Itthon Kiricsi Gábor 2016. november. 30. 12:58

Hosszú Katinkáéknak a hatalom kell - tudtuk meg a méltatlanul elfeledett Gyárfás-párti lapból

Kiricsi Gábor
Szerzőnk Kiricsi Gábor

Gyárfás feje kell, MINDENÁRON - hirdette címlapján a Sport Plusz című lap, amelynek kiadója sokáig Gyárfás Tamás volt, és az úszóbotrányban egyértelműen Hosszú Katinkáékkal szemben foglalt állást.

Szerda reggel úgy tűnt, hogy Gyárfás Tamás úszóelnöknek a nemrég kormányközeli tulajdonoshoz került Nemzeti Sport címlapján üzenték meg, hogy jó lenne végre távoznia. Orbán Viktor kedvenc újságjának élére pár napja nevezték ki azt a Szőllősi Györgyöt, aki az Orbán Viktor által alapított felcsúti fociakadémia volt kommunikációs vezetője, a lapot azóta vélhetően Gyárfásék is ellenséges sajtónak vélik, vasárnap ugyanis közleményt adtak ki arról, hogy szerintük valótlan állítások jelennek meg ott.

Arról viszont megfeledkeztünk, hogy Gyárfásnak is megvan a maga sportsajtója. Na jó, ez így talán túlzás, az viszont nem az, hogy a Sport Plusz című sporthetilapnak 1989-es felbukkanása óta két évtizeden át főszerkesztője, majd kiadója volt Gyárfás, és bár 2010-ben túladott a lapon, annak főszerkesztője ugyanaz a Bocsák Miklós, akivel kis megszakítással mindvégig együtt dolgoztak. És a Sport Plusz a Gyárfás-Hosszú vitában egyértelműen az úszóelnök pártjára állt.

A lap legutóbbi száma november 24-én, vagyis hat nappal Gyárfás Tamás szerdai lemondása előtt jelent meg, ennek címlapján már a Sport Plusztól megszokott, harsány címekkel hirdetik:

"Nem a vádak - hanem a vádlók erősek. Gyárfás feje kell MINDENÁRON!"

A Sport Plusz a címlapon a véleményének a képi megfogalmazását is bemutatta, vessünk egy pillantást a bölcs, megfontolt Gyárfás Tamás mellett vicsorgó Hosszú Katinkára.

hvg.hu

Az ehhez kapcsolódó cikk kicsit olyan, mintha maga Gyárfás diktálta volna magáról, ami persze biztosan nem így történt. A legelején leszögezik azt, amit amúgy is kár volna tagadni, vagyis hogy Hosszú Katinka és edző férje, Shane Tusup fantasztikus párost alkot, ám most új sportággal próbálkoznak: a hatalom kell nekik.

A lap szerint januárban még maguk próbálkoztak (ekkor tépte össze Hosszú a 12 milliós szerződést, amelyet az úszószövetség ajánlott neki), de azóta felismerték, hogy ehhez partnerek is kellenek, ezért most újra nekifutottak. "Itt sem ismernek könyörületet" - írja a lap, és már-már megsajnáljuk a könyörtelenül megtámadott Gyárfás Tamást. A lap nem viccel, ilyen mondatok szerepelnek benne:

"Gyárfás azonban - gondolom, ezt ellenfelei is elismerik - nem mindennapi figura. A támadások maximális koncentrálásra késztetik. Ilyenkor a legerősebb. Pláne, ha ellenfelei nem eléggé gyakorlottak az ilyen háborúkban. Ha felületesek, és általánosságok tömegével hozakodnak elő."

A cikkíró azért eljátszik a gondolattal, hogy mi lesz, ha Hosszúék nyernek, hiszen, mint a címben is írják, a vádlók erősek. Szerinte ezzel beleülnek a készbe, az úszóvébé megrendezésébe, ami olyan, mintha Hosszú Katinka győzelmei után Gyárfás Tamás állt volna fel a dobogóra Rióban. Aztán azzal folytatják, hogy ha Katinkáék győznek, akkor elvész A HÁTTÉR, és az úszósport iránti bizalom.

A lap második oldalán még egy Hosszú Katinkán élcelődő humoreszk is megjelent (a lényege: a bajnoknő még a medencében is az úszóelnök lemondásán morfondírozik, persze edzője sugalmazására, miközben kénytelen elismerni, hogy az úszószövetségtől minden kényeztetést megkap), aztán két teljes oldalon lényegében az úszóbotrány kronológiáját idézik fel. A képi világ itt is azt sugallja, hogy az úszónő az agresszor, figyeljék meg, hogyan próbálja befenyíteni a gyanútlanul félrenéző úszóelnököt:

hvg.hu

Majd következik ez a cikk:

hvg.hu

Ilyen mondatokkal:

"De Gyárfás miért is mondana le? Minden, de minden az ő kezében összpontosul."

Ez alatt azt értik, hogy a rengeteg úszóverseny Magyarországra hozatala az ő érdeme. Tengernyi hazai és nemzetközi pozíciójának felsorolása után megállapítják:

"Mindezt mindannyiunk hasznára gyakorolja. Fel sem vethető, hogy ezt veszni hagyja."

Hát, végülis veszni hagyta.

(A cikk végére az azt minden bizonnyal jegyző Bocsák Miklós odaírta megjegyzésként, hogy ő akkor is Gyárfás befolyása nélkül fogalmazta meg a véleményét, amikor együtt dolgoztak, és most még inkább.)

Így reagált Gyárfás lemondására Orbán

A miniszterelnök korábban azt mondta az úszóbotrányról, hogy minél hamarabb rendezni kell a helyzetet.

Hirdetés