Windisch Judit
Szerzőnk Windisch Judit

Nem az a fő kérdés, hogy milyen drogot használ egy fiatal, hanem az, hogy miért. Ha a szorongását oldja vele, akkor terápiára van szükség. De mivel érvelhet egy szülő egy kamasznál? És mikor aggódjon? A Nyírő Gyula Kórház addiktológusával, Kapitány-Föveny Mátéval beszélgettünk.

“Nem tudod, mi van benne, és a díler sem tudja, nagyobb eséllyel kerülsz veszélyes helyzetbe” – érvelnek a Nyírő Gyula Kórház szakemberei, mikor a dizájnerdrogokról próbálják lebeszélni a fiatalokat. Az idei kábítószer-jelentésben ennél durvábban fogalmaznak: a fiatalok kísérleti nyulakká válhatnak az olyan szerek fogyasztásával, aminek a potenciális egészségügyi kockázatai jórészt ismeretlenek.

Magyarországon 2010-ben kezdett teret nyerni a dizájnerdrog, mikor Európa-szerte összeomlott az ecstasypiac. Idehaza leginkább a szintetikus katinonok (mint a kati, a kristály és a zene nevű drogok), valamint a fű alternatívájaként a herbál (vagy biofű), amely könnyen hozzáférhető, és a neten rendelhető, és szimpla vizeletteszttel nem mutatható ki, azért is népszerű. Mindkét drogtípus nagyon hamar, heti egyszer használva is rövid idő alatt függőséget okozhat – figyelmeztet Kapitány-Föveny Máté, a Nyírő Gyula Kórház Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet pszichológusa.

Rövidebb, durvább hatás

Kábítószerfüggők szerint a katinak és társainak sokkal intenzívebb a hatása, mint "hagyományos" keménydrogoknak, sőt egyes használók veszélyesebb szernek is tartják, mert amellett, hogy pörget, eufóriát okoz, magabiztossá teszi a használót, nagyon komoly elvonási tünetei vannak, jön a valóságvesztés, őrjöngés, hallucináció. Másnap pedig erős szorongás és depresszió lép fel, amiben ott a veszély, hogy az ember újra a szer után nyúl, hogy megint a világ tetején érezze magát – mondja Kapitány-Fövény Máté.

Kapitány-Föveny Máté
Juhász István

A biofűnek nevezett szintetikus vegyület olcsó, hatása sokkal rövidebb, de intenzívebb a kannabiszénál, a testi tünetek is erősebbek: a kézremegés, verejtékezés mellett a véres hányás is gyakori, sérül a gyomor és a nyelőcső. Ráadásul, mondja a szakember, míg az LSD-t, a kannabiszt és a varázsgombát nem igazán lehet halálosan túladagolni, a biofüvet, a szintetikus katinonokat és a ginát már igen, a Nyírőben több toxikus esettel is találkoztak már.

Van azonban ennek egy másik oldala is: míg a kannabisznál jellemzően nincs az az erős szenvedés, ami motiválna a leszokásra, a herbálnál sokan mondják, hogy nem bírják a tüneteket, le akarnak jönni róla. A motiváción sok múlik, az elvonón érdemi változás 3-6 hónap után várható. Az iskolás szerhasználók aránya nem kiugróan magas itthon – kicsivel van csak az uniós átlag fölött –, a növekedés sem annyira vészes, azok aránya viszont jelentős, akik nemcsak kipróbálják, de rajta is maradnak a szeren. Ez a diákokra is igaz, viszont az ő addiktológiai ellátásuk gyerekcipőben jár. Bár több a fiú szerhasználó, a különbség csökken, a lányok alkoholban, gyógyszerre ivásban és drogozásban is zárkóznak fel.

Kapitány-Fövény Máté arra számít, hogy a mostani trend marad – vagyis újabb és újabb a kémiailag módosított szerek jönnek, azonban egyre több az ecstasy- és amfetaminhasználó. “Ha a kettő közül kell választani, a régi jobb, mert arról több évtizedes tapasztalatok vannak az ellátásban és a használói szinten is” – mondja a szakember.

Mikor essen kétségbe a szülő?

De nem is az a kérdés, hogy mit használ a gyerek, hanem hogy miért. Ha kíváncsiságból kipróbál valamit, az legtöbbször még annyira nem veszélyes, de ha azért használja, hogy így küzdjön meg problémákkal, oldódjon a szorongása akár az iskolai szekálások miatt, ott már komoly probléma van. Így ugyanis rászokhat arra a rossz beidegződésre, hogy mindent ezzel gyógyít.

Rendőrségi razzia során lefoglalt új pszichoaktív anyag
police.hu

A szülő felelőssége, hogy a gyerekkel olyan viszonyt őrizzen meg, ahol nyíltan lehet beszélni a problémákról. Ilyenkor már szerhasználat előtt is észre lehet venni a bajt. A másik pedig, ha megtudja, hogy valamit használt a gyerek, ne támadjon, mert akkor a gyerek ellenáll és távolodik. Próbálja meg megérteni, miért van szüksége a szerre – tanácsolja a pszichológus.

Az első szerhasználat vagy alkoholfogyasztás 12-14 éves korra tehető, egy kisiskolással sem árt beszélni a drogokról, a kiskamasszal pedig nagyon fontos lenne.

Nem mindegy, mivel érvel

Bár lehet azt hangsúlyozni, hogyha drogozik, elveszti a kontrollt a saját teste felett, de ez a tizenévesnél nem annyira működő érv – mondja Kapitány-Fövény Máté –, mint ahogy az sem hatja meg őket, hogy 30-40 év múlva tüdőrákosak lesznek, ha cigiznek. “A prevencióban olyan hatásokra hívjuk fel a figyelmet, ami zavarja őket: ha azt mondom, az alkohol merevedési problémákat okoz, vagy kudarc lesz a szex, az általában jobban működik. A dohányzásnál pedig azzal érvelhetünk, hogy ha cigizel, büdös leszel, nehezebben találsz párt. Ez kamaszoknál nem ritkán nagyobb hatást vált ki.”

Szakértő: Nem tudni, hogy hatnak a dizájnerdrogok a magzatra

A Péterfy Sándor Utcai Kórház toxikológiai osztályának adjunktusa azt mondta, állapotos szerhasználókkal kapcsolatban még nincs egészségügyi protokoll, mert nem volt széleskörű probléma. De úgy tűnik, ki kell alakítani egy stratégiát - tette hozzá.

A dizájnerdrognál pedig az ismeretlen hatóanyag okozta veszélyes helyzetet hozzák fel. A szakember szerint nem mindegy, milyen csoportról van szó. A mélyszegénységben élőket, ahol teljes a kilátástalanság, csak az önpusztítás, a felejtés a motiváció, tényleg nem érdekli, de a többségnél számíthat, akik csak bulizni, társaságban lenni akarnak. “Ha a motiváció az, hogy teljesen kiüssem magam, ott már terápia kell” – mondja az orvos.

A kamaszoknak fontos a többség véleménye, így az is hat, mikor megtudják, tudásfoszlányaikkal szemben a többség nem drogozik, csak a 20 százalék próbálta ki egyáltalán. Indult egy program is, ami nemet mondani tanítja meg a fiatalokat, vagyis hogy hogyan lehet úgy visszautasítani a drogot vagy alkoholt, hogy azért ne közösítsék ki őt.

Az tagadhatatlan, hogy a drognak vannak vágyott hatásai is, sok prevenció elköveti azt a hibát, hogy erről nem beszél, csak a negatívumokról, ennek pedig így nincs kellő hatása – mondja a szakember. “Fontos, hogy ne mi mondjuk meg – főleg egy tizenévesnek –, hogy mit csináljon, hanem együtt ki kell találni, milyen tevékenységet szeretett csinálni régen, és rá kell beszélni, hogy kezdje azt újra.” Ez a bulizás esetén a legnehezebb, ugyanis ha a társai mind szert használnak, akkor lehet, hogy új társaságot kell keresnie.

Drogmentes fesztivál nincs

A nyári fesztiválok és buliszezon idején magasabb a szerhasználat aránya, ami abból is látszik, hogy ősszel tömegesen jelentkeznek az elterelésre a nyáron a rendőrök által elkapott fiatalok. Bárki bármit mond, drogmentes fesztivál nem lesz – mondja a szakember, aki szerint nehéz azt mondani a szerhasználóknak, hogy ne használjanak semmit, de arra lehet buzdítani őket, hogy ésszel tegyék, legyen valaki a csapatban, aki nem használ semmit, így kontrollálni tudja a többieket, vész esetén segítséget kér.

Látogatok egy hazai fesztiválon
Stiller Ákos

Bármennyire is más a vélekedés, az italba kevert drog nem tipikus, bár nem is elhanyagolható: a toxikológiai osztályokra került páciensek 3 százalékával történt szexuális visszaélés, nagyjából 10 százalékot raboltak ki. A többiek  elmondásuk szerint - önként vették be a ginát. De védekezni már lehet, elszíneződő körömlakkal, szívószállal vagy pohárral. “Túlzásnak tartom, hogy a lányok a hüvelykujjukat a sörösüvegbe dugva bulizzanak, ennyire nem kell megijedni, de érdemes figyelni a rendelésnél, és nem otthagyni a pulton az italt. És főleg, nem hagyni, hogy leitassanak. Nagyon sokszor ugyanis ez okoz bajt, nem az, hogy beletesznek valamit az italba.”

Kapitány-Fövény Máté problémásnak tartja, hogy miközben mindenki a drogozás káros hatásairól beszél, az alkoholproblémát a szőnyeg alá söpörték. Holott a tinik között terjed a rohamivás - vagy nagyivás, mikor a cél, hogy gyorsan berúgjanak. Az egyénfüggő, hogy ez mikor csap át alkoholizmusba, de genetikai vizsgálatok szerint az apa alkoholista hajlamát minden 3. fiú örökli.

A Nyírő Gyula Kórház szakembere kollégáival és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborjával közösen interaktív prevenciós projektet indított, VoltEgySzer címen. Céljuk, hogy a potenciális használók számára is érdekes módon, őket bevonva érjenek el hatékony prevenciós eredményt. A program mobil applikációja ingyenesen letölthető.

Tinédzserek árulták tinédzsereknek a herbált - videó

A 19 éves és 18 éves gyanúsítottak a gyanú szerint fiatalkorúaknak árulták a dizájnerdrogot. A Pest megyei rendőrök a napokban elfogták őket, pénteken előzetesbe is kerültek. A herbál egy részét a tetőcserepek alatt rejtegették.

Videó: Újabb férfi őrjöngött meztelenül egy VIII. kerületi utcán

A férfi vélhetően a Zene nevű dizájnerdrog hatása alatt állt. Fényes nappal vetkőzött neki az utcán, és közben azt üvöltötte, hogy össze-vissza csípik a bogarak.

Már két halottja van a "zene" drognak

A Baross utcában őrjöngött szerda éjjel egy férfi, aki szintén a "zene" nevű drog hatása alatt állt, és végül bele is halt. A rendőrségkülön utasítást kap a droghasználókhoz, de a szer összetétele és hatása változó.

Videó: Ismét meztelenül őrjöngött egy férfi Budapesten

A VIII. kerületi Népszínház utcában a rendőröknek kellett lefogniuk egy meztelenül őrjöngő férfit, akit végül a Péterfy Sándor utcai kórházba vittek.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.