A győztes pályaműre emlékeztető tervet posztolt a Facebookon egy 22 éves egyetemista, aki szerint nem kizárt, hogy az ő ötletét felhasználva született meg a jövő évi vizes világbajnokság két kabalája, Water Lilly és Water Willy.
"Nagy örömömre szolgál, hogy 2016 februárjában sikerült kikövetkeztetnem a jövőt, és a szervezők elképzelését, mert a 2017-es budapesti FINA VB nyílt pályázatára egy olyan kabalafigurát terveztem, ami témájában, fejdíszes elrendezésében és névadásában azonos azzal a kabalafigurával, amit a mai napon Gyárfásék bemutattak a nagyközönségnek. Egyébként a februári pályázaton sajnos az időközbeni arculatváltás miatt győztest nem hirdettek" – ezt a posztot tette ki Facebook-oldalára Bucz Magor, amelyhez csatolta pályaművét, annak indoklását, illetve azoknak a figuráknak a képét, amelyeket ma mutattak be az esemény hivatalos kabaláiként.
A fiú által feltöltött indoklásból kiderül: ő csak egy figurát tervezett ugyan, annak azonban a Lili nevet javasolta, hiszen tervét a tündérrózsa (angolul water lily) inspirálta.
Magor a tervét még a Bol-dog-affér folyományaként kiírt nyílt pályázatra küldte el. Azt áprilisban eredménytelennek nyilvánították. A kabalákat bemutató most hétfői sajtótájékoztatón az hangzott el, hogy a beérkezett pályaművek egyike sem teljesítette valamennyi, a szervezők által fontosnak tartott célt. Ugyancsak oka volt a pályázat törlésének, hogy akkoriban váltott arculatot az esemény: akkor választották ki Hetsch Ferencnek egy iskolai feladathoz készült terveit.
A szervezők az új, immár meghívásos pályázatot május 2-án írták ki, ezzel a felütéssel: "A mostani pályázat célja az, hogy a közelmúltban megismert új arculathoz illeszkedő, fiatalos, rokonszenves és sportos, magát jól eladó jelkép gazdagítsa a jövő évi eseménysorozat hivatalos eszközgyűjteményét."
Magor ugyancsak májusban kapott egy levelet a szervezőktől, amelyben közölték, hogy a pályázaton nem hirdetnek győztest, a résztvevőknek – így a fiúnak is – azonban felajánlanak egy-egy belépőt a világbajnokság egyik eseményére.
Felhívtuk a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés szakos hallgatóját, hogy megtudjuk, mit érez most, sikeres jósként. "Teljesen amatőr vagyok, de szoktam rajzolgatni, figurákat tervezni a magam szórakoztatására. Ezért amikor megláttam a ma nyilvánosságra hozott terveket, kicsit örültem is, hogy sikerült ráhelyezkednem a profik meg a szervezők gondolatmenetére, kitaláltam, hogy valami ilyesmi sikeres lehet. Úgy gondolkodtam, hogy állat már volt, meg az amúgy is sokszor van. Az is eszembe jutott, hogy a női princípium nem jelenik meg sokszor ilyen figurákban, a virág pedig mégis csak az, így ez is újszerű lehet. Másfelől azonban megjelent a kérdőjel: mi van, hogyha esetleg ihletforrásnak használták a pályaművemet, anélkül, hogy ezt közölték" – magyarázta Bucz Magor.
Ez főleg annak fényében érdekes, hogy a pályázat győztesének eredetileg 550 ezer forint plusz áfa összeget ajánlott fel a kiíró. Abban az esetben pedig, ha egy nevet egy másik figurával párosítanak, a név kitalálójának az összeg 30, a kabala tervezőjének pedig 70 százaléka járt volna. Ebből adódóan már önmagában a névazonosság is lényeges kérdés.
Bucz Magor azt mondja, nincs konkrét terve, most szusszan, kivárja, hogy mit reagálnak a szervezők a felvetésére.
Miért éppen Water Willy lett a vizes vb kabalája?
Water Lillyt és Water Willyt eredetileg Lilinek és Lalának álmodta meg a tervező, Tatai Tibor, a megrendelő azonban jobbnak látta nemzetközibb nevet választani a jövő évi budapesti vizes világbajnokság kabaláinak. Bár ne tette volna.