Itthon hvg.hu 2016. április. 22. 14:15

Megszelídítette a kormány terveit az ellenzék

Kigyomlálva mehet a parlament elé a Honvédelmi Minisztérium terrorveszély-helyzetről szóló alaptörvény-módosítási javaslatcsomagja. Nincs már szó tévéstúdiók megszállásáról, kijárási tilalomról, nyilvános gyűlések tilalma és csak 15 napig tarthat a terrorveszély-helyzet, ezután a parlament felhatalmazása szükséges. Az LMP és a Jobbik is rábólinthat a csomagra, az MSZP viszont most sem ment el a tárgyalásokra.

A megszokott szereplőkkel, a szocialisták részvétele nélkül zajlott a mai ötpárti egyeztetés a HM javaslatcsomagjáról. Tóbiás József, az MSZP elnöke csütörtök este közleményben jelezte, hogy távol maradnak, mert “az MSZP hétfői frakcióülésén vitatja meg a HM legújabb javaslatát, és ekkor alakítja ki az álláspontját is”.

Jó mulatság, férfimunka volt

A csomagon volt mit csiszolni, az ellenzéki pártok az első változatnál több pontot botrányosnak neveztek, egy ponton pedig az MSZP provokációnak minősítette az egész tervezetet és kivonult a tárgyalásokról. Azóta sok minden változott, bár a pártok még a második változatot is vállalhatatlannak nevezték. A mostani, véglegesnek tűnő csomag a harmadik a sorban.

A mai tárgyalás után viszont a tervezethez a nevét adó Simicskó István jelentette be, hogy jogrendi tényállás lehet az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet. A miniszter szerint a tervezet alapján terrortámadás, illetve súlyos, közvetlen terrorfenyegetettség esetén a kormány kezdeményezésére az Országgyűlés kétharmados többséggel hirdetheti ki a terrorveszélyhelyzetet, és legfeljebb 15 napra felhatalmazást kap arra, hogy a szükséges rendkívüli intézkedéseket megtegye. A miniszter sajnálkozott azon, hogy az eredetileg ötpártira tervezett egyeztetésen az MSZP ismét nem vett részt, de azért elküldték a javaslatot a távolmaradó pártnak is.

Megszelidített módosítójavaslatok

Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője szerint konstruktív egyeztetés folyt, és a részt vevő pártok egyetértettek abban, hogy a csomag mehet a parlament elé, ha nem bújtatnak megint a változtatások mögé megint valami, a honvédséghez egyáltalán nem kötődő változtatást.

Schiffer András, az LMP elnök-frakcióvezetője előrelépésnek nevezte, hogy az új javaslatban a kormány már nem tesz kísérletet "totális jogkorlátozásra", ugyanakkor szerinte a Fidesz még mindig adós annak indoklásával, hogy a terrorveszélyhelyzettel összefüggésben miért kell az alkotmányt is módosítani és miért nem elegendőek a belügyminiszter jogszabály-változtatási javaslatai.

Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője szerint a változtatásokra azért van szükség, mert a rendőrség ereje önmagában nem elegendő a terrorfenyegetettség kezelésére, ahhoz a honvédségre is szükség van. A Fidesz-frakció legkésőbb a jövő hétig az Országgyűlés elé terjeszti azt az alkotmánymódosítást. Ha a kormánypártok még legalább egy frakciót, vagy akár csak két képviselőt meg tudnak győzni arról, hogy támogassa a HM javaslatcsomagját, akkor azt gond nélkül megszavazza majd az Országgyűlés.






Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.