A katonai ellenkultúrát vinnék el a számítógép előtt tespedő, nem eléggé hazafias fiatalsághoz a kormányzati szándék szerint, de ez csak egy kis eleme a honvédség megerősítésének. Húszezer fős önkénteshadsereget állítanának fel, új honvédelmi sportszövetséget hoznának létre. A sorkatonaság visszaállítását viszont nem tervezik.
Óriáshadsereget hoznának létre a magyar haderő állapotával rendkívül elégedetlen Orbán Viktor javaslatára – adta hírül az Index. A kormányfő a Katolikus Rádiónak szeptember végén adott interjúban úgy fogalmazott, míg "szomszédaink komoly fegyverkezést folytatnak", amit újrafegyverkezésnek is lehet nevezni, "Magyarország a végén kullog a sornak". Azt mondta, önkénteseken alapuló területvédelmi egységeket fognak felállítani, a koncepcióról már tárgyalnak, és hamarosan döntések is lesznek.
A magyar hadsereg hivatalos állománya jelenleg 30 ezer fő, ebből 23 ezren aktívak, szakértői becslés szerint közülük 4-5 ezer ember vethető be fegyveres szolgálaton.
A hadsereg feturbózása többlécsős, sok területet átfogó folyamat lenne a lap értesülése szerint.
Szinte megdupláznák a hadsereg létszámát. 2017. januártól húszezer önkéntest képezhet ki a honvédség, akikből a hadsereget kiegésztő második hadtestet hoznának létre. A cél, hogy mind a 197 járásban legyen önkéntes század. A meglévő tíz helyőrségre építve kiképző bázisokat hoznának létre, a sorkatonaság visszaállítását viszont nem tervezik. A tartalékos rendszerről a kormánydöntés már megszületett, csak az ütemterv kérdéses.
Több iskolában bevezetnék a katonai alapismeretek oktatását, mert nincs elegendő hazafias, áldozatkész fiatal. Simicskó István honvédelmi miniszter szerint a "katonasuli program" kiszélesítésével nem militáns képzést akarnak bevezni, csak
amolyan ellenkultúraként a hazaszeretetre alapuló értékrendet, gondolkodásmódot szeretnék átadni a gyerekeknek.
A nemzeti ügy hangsúlyozása mellett egyre több fiatalnak szeretnék felkínálni az önkéntes tartalékos katonai szolgálat lehetőségét. Emellett a sporton keresztül, egy új honvédelmi sportszövetség létrehozásával már hétéves kortól megszólítanák a fiatalokat.
Simicskó azért ragaszkodik ehhez az ellenkultúra kifejezéshez, mert szerinte ma már nem trend a sportos, hazaszeretetre épülő életmód és gondolkodás, a mai fiatalok a számítógép előtt ülnek, minmális a társadalmi felelősségvállalás és a közösségi élet. A Honvédelmi Minisztérium egyelőre nem kommentálta a lap állításait.
A tavalyi menekültválság, de még a két évvel ezelőtti árvíz is azt bizonyította, hogy a magyar hadsereget jelenlegi formájában ezek a feladatok is teljesen kimerítik. Ami természetesen nem a katonákat minősíti, hanem a szervezetet és fenntartóját.