Schmidt Mária azzal utasította el a Desmond Child-féle '56-os himnusz szerződéseinek kiadását, hogy azok nem készültek el, még tárgyalnak a felek.
Hiába kérte ki a Magyar Nemzet az 1956-os forradalom 60. évfordulójára készített, máris botrányos "Egy szabad országért" című dalt megrendelő szerződéseket, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója és az 956-os Emlékbizottság társelnöke azt válaszolta a lapnak, hogy még nem írták alá a szerződést.
Schmidt azt írta, a felek még tárgyalásokat folytatnak, a végleges szerződést még nem írták alá, egyelőre kifizetés sem történt, ezért a közérdekűadat-igénylésnek nem tudnak eleget tenni.
Korábban a Terror Háza Múzeum programigazgatója, Tallai Gábor azt mondta, hogy „az egész költségvetés, benne a szerző honoráriuma, a magyar és az angol változat feléneklése, az összes utómunka ötvenmillió forint volt", annak ellenére, hogy azóta az is kiderült, hogy a dalszerző Desmond Child egy korábbi dalát hasznosította újra az '56-os dalhoz. Szerződés nélkül pedig jó kérdés, hogy mire és kinek fizettek ki ötvenmillió forintot.
Az 56-os Emlékbizottság időközben nyílt levélben védte meg a dalt, és azzal vágott vissza, hogy miért nem az egykori Gyurcsány-kormánnyal foglalkoznak az emberek.
Hazaszeretet, tisztelet, és az a fránya 50 millió - a halszagú himnusz titokzatos története
Ötvenmillió forintba került az Egy szabad országért című 1956-os himnusz felvétele, pedig a szerző és az előadók is lemondtak a díjazásról. Megkérdeztünk egy zenei producert, mi kerülhetett ennyibe. Osztottunk, szoroztunk, de a közelébe sem jutottunk a végösszegnek.