Több mint négyszáz házi gyermekorvos hiányzik az ellátórendszerből, bár ez hivatalosan nem számít hiányszakmának – írja a Magyar Idők.
Az alapellátásban csak a gyerekek 60-70 százaléka kap ellátást házi gyermekorvosi praxisokban, a többiek gyermekeket és felnőtteket is fogadó körzetekbe járnak. Ezt a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke nem tartja rossz aránynak, mondván: a vegyes praxisokban dolgozók is szert tesznek rutinra, és hozzáférnek a konzíliumhoz. Ám egyre több azonban az olyan körzet, ahol tartósan nincsen háziorvos, a házi gyermekorvosok negyede pedig elmúlt 65 éves – árnyalta a képet Velkey György.
A helyzeten a társaság szerint praxisközösségek kialakításával lehetne javítani, de fontos lenne a fiatalok számára is vonzóvá tenni a pályát. A Magyar Idők megjegyzi: ezért indult be az az ösztöndíjprogram, amelynek keretében havi nettó 200 ezer forintos támogatást kapnak azok a szakorvosjelöltek – igaz, évente csak kettő-három –, akik tartósan betöltetlen praxisban hajlandók elhelyezkedni.
Emellett gyermekklinikák és kórházi gyermekosztályok számára is létrejött egy lehetőség, amelyben kifejezetten házi gyermekorvosi pályára készülők gyakorlati oktatására pályázhatnak. E rendszerben összesen 40 szakorvosjelölt kezdhette meg idén a rezidensképzést.
Velkey György ugyanakkor hozzátette: a házi gyermekorvosokon kívül a kórházakban a mostaninál jóval több gyermekpszichiátert, -neurológust, -gasztroenterológust, újszülött- és tüdőgyógyászt is tudnának foglalkoztatni.