Itthon MTI/hvg.hu 2016. szeptember. 13. 17:39

Sztálinból is van egy darab a Kossuth tér új díszében - fotók

Felavatták a Kossuth téren Andrássy Gyula 1906-os lovasszobrának újraalkotott változatát. Tarlós István szerint tényleg van benne egy darab a ledöntött Sztálin-szoborból.

Felavatták kedden a Kossuth téri Andrássy Gyula-szobrot. A most felavatott szobor Zala György eredeti műve alapján Polgár Botond, Engler András és Meszlényi János szobrászművészek alkotása.

Az avatáson ott volt Kövér László házelnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Tarlós István főpolgármester.

MTI / Máthé Zoltán

Tarlós szerint a szobor felavatásával befejeződött a Kossuth tér visszaállítása a második világháború előtti állapotba. Miközben Andrássy Gyulának meghatározó szerepe volt Pest-Buda európai színvonalú nagyvárossá fejlesztésében, például miniszterelnöksége idején készítették elő Óbuda, Pest és Buda egyesítését, aközben "a gróf nem kívánatos történelmi személy volt a XX. század vörös diktatúrái számára, nevét még az emlékezetből is ki akarták törölni" – mondta Tarlós.

Andrássy 1906-ban felavatott Kossuth téri szobrát a Tanácsköztársaság idején deszkaállványzattal és vörös lepellel takarták el, és az így elkészült tákolmányt a munka templomának hívták – idézte fel a főpolgármester. Kitért arra is, hogy bár közvetlen bizonyíték nincs rá, úgy tudni, hogy a szobor bronzanyagát az 1950-ben felavatott, majd az 1956-ban ledöntött Sztálin-szobor öntéséhez használták fel.

MTI / Máthé Zoltán

"Tiszteletre méltó és mélyen szimbolikus az a gesztus, hogy az itt látható emlékműhöz a Sztálin-szobor egy darabját is felhasználták. Ezzel helyreállt az igazság, és végérvényesen pont kerülhet a szobor viszontagságos történetére" – mondta Tarlós.

Andrássy Gyula 1867 és 1871 között a Magyar Királyság miniszterelnöke, 1871 és 1879 között az Osztrák-Magyar Monarchia külügyminisztere volt. Deák Ferenc javaslatára 1867-ben Ferenc József miniszterelnökké nevezte ki, kormánya az első volt az 1848-49-es forradalom és szabadságharc után. Jelentős érdemeket szerzett a dualista államon belül az önálló modern magyar államszervezet megteremtésében.

MTI / Máthé Zoltán
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.