nagyjából 400 ezer euróról szólt. A Fidesz akkor sem hagyta szó nélkül a dolgot. A kormánypárt szerint az Altus Zrt. újabb uniós megbízása nyílt beavatkozás a magyar belpolitikába, gátlástalan visszaélés a hatalommal.
Az EU egyébként mindkét esetben azt állapította meg, hogy Gyurcsány Ferenc cége törvényesen, minden szabályt betartva, nyílt nemzetközi tenderen nyerte el a megbízatásokat.