Csütörtök helyett kedden volt Lázár János heti tájékoztatója, mert elutazik. Orbán a pártokkal konzultál a kvótaügy miatt. Lázár szerint nincs volt ügynök a Fideszben. Lehet, hogy a kormány nemsokára lelövi a letelepedésikötvény-bizniszt? Lázár nem ijed meg a forradalomtól tartó Hadházytól. Orbán kedd esténként mindig ugyanazt kérdezi Lázártól telefonon. Lázár meglepődött, hogy a Népszava többé nem megy a Kormányinfóra.
Lázár János miniszter kivételesen nem csütörtökön, hanem kedden áll ki a sajtó elé, hogy válaszoljon és előadjon nekik. Azért van kedden a Kormányinfó, mert szerdán Lázár Brüsszelbe utazik, hogy áttekintse az uniós források felhasználásának rendjét, a kohéziós alapok új biztosával tárgyal majd, ő szigorúan veszi a költések átláthatóságát, "ezt is meg kell érteni", mondja Lázár. Majd csütörtökön Frankfurtba utazik szintén tárgyalni. Kicsit később kezdődött a Kormányinfó, mert Orbán Viktorral konzultált.
Méltó emlékezésre hív mindenkit 1956 emlékévének jegyében Lázár.
Alaptörvény-módosítás: a jogi relevanciával bíró következményeket iktatja be a kormány ezzel. Lázár utal arra, hogy a magyar függetlenségre voksolt az ország. Az Európai Tanács, azaz az uniós kormányfők tanácsa csütörtökön-pénteken épp az illegális migrációról fog tárgyalni. Az alkotmányos identitás nem fideszes, hanem magyar ügy, mondja Lázár. Kell egy nemzeti minimumprogram a migráció megállítására.
Molnár Gyula már konzultált Orbánnal, és Vona Gábor is elfogadta a meghívást, hogy az Alaptörvény módosításáról és a kvótáról tárgyaljon Orbánnal. A kötelező kvótákat le kell venni a napirendről, ezt akarja Orbán elérni Brüsszelben a hét második felében - politikai értelemben az ügy már halott, jogi értelemben is azzá kell tenni. Az Alaptörvény módosítása november közepére várható.
Lázár rátér az EU-s kifizetések ügyére. Konstruktív a légkör, az aszfaltügyet holnap le akarja zárni Lázár, 600 millióval lehetünk gazdagabbak, igaz, 45-50 milliárdos büntetést kell, lehet, hogy fizetni. Ez egy hároméves kellemetlen ügy. És ilyen van még: az EU-s pénzek átláthatósága és elszámoltathatósága miatt új pályázati értékelést alakított ki a kormány. Eddig kiszervezték az értékelést, ami visszaélésre adott okot. Nyár óta csak állami tisztviselő értékelhet pályázatot - ki és hogy, melyik miniszter választja és válassza ki őket, ezen megy a vita most az EU-val.
Jön a háttérintézmények leépítésének újabb köre, majd az állami cégek 2018-ig, mondja Lázár.
Illusztris társaság a Mengyi-Farkas-Rogán, magát is említhette volna Lázár, utal egy sikamlósabb félmondatára. Mindenkinek magáért kell felelni, mondja Orbánt idézve Lázár.
CETA: nagy vita volt a Fideszben, hogy beálljanak-e mögé vagy sem. Fenntartó nyilatkozatot tettünk, mint pár más EU-s ország is, azaz pár intézkedés csak a ratifikáció után lép érvénybe. Téved az, aki szerint szabadkereskedelem nélkül Európa sikeres lehet, mondja a miniszter.
Hozzáértő mentős tiszteket elbocsátanak, nem hozzáértőket dolgoztatnak a mentőszolgálatnál, erről Lázár azt mondja, a kormány tiszteli a mentősöket, de nem lehet rájuk kenni a megelőzhető halálokok magas, Európához képest kétszeres arányát.
Október 23-i megemlékezések: tiszteletben tartják, ha valaki politikai tiltakozásra használja fel a megemlékezést.
A III-as főcsoportfőnökség egykori hivatásosai ma is a titkosszolgálatban dolgoznak, mondja Lázár, de ők nem ügynökök, hanem elhárító tisztek. Hódmezővásárhelyen nagy vitákat váltott ki az ügynökök nevének nyilvánosságra hozása, két hét után jobb lett a hangulat. Lázár ezt az álláspontot képviselte a Fideszben, de mindig azt szegezték neki: mi van a hivatásos állománnyal, ki az igazi bűnös, és hogy lehet kizárni azokat, akikről a jelentések szólnak. "Érintettség miatt senki nem hárította ezt a Fideszben".
Letelepedési kötvények: az állam négyszeres állambiztonsági vizsgálatot hajt végre a kötvényt vásárolni akaróknál. Hogy ez mennyibe kerül, azt nem tudja Lázár, meg fogja kérdezni. A felminősítés után viszont megvizsgálja a kormány, hogy folytatja-e a letelepedésikötvény-üzletet - ezek szerint akkor lehet, hogy vége az offshore-cégek homályos, átláthatatlan bizniszének.
Paks2 lesz holnap Brüsszelben a másik téma a tárgyalásokon, Lázár erről nem mond többet, meg akarja tudni, mi a helyzet.
Az LMP-s Hadházy Ákos fizikailag megfenyegette a kormányt, amikor arról beszélt, 2018 után már csak forradalommal lehet leváltani a kormányt. Lázár nem ijedt meg.
Németországban mindenki lőfegyvert és lőszert vásárol, megnőtt a terrorfenyegetettség, oszt meg egy információt Lázár. Ma Európa nem biztonságos, a németek nem mernek vonaton utazni.
Gimnáziumi felvételik: még nem tudni, hogy dönt a kormány, hogy a hatosztályos gimnáziumokban is legyen-e felvételi, vagy csak a négyosztályosban.
Kitüntette a kormány a bicskei gyermekotthon igazgatóját, akit molesztálással vádolnak, le kell folytatni a vizsgálatokat, de ezek elkerülhetetlen esetek, mondja Lázár. Állami kitüntetést továbbra sem lehet majd visszavonni, akár egy gyerekmolesztálónak is lehet ilyen.
Tarlós István ismeri a kormány álláspontját a budapesti szuperkórház és az egészésgügyi infrastruktúra fejlesztése tekintetében, ki kell jelölni a telkeket, ezt a szakértőknek kéne eldönteni, nem a politikusoknak. Kelenföld térségében lesz, az biztos.
A kormány szeretné fejleszteni a hadsereget, de sok pénzbe kerül, nincs még kiérlelt terv a helikopter-beszerzésre.
Orbán keddenként mindig megkérdezi este telefonon Lázárt, hogy ott voltak-e a két kabinetülésen a miniszterek, ezt is megtudtuk.
Nem tervezi a kormány a népszavazási érvényességi küszöb lejjebb engedését.
Lázár értetlenül áll az előtt, hogy a Népszava többé nem küld tudósítót a Kormányinfóra, Lázár fel fogja hívni a lap főszerkesztőjét, hogy megértse az okokat. A lap pénteki számában arra hivatkozott, hogy Lázár nem beszél a lényegről.
Korábban Lázár nem kívánta kommentálni azt, hogy Spéder Zoltán eladta részesedését az FHB Bankban. Azt elmondta, jóban vannak, és reméli, ezután jobb lesz Spédernek.