Itthon Mizsur András 2016. szeptember. 04. 15:00

Csodálkozunk, hogy nem kapkodnak az Eb magyar hőseiért?

Szinte mindenki arra várt, hogy a foci-Eb-n mutatott játék után újból felfedezik maguknak az európai topbajnokságok a magyar focistákat. Aztán nem így lett, és a játékosügynökök ezen azért annyira nem hökkentek meg. El is magyarázták, miért.

Még le sem fújták a 2-0-ra megnyert magyar-osztrák Eb-csoportmeccset, de már megindultak a találgatások, hogy melyik magyar játékosra csaphat le valamelyik európai topligás csapat. Az igazság pillanata most szerdán éjfélkor jött el; a nyári átigazolási piac zárultával eldőlt, hogy kinek sikerült külföldi szerződésre váltania a várakozások fölötti Eb-szereplést.

Szalait imádják Bordeaux-ban
AFP / Mehdi Fedouach

Ha az Európa-bajnokságot megjárt csapat legnagyobb neveit nézzük, akkor egyedül a torna egyik nagy felfedezettjének kikiáltott Nagy Ádám átigazolása váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A mindössze 20 éves középpályást hírbe hozták a Benficával és az Olympique Marseille-jel is, de végül az olasz Bologna lett a befutó. A Fradi játékosán kívül azonban egyetlen válogatott focistának sem sikerült  európai topligába szerződnie, de a legnagyobb csalódást kétségkívül Dzsudzsák Balázs átigazolása okozta.

Bundesliga helyett az NB1

Miután a magyar csapat legértékesebb játékosát összeboronálták a fél Bundesligával (Bayer Leverkusen, Mönchengladbach, Schalke), a válogatott csapatkapitányát az egyesült arab emirátusokbeli Al Wahda vitte el, pedig maga Dzsudzsák is arra számított, hogy a sikeres Eb után (ahol például két gólt lőtt a portugáloknak) újra egy topbajnokságban folytathatja.

Dzsudzsák: "a PSV-ből való távozást rontottuk el"

Az Egyesült Arab Emirátusokba igazoló Dzsudzsák Balázs egy rádiós interjúban elismerte, menedzsmentjével nagyot hibáztak, amikor annak idején a PSV-ből Oroszországba szerződött.

Lovrencsics Gergő átigazolása is csalódás volt. A Lech Poznan magyar szélsője hatalmas meglepetésre nem valamelyik Bundesliga-csapathoz szerződött, hanem a Fradihoz. Döntését talán már akkor megbánta, amikor a sehol sem jegyzett albán Partizani ellen kiestek az első BL-selejtezőkörben. Fiola Attiláról már az Európa-bajnokság előtt lehetett sejteni, hogy nem az NB2-es Puskás Akadémiánál folytatja karrierjét, de talán kevesen gondolták, hogy végül a Videotonnál köt ki. Igaz, Fiola mindjárt az osztrákok elleni Eb-meccsen lesérült, ami megnehezíthette külföldre igazolását.

Nemanja Nikolics az egyik legkeresettebb magyar játékosnak számított nyáron; bajnok és kupagyőztes volt a Legia Varsóval, sőt, 28 góljával lengyel gólkirály is lett. Sokáig úgy tűnt, hogy Nikolics a Premier League-újonc Hull City-nél folytatja, de az angolok végül elálltak a transzfertől, a csatár pedig maradt Lengyelországban. Ez viszont azért nem csalódás, mert cserébe olyan sztárcsapatok ellen játszhat, mint a Real Madrid és a Borussia Dortmund, mivel a Legiával bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára.

Akiknek bejött az Eb

A debreceni Korhut Mihálynak egyetlen meccs is elég volt, hogy külföldi szerződést kapjon; a 27 éves hátvéd az izraeli bajnok Hapoel Beer-Seva-nal folytatja pályafutását. Ez azért nagy szó, mert Nikolicsot leszámítva Korhut lesz az egyetlen magyar játékos, aki ősszel is érdekelt lesz valamelyik nemzetközi kupasorozatban; újdonsült csapatával ott lesz az Európa Liga csoportkörében.

Korhut kontra Ronaldo
AFP / Jean-Philippe Ksiazek

A magyar Eb-csapat meglepetésembere, Bese Barnabás is a dobbantott: az MTK fiatal hátvédjét a francia másodosztályban szereplő Le Havre vette meg. A hírek szerint Lang Ádámot is Franciaországból csábítják, de mivel szinte percekkel az átigazolási szezon lezárulta előtt egyeztek meg róla, a FIFA-n múlik, hogy összejön-e a dijoni transzfer.

Az osztrákok ellen gólt lövő Stieber Zoltánnak is összejött a váltás, a Hamburgban mellőzött szélső a másodosztályú Kaiserslauternhez igazolt. És ha már Németország: Bernd Storck nagy felfedezettje, Kleinheisler László a Werder Brementől ment át a szintén Bundesligás Darmstadthoz, igaz, csak kölcsönbe. A kiscsapatnál valószínűleg alapemberként számolnak a Kleinheislerrel, míg a Werdernél csak sokadik választás lett volna a középpályán.

És akik maradtak

Nikolicshoz hasonlóan a magyar válogatott két alapembere, Guzmics Richárd (Wisla Krakow) és Kádár Tamás (Lech Poznan) sem hagyta el Lengyelországot, pedig mindkettőjüket olasz csapatokkal hozták szóba. A pletykák szerint Szalai Ádámot a Besiktas és a Palermo is akarta, és ugyan egyik üzletből sem lett semmi, de legalább maradt a német Hoffenheimnél.

Nem vártak csodát

Nem csak a szurkolók és a játékosok vártak áttörést az Eb-szerepléstől. Bernd Storck szövetségi kapitány sem értette, miért nem kapták szét csapatát:

„Csalódott vagyok, hogy így alakult. A válogatottban szóhoz jutó játékosok rászolgáltak az esélyre és a bizalomra. Érthetetlen, miért nem kapkodnak a selejtezőkön, valamint az Eb-n szerepet kapó játékosokért a külföldi klubok"

- nyilatkozta egy ízben.

Paunoch Péter, a Center Sport játékosügynökség vezetője a hvg.hu-nak azt mondta, maguk a játékosügynökök is bizakodtak, de a konkurenciát ismerve nem vártak csodát az Eb-től. A régió más országaival, például Csehországgal összehasonlítva sokkal nehezebb a magyar ügynökök dolga, mert míg a cseheknél a menedzserek válogatnak a csapatok közül, addig idehaza pont fordítva van:

a játékosnak kell csapatot találni

- osztotta meg tapasztalatait a menedzser, aki szerint máris kapósabbak lennének a magyar focisták, ha lenne minimum egy, stabilan Európa Liga-csoportkörös klubcsapatunk és a válogatott kijutna a 2018-as világbajnokságra.

Előbbitől még nagyon messze vagyunk; nyár végére az összes kupaindulónk elvérzett (DVSC, MTK, Videoton, FTC), közülük a fehérvári csapat ment legtovább, a Videotont végül a dán FC Midtjylland állította meg az EL harmadik selejtezőkörében. A válogatottban jobban bízhatunk; az Eb-n mutatott játékot látva reális célkitűzés a pótselejtezőt érő második hely megszerzése, ehhez a szintén Eb-résztvevő Svájciakat kell megelőznünk. A magyar válogatott kedden, Feröer-szigetek ellen kezdi meg a világbajnoki selejtezősorozat.

Ugródeszkának jó lehet

Paunochhoz hasonlóan Esterházy Mátyás, a Dzsudzsák ügyeit intéző Stars&Friends menedzsere sem látja olyan borúsan a helyzetet, mint ahogyan azt a hazai közvélemény beállítja. Egy viszonylag ismeretlen játékosnak jó ugródeszka lehet az Eb-szereplés, de azt “senki sem várhatja, hogy egy 500 ezer eurós játékos hirtelen 2 milliót fog érni.“ Sok válogatott játékossal (pl. Király Gábor, Juhász Roland, Gera Zoltán) már az életkoruk miatt sem számoltak az átigazolási piacon, viszont a fiatalok közül Nagy Ádámnak és Sallai Rolandnak (Palermo) összejött a külföldi szerződés, sorolta a pozitív példákat Esterházy.

Sallai Roland szemben
Sallai Roland/Facebook

Ugyanakkor a Stars&Friends menedzsere úgy látja, a válogatott Eb-szereplésének igazi hatása nem abban mérhető le, hogy hány játékos igazolt át a nyáron. Hosszú távon sokkal fontosabb lehet, hogy “visszaállítja a bizalmat a magyar focistákkal kapcsolatban és reklámot csinál a külföldön is egyre keresettebb 2000-es generációnak.” A korábbi válogatott hátvéd, jelenleg játékosügynökként dolgozó Hrutka János is azt tapasztalja, hogy az Eb után megnőtt az érdeklődés a magyar focisták iránt, de a hazai bajnokság színvonala és a klubcsapatok lebőgése nem javított piacképességükön.

Nem voltak kiemelkedő egyéniségek

Paunoch mondott egy másik lehetséges okot is, amiért a topligás csapatok nem igazán kapkodtak a magyar Eb-szereplők után.

Szerinte az idei Európa-bajnokságon nem voltak igazán kimagasló egyéni teljesítmények, sokkal inkább a csapatjáték dominált, és ez nemcsak az Eb-győztes Portugáliára igaz, hanem a magyar csapatra is.

Emiatt egy játékosnak sokkal nehezebb volt kitűnnie a mezőnyből és “eladnia magát”.

Nem véletlen, hogy a nyár sláger igazolásait böngészve megállapíthatjuk, többségük nem az Eb-n mutatott teljesítmény miatt jött létre. Az új portugál csillag, Renato Sanches és a világbajnok német védő, Matt Hummels már jóval az Eb előtt aláírt a Bayern Münchenhez, Paul Pogba visszatéréséről Manchesterbe már korábban is lehetett hallani, és N’Golo Kanté sem a tornán győzte meg a Chelsea játékosmegfigyelőit.

Hasonló a helyzet, ha a magyar csapathoz hasonló játékerőt és játékstílust képviselő Eb-csapatokat (pl. Románia, Izland, Albánia, Svájc, Ausztria, Északl-Írország, Wales) vizsgáljuk. A svájci Granit Xhaka is az Eb előtt írt alá az Arsenalhoz, az izlandi Vidar Kjartansson Izraelbe igazolása pedig még magyar mércével sem nevezhető bombaüzletnek. A wales-i Hal Robson Kanu már határeset, de hát a belgáknak lőtt csodagólja miatt híressé váló csatár a West Bromvich Albion előtt is Angliában játszott.

Gondolkodott már azon, hogy eladna egy magyar focistát? Ne tegye!

Emlékszik még arra, amikor Szalai Ádám a hollandoktól elszenvedett 8-1-es vereség után edzőstül, játékostul kiosztotta az egész magyar focit? Hasonlóan súlyos állításokkal ment neki a hazai játékosmenedzsereknek Mervó Bence, a 2015-ös utánpótlás világbajnokság gólkirálya. Utánajártunk, hogy mi lehet az igazság a Mervó-történetben.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.