Képzett szakmunkások, alapműveltség nélkül - ez lehet a távlati cél a szakközép-iskolai kerettanterv véleményezésre kiküldött tervezete alapján. A közismereti órák száma heti 24-ről heti 13-ra csökkenne, a természettudományokon kívül a matekból és a magyarból is visszavennének. A szakmai tárgyak száma eközben heti 6-ról 17-re nőne. Csak a testnevelésórák száma fix: az marad heti öt.
Az érettségi időszak kellős közepén az igazgatóknak küldték ki a kerettanterv módosítását véleményezésre. Eddig 6-8 órát adott a kerettanterv a természettudományos tárgyaknak a szakközépiskolákban, a jövőben összevontan csak 3 órában tanítanák, de a magyar, a matematika és a történelem tárgyak óraszáma is csökkenne a tervek szerint - írta az Átlátszó Oktatáshoz kiszivárgott adatokra hivatkozva testvérlapunk, az Eduline.
Számos, a kerettanterv véleményezésében kisebb-nagyobb súlyú szervezetet is felkért a kormány az új tervezettel kapcsolatos észrevételek visszajelzésére. A Nemzeti Pedagógus Kar egyik megyei vezetője vette a fáradságot, és az iskolákat is megkereste, hogy legalább az igazgatók véleményt formálhassanak.
Igaz, a tervezetet véleményezhette a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete is, számos kisebb pedagógus-érdekvédelmi szervezet mellett.
A véleményezésre igen szűk határidőt szabtak, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a mostani szakközépiskolák életében meredek változásokat hoz az új tantervi rendszer. Míg napjainkban 9. évfolyamon 6 órányi a szakmai tárgyak heti órakerete, addig a jövő szakközépiskoláiban ez 9. osztályban 17-re emelkedne, a közismereti tantárgyak rovására.
(Az alábbi ábrán az egérrel az egyes körcikkelyekre állva lehet látni, arányaiban mit jelent a tervezett változás.)
Fizika, kémia, biosz és földrajz helyett természetismeret
Napjainkban 2-2 órát ad a kerettanterv a fizikára, kémiára és földrajzra, valamint 1 órát biológiára (ezt más évfolyamokon is taníthatják). A tárgyakat természetismeret néven vonnák össze, melyet heti 3 órában tartanának. Ennek tananyaga a kisebb időkeret miatt azokra az ismeretekre fókuszálna, amelyek a tanított szakma vagy az iskola profiljába illenek.
Tovább fokozhatja az elégedetlenséget, hogy a szakmai tárgyak kedvéért a matematika, a magyar és a történelem is veszít 1-1 órát a jelenlegi keretből.
A mostani szakközépiskolákkal két dolog történhet: felminősítik szakgimnáziummá, vagy maradnak szakközépiskolák: utóbbi esetben ezekkel a keretváltozásokkal kell szembenéznie az intézménynek és az új diákoknak.
A tervezetet itt, a mellékleteit pedig itt nézheti meg.