Megnyílt a Kedplasma Magyarország körülbelül 300 millió forintos beruházással kialakított pécsi vérplazmaközpontja pénteken.
A két budapesti és a debreceni központ után a negyedik beruházás a nagy orvostudományi múlttal rendelkező baranyai megyeszékhelyen jött létre. Magyarországon több ezer ember kap rendszeresen vérplazmából készült gyógyszerkészítményt – mondta Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, Pécs országgyűlési képviselője.
Csuja László, a Hemofíliások Baráti Körének elnöke a véradási hajlandóságra kitérve arról beszélt, hogy a magyar társadalom szolidaritási szintje duplája a nemzetközi átlagnak. A donoroknak köszönhetően az érintett betegek életminősége jelentősen javul.
Komlódi Gabriella, a Kedplasma Magyarország üzletágvezetője elmondta, hogy az ezer négyzetméteres központ tervezését januárban kezdték meg, a beruházást április végén fejezték be. Pécsen tizenkét munkatársuk és 15 úgynevezett plazmaferezis gépük van.
A plazmaferezis a véradás egyik speciális formája, amelyben a levett vért egy centrifuga plazmára és sejtes elemekre választja szét, az utóbbi komponenseket a zárt rendszerű eljárásnak köszönhetően a donor visszakapja.
Komlódi Gabriella kiemelte: a plazmaadás kevésbé terheli meg a szervezetet, mint a teljes véradás, ezért a mostani szabályozás szerint háromnaponta adhatnak vérplazmát az önkéntesek.
A levett plazmát a Kedrion-csoport gödöllői egységében dolgozza fel a Humán Bioplazma, az abból előállított készítmények elsősorban a magyarországi páciensek ellátását szolgálják.
A vérplazmából többféle életmentő gyógyszert állítanak elő, amelyeket többek között a veleszületett vérzékenység, veleszületett és szerzett immunhiányos betegségek, csontvelő- és szervátültetések, vérmérgezés, súlyos égési sérülések, autoimmun betegségek kezelésére használnak.