Itthon MTI/hvg.hu 2016. április. 26. 10:51

Good bye, Lenin! – Mátraverebélyen véget ért a rendszerváltás

Mátraverebélyen átírták a kommunista konnotációjú utcaneveket, a Ságvári Endre útból például Magtár út lett. Korábban azért nem sikerült nyélbe ütni a közterületek átnevezését a nógrádi településen, mert a helyiek nem egyeztek bele, hogy a Tátra teret Ceferino térre kereszteljék át.

Öt olyan utcanevet változtattak meg Mátraverebélyben, amely közvetlen összefüggésbe hozható a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerrel – közölte Beke Andrea, a Nógrád megyei falu jegyzője kedden.

A döntést a korábbi törvénymódosítás miatt hozták meg, amely szerint közintézmény, közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki vezető szerepet töltött be a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában.

Mátraverebélyben a Lenin utat nevezték át Rét útra, a Nógrádi Sándor út új neve Nógrádi út, a Ságvári Endre úté Magtár út. A Sztahanov út a Hunyadi út, a Felszabadulás út a Vereb Péter út elnevezést kapta – közölte a jegyző. Hozzátette, illetékmentesen végzik el a címváltozás miatti okiratcseréket.

Megpuccsolták a cigány szentet

Mátraverebély előző önkormányzata 2012-ben már döntött utcanévváltozásokról, az akkori határozat azonban nem lépett hatályba, mert a lakosok nem értettek egyet a tervezett módosításokkal. A legtöbben azt kifogásolták, hogy a Tátra teret Ceferino térre nevezték volna át.

Az 1861-es születésű Giménez Malla Boldog Ceferinóról (cigány nevén El Peléről) azt írja a Wikipedia, hogy spanyolországi roma lókereskedő volt, akit mélyen vallásos meggyőződése miatt a republikánusok kivégezték a spanyol polgárháború idején. Mártírhalálát elismerve II. János Pál pápa boldoggá avatta. El Pelére mint a romák patrónusára emlékezik a római katolikus egyház.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.