A Tanítanék Mozgalom legújabb levele szerint a csütörtökön kezdődő 2016/2017-es tanév a változásokról fog szólni.
"Ki gondolta volna egy évvel ezelőtt, hogy az oktatás helyzete az egész magyar társadalomban közbeszéd témája lehet? Ki remélte, hogy több tízezer ember fog megmozdulni a következő generációkért, a XXI. századi Magyarországért? Ki sejtette, hogy a Tanítanék Mozgalom a 2016/17-es tanév megnyitójára ennek a sokaságnak a bátor kiállás és ellenállás üzenetét küldheti?"
- így kezdődik az a tanév köszöntő levél, amelyet Facebook-oldalán tett közzé kedden a Tanítanék Mozgalom. Mint írják, a 2016 elején megvalósult "példátlan összefogás" megroppantotta az "összetákolt" oktatási rendszert, távozásra kényszerítette Czunyiné Bertalan Judit államtitkárt, és módosításokra bírta az oktatásirányítást.
"Ne legyenek azonban kételyeink, még nem győztünk! A változtatások ugyanis egyelőre az oktatási rendszer egészét, alapjait nem érintik"
- figyelmeztetik a levél elején megszólított szülőket, tanárokat és diákokat.
Ezután a kormány kvótanépszavazásos plakátjait idéző fordulattal ("Tudták?") összegzik az oktatási rendszerben tapasztalt problémákat:
- az átalakítások eredményeképpen továbbra sem állt helyre az intézményi autonómia
- nincs tanszabadság, szabad tankönyvválasztás
- semmibe veszik a nevelő-oktató munkát segítő dolgozók emberi méltóságát
- nem csökkentek a tanulók és a pedagógusok terhei
- a rengeteg fölösleges ismeret kényszerű átadása megakadályozza a kompetenciaalapú oktatást
- az iskolák túlnyomó részében közel egy évtizede nem volt informatikai fejlesztés
- az iskolák totális államosításával teljesen megszüntetik a helyi közösségek önrendelkezését
A levél szerint a Tanítanék célja, hogy mindenki számára érezhető változást érjenek el: szeptember elsején 750 ezer általános iskolás, 210 ezer gimnazista, 210 ezer szakgimnazista, 96 ezer szakiskolás diák és 150 ezer pedagógus számára kezdődik el a tanév.
A kormányt nem lehet szép szóval, tárgyalási szándékkal, javaslatokkal, követelésekkel az elhibázott oktatási rendszer valódi átalakítására szorítani. "Nincs érdemi kommunikáció, tartalmas szakértői munka, helyette a kormányzat folyamatosan mellébeszél vagy éppen hazudik az oktatási helyzetről" - olvasható a levélben.
A levél szerzői szerint bármennyire is rátelepedett a kormányzat az iskolákra, az oktatás lehet még korszerű és szabad: "győzzön a szakma, az emberség, a közösség ereje törje szilánkokra a múlt századot! Szóljon ez a tanév az empátiáról és a szolidaritásról is!" A végén azt írják, az
"ősz folyamán a tereprendezési munkálatokkal kezdjük. Legyen ez a tanév a változásoké!"