Bár az éjszaka lassan indult 10 éve, furcsa véget vett: tudósítók szeme láttára vertek meg embereket a rendőrök. A korábbi összecsapásokban nagyon sok rendőr is megsérült, 20-ára megerősítették a felszerelésüket.
10 évvel ezelőtt ezen a napon a Kossuth téri tüntetők elkezdtek a hosszú távú kintlétre berendezkedni: sátrakat vertek fel a Parlament előtt, megérkezett a gulyáságyú is. Hivatalosabb formát öltöttek, a tüntetések vezetését a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 nevű társaság vette át, az egyik vezetője előző nap lépett ki a Jobbikból. Nemzeti Kerekasztalt megalakításáról is beszéltek, és arról, népfelkelés zajlik Magyarországon. Jogilag nem zajlott. Reggel még hatvanan voltak, estére 15 ezres tömeg gyűlt össze a téren, ekkor már két zaklatott napon volt túl Budapest.
Az igazságügyi miniszter azzal kalkulált, hogy az erőszakos cselekmények még napokig tarthatnak, és egy rádióműsorban belengette a kijárási tilalom elrendelését. Ezt a miniszterelnök szóvivője később élesen cáfolta. Gyurcsány Ferenc pedig azt mondta, „Budapesten és Magyarországon rend van.” A miniszterelnök egy órát tárgyalt a köztársasági elnökkel is ezen a napon. Sólyom László két nappal korábban az őszödi beszéd kiváltotta morális válságról beszélt, egy nappal korábban pedig arról, hogy a tévészékház ostrománál köztörvényes bűncselekményt követtek el a rendőrökre támadók.
A Fidesz konzekvensen követelte Gyurcsány lemondását, Áder János, a Parlament fideszes alelnöke szerint a morális válság politikai válsággá alakult. Orbán Viktor Fidesz-elnök előrehozott választásokat akart, ha az önkormányzati választásokat elveszti az MSZP.
A nap vicce: aznapra derült ki, hogy Rudi Zoltán MTV-elnök irodájában bealudt egy tüntető, miután betörtek a tévészékházba, a biztonsági erők találták meg. Megitták a tévéelnök whiskeyét és elvitték a laptopját is. Olyan hírek is lábra keltek, hogy a zavargások óta a baseballütőket felvásárolták a sportboltokban, bár mondjuk tüntetőknél nemigen láthattunk baseballütőket.
Megerősítették a rendőrséget
A szeptember 19-ről 20-ra forduló hajnalban hatékonyabb volt a rendőrség, mint a tévészékháznál (a lovasrohamról és könnygázfelhőről úszó Rákóczi útról itt írtunk), Gergényi Péter fővárosi rendőrfőkapitány szerint azért, mert már felkészültek az utcai harcokra, továbbra is vezényelnek vidékről rendőröket a fővárosba. Az összecsapásban megint több rendőr is megsérült, csaknem 140 embert őrizetbe vagy állítottak elő.
A rendőrök golyóálló mellényt kaptak – az jó a kövek ellen – és megerősített, egész testet védő plexipajzsot is.
A szeptember 20-i éjszaka már egész békés volt, egészen éjfélig, addig a tudósítások szerint elszórtan bukkantak fel itt-ott tüntetők a városban. A „buli” éjfélkor kezdődött, az Oktogon-Nyugati-Andrássy tengelyen zajlott főként. A tüntetők kisebb csoportokba tömörültek. Volt, ahol a rendőrök 10x-es túlsúlyban voltak, máshol 100 tüntetőre jutott 100 rendőr. A korábbi napokhoz hasonló összecsapások nem voltak.
Kivert fogak, hasbalövés
Egy-két helyen könnygázgránátot is bevetettek a rendőrök – már arra is azzal válaszoltak, ha feléjük dobtak egy üveget –, az Index akkori beszámolója szerint egy tüntetőt a rohamrendőrök konkrétan hasba lőttek a gránáttal. Ez nem minden: a lap szerint az Akácfa utcában alaposan megvertek 6-8, első látásra nem randalírozónak kinéző fiatalt a rendőrök, az egyiknek kiverték három fogát, máshol egy 14 éves fiút tuszkoltak a rabszállítóba hátrakötözött kézzel, hiába rohant utánuk két nő, hogy a fiú a házban lakik. Két fiatal mókából verekedést imitált az Astoriánál, ezt két társuk nézte. Az arra járó rendőrségi kisbuszból kipattantak a rendőrök, és gumibottal megverték mind a négyüket, majd elszállították őket is.
Aznap éjjel 16 embert vittek kórházba, három ember állapota volt súlyos. Ketten súlyosabb fej-, egy ember hassérüléssel került be, a főorvos szerint ezek a sérülések vélhetően a rendőrök által kilőtt könnygázgránáttól származnak.
Folytatjuk.