Itthon hvg.hu 2016. október. 25. 12:42

A kesztyűtartóban lévő konyhakés miatt büntettek meg egy férfit

Tavaly halottak napján a temetőbe vitt volna egy konyhakést egy férfi az autójában, de a rendőrök igazoltatták, átvizsgálták az autóját, majd meg is büntették ezért.

Tavaly november 1-jén egy késsel az autójában indult a fóti temetőbe a Magyar Helsinki Bizottság egyik ügyfele, akit ezért végül tízezer forintra bírságoltak a rendőrök, mondván a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt birtokolt közterületen – írja a Helsinki Figyelő blog.

A férfi azután fordult a szervezethez, hogy állítása szerint tavaly halottak napján egy 11,5 cm-es pengéjű konyhakést vitt magával a kocsija kesztyűtartójában, hogy a temetőben levághassa vele a virágok szárát, de útközben Újpesten a rendőrök megállították igazoltatni, majd minden indoklás nélkül átvizsgálták az autóját is, így találtak rá a konyhakésre is.

A három rendőr és a férfi által is aláírt jegyzőkönyv szerint a veszélyes konyhakés a zárt kesztyűtartóban volt, a rendőri jelentésben később viszont azt írták, hogy a kés a kézifék mellől került elő.

A férfi panasszal fordult a rendőrséghez, és feljelentést tett a nyomozó főügyészségnél, mert állítása szerint a rendőrök azt is felajánlották neki, hogy ha fizet nekik, akkor nem szondáztatják meg. 

Ennek ellenére szabálysértés miatt tízezer forintos bírságot szabtak ki rá, a bírságoló határozatot azonban a férfi megtámadta a bíróságon. Két hete a Pesti Központi Kerületi Bíróság azonban jogerősen úgy ítélkezett, hogy jogos volt a tízezres bírság, mert a bíró szerint semmi jelentősége nem lenne annak sem, ha a kés a kesztyűtartóból került volna elő, mert az nem volt kulcsra zárva, sőt, ha a becsomagolatlan kés a csomagtartóban lett volna, az is szabálysértés lett volna.

A bíróság álláspontját ráadásul a Budapesti Közrendvédelmi Ügyészség is osztja, amely szintén azt írta a férfinak, hogy értelmezésük szerint nem bír jelentőséggel, hogy a kesztyűtartóban vagy a kézifék mellett tartotta-e a kést, mert mindkettő a gépjármű belső terének számít.

A jelenlegi hatályos szabályozás szerint pedig tilos a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt közterületen birtokolni, ebbe pedig beleértendő a közforgalmú közlekedési eszközök, vagyis a járművek belső terei is, a 8 cm-nél hosszabb pengéjű kés pedig már különösen veszélyes eszköznek minősül.

Elvileg rendeltetésszerűen munkavégzés, sport, hagyományőrző tevékenység, a vadászat vagy a szokásos életvitel körében használt eszközöket lehet közterületre vinni, illetve akkor is megengedett a dolog, ha az autóban más illetéktelen személy nem tud hozzáférni a veszélyes eszközhöz, ha be van csomagolva, szét van szedve, vagy zárt tárolóeszközben van.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.