Ugyanarról az újságíróról van szól, aki a felfüggesztésre ítélt Népszabadságban a Matolcsy-Vajda Zita sztorit dolgozta fel.
A Hír TV műsorában, az Alindában Uj Péter, az Index korábbi főszerkesztője, a 444.hu jelenlegi újságírója és Pethő András, a Direkt36 alapítója a Népszabadság megszüntetésének kapcsán arról beszéltek Veiszer Alindának, hogyan befolyásolta a politika az Index és az Origo munkáját.
Uj Péter ezzel kapcsolatban elmondta, a Spéder Zoltán tulajdonában lévő Indexnél azért mondott fel 2011-ben, mert felülről beleszóltak a szerkesztőség munkájába. Példaként azt a Baksa Rolandot említette, aki jelenleg a felfüggesztésre ítélt Népszabadság újságírója, és több cikket is írt az MNB-vezér Matolcsy György és Vajda Zita kapcsolatáról.
Facebook-hirdetéssel terjesztené a Népszabadság újságírójának cikkeit Péterfy Gergely
A József Attila-díjas író fizetne is azért, hogy minél több emberhez jusson el a Matolcsy-Vajda Zita sztorit feldolgozó Baksa Roland bejegyzése.
Megtorolták az Orbánról szóló cikket
Baksának, aki majd két évig a hvg.hu gazdaság rovatát vezette, az volt a “bűne”, hogy “Orbán pofonért ment Brüsszelbe" címmel írt egy cikket: emiatt az Index tulajdonosa megvonta a szerkesztőség vezetősége által neki javasolt jutalmat, majd értésére adták, hogy nem sok jövője van a portálnál.
“Ha a tulajdonos el tudja érni, hogy a szerkesztőség személyi összetétele megváltozzon, akkor onnantól kezdve nem én vagyok a főszerkesztő.”
Főszerkesztőként olyan utasításokat is kapott, hogy vegyenek le politikai tartalmű cikkeket, de ezt egyszer sem tette meg. A 444.hu elindulásánál is kapott olyan hívásokat, hogy "ezt nem kéne."
Elmentek a falig
Pethő András arról beszélt, hogy a választások környékén hogyan próbálták meg befolyásolni munkáját az Origónál. Az első ilyen kirívó eset az volt, amikor a Lázár János utazásainak költségéről szóló cikk megjelenésének elhalasztását kérték. “Ha ebben az ügyben engedek, akkor kompromitálom magamat. Ezért is mentünk el a falig” - mondta arról, hogy a nyomásgyakorlás ellenére miért nem ejettte a Lázár-féle ügyet.
Később egyre direktebb kérések érkeztek a vezetőségtől: egy alkalommal arra kérték, hogy vegyen le az oldalról egy már megjelent cikket, tette hozzá.
Nem érdeke a tulajdonosnak
Uj Péter a Népszabadság felfüggesztésének körülményeiről azt modta, arra engednek következtetni, hogy politikailag motivált döntés született. Azzal érvelt, hogy egy tulajdonosnak sem érdeke, hogy úgy szüntessenek meg egy lapot, mint ahogy történt a Népszabadság esetében.
“A brand eladás sokkal logikusabb lépés lett volna a Mediaworks részéről.”