Az állami intézmények 68,2 miliárdos teljes adósságállományából 51,8 milliárd forint az egészségügy tartozását teszi ki – van olyan kórház, amely már közel 3 milliárd forinttal tartozik a beszállítóinak.
Havonta 3-4 milliárd forinttal emelkedik a kórházak adóssága, június végén 51,8 milliárd forintos beszállítói tartozásuk volt – írta a Magyar Államkincstár adataira hivatkozva a hétfői Népszava. Mint azt megírtuk, az Emmi államtitkára, Rétvári Bence korábban egy írásbeli kérdésre adott válaszban csak annyit írt, hogy 42,5 milliárdnál is többel tartoznak a kórházak, a Magyar Államkincstár most konkrét adatokkal is szolgált.
A Népszava azt írja, az állam által fenntartott intézmények tartozásállományának június végi listája azt mutatja, hogy a bírósági, rendvédelmi, oktatási vagy szociális terület kifizetetlen számlái a teljes adósságállománynak mindössze 23,9 százalékát teszik ki, a többit ismét az egészségügy halmozta fel. Ez a terület ugyanis a 68,2 milliárdos teljes adósságállományból 51,8 milliárdos beszállítói tartozást gyűjtött össze.
A lap beszámolója szerint a klinikákat is működtető nagy egyetemek közül egyedül a debreceni tartozásai csökkentek, Szegeden csak minimálisan, Pécsen és a Semmelweis Egyetemen azonban százmilliókkal nőtt a tartozás májusról júniusra. Az Országos Onkológiai Intézet adósságai közelítenek az egymilliárdhoz, de az egymilliárdos határt már átlépte az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, a debreceni Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézet, a budapesti Egyesített Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet, a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet, a Tolna Megyei Balassa János Kórház, a váci Jávorszky Ödön Kórház, vagy a tatabányai Szent Borbála Kórház. Ezek az intézmények júniusban is növelték adósságállományukat, míg a milliárdos tartozásból valamennyit sikerült ledolgozni a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban és a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban.
Ezeknél az intézményeknél is rosszabb a helyzet a Honvédkórházban vagy a Békés Megyei Központi Kórházban, ahol hosszabb ideje 3 milliárdot meghaladó a tartozás, vagy a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ költségvetésében, ahol az adósság már csak 42 millióra van a 3 milliárdtól.
Mindössze három olyan intézmény volt június végén a magyar egészségügyben, ahol sikerült nullára faragni a tartozásokat: ezt az edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelőintézet, a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház és a budapesti Szent Margit Kórház tudta megcsinálni.