Két népszámlálás közt sosem végeztek még mérést olyan nagy mintán, mint idén, most ugyanis a háztartások 10 százalékának kell válaszolnia személyes vagy lakhelyre vonatkozó kérdésekre. Az online válaszadás egyre népszerűbb.
A mini népszámlálásba – vagyis mikrocenzusba – bevont 440 ezer háztartás közül több mint 360 ezerbe október végéig számlálóbiztos megy, több mint 18 százalékuk azonban online kérdőívet töltött ki – mondta Németh Zsolt, a KSH elnökhelyettese. Az online kitöltők aránya ugyan kevesebb, mint a 2011-es népszámláláskor volt, ám most rövidebb idő is állt rendelkezésre a kitöltésre, és a rövidebb időt figyelembe véve viszont már az jön ki, hogy naponta hozzávetőleg 1,3-szor annyian töltötték ki neten a kérdőívet most, mint 5 éve.
A mikrocenzus arra szolgál, hogy a tízéves nagy népszámlálási periódusnál gyakrabban is adatokat szerezzen a statisztikai hivatal a népességről. Ebben a nagy népszámlálással ellentétben a népesség tíz százaléka vesz részt. A kijelölt háztartásoknak kötelező ebben a részvétel, elsőre online is vissza lehetett küldeni a kérdőíveket, akik ezt nem tették meg, azokat keresik majd fel személyesen a KSH kérdezőbiztosai.
"Szerencsére többen vannak, akik értik, hogy ez a köztes népszámlálás fontos és jó dolog" – válaszolja Németh arra a kérdésre, hogy mennyien vannak azok, akik nem szívesen válaszolnak. A törvény szerint viszont ez kötelező, így közigazgatási bírságot kockáztat, aki kivonja magát a válaszadás alól. Németh Zsolt azt mondja, nem cél tömegével eljárást indítani, inkább azzal érvelnek, hogy ezzel a felméréssel kiderülhet, „kik vagyunk most éppen”. Divatosabban mondva, ez egy „nagy felbontású, gigantikus szelfi lesz a magyar társadalomról” – teszi hozzá a KSH elnökhelyettese.
A mikrocenzus felmérés során két kérdésre nem kötelező válaszolni: az egészségi állapotra és a nemzetiséghez tartozásra.
Ilyen nagy mintás köztes mérés egyébként még nem volt: a reprezentativitás miatt 10 százalékos a minta, de a pontosabb képhez hozzájárul az is, hogy kicsit igazítottak a lakásra és a személyre vonatkozó alap kérdőíveken. Van 5 kiegészítő kérdéssor is – ez nem szabadon választott, a gép sorsolja –, a társadalmi rétegződésre, a foglalkozások presztízsére, a jóllétre, a nemzetközi migrációra vagy az akadályozottsággal élők mindennapi életvitelére vonatkozó kérdésekre lehet válaszolni. Utóbbinál csak az érintettek mondhatnak véleményt.
A számlálóbiztosok ellenőrizhetőek: egyrészt van náluk sorszámozott igazolvány, kérésre pedig fel kell mutatniuk egy fényképes igazolványt is. A rendőrségre leadták az adott területen dolgozók nevét és igazolványszámát, így aki teljesen biztosra akar menni, utánakérdezhet a rendőrségen vagy a KSH zöld számán is, valóban a számlálóbiztos áll-e az ajtóban. Németh Zsolt azt mondja, ilyen biztonsági intézkedést az egyedül élő idős emberek védelmében már korábban is bevetettek, de az átverés a népszámlálásra hivatkozva nem volt jellemző.