Kikerült a parlament honlapjára a Pintér Sándor belügyminiszter nevével fémjelzett javaslatcsomag, ami a terrorelhárítás jegyében írna át egy sor törvényt. Szerepel benne az új terrorelhárítási szuperszervezet, a TIBEK, ami folyamatosan értékelni fogja az ország terrorfenyegetettségét.
Kedden délután került ki a parlament honlapjára a Belügyminisztérium javaslatcsomagja, amiről már hetek óta folyik az egyeztetés a pártok között. A tervezetnek ez az első nyilvános változata, amiből már több olyan problémás elem kikerült, amit korábban az ellenzéki pártok aggályosnak találtak, például a titkos kommunikációra alkalmas szoftverek használóinak, később szolgáltatóinak börtönnel fenyegetése. Az új verzióban is szerepel ugyanakkor a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ létrehozása.
Minden ide fut be
Ez a szuperszervezet koordinálná azt a rengeteg információt, ami a szakszolgálatokhoz befut terrorizmussal vagy szervezett bűnözéssel kapcsolatban. A szervzet összesíti és elemzi az információkat, majd továbbítja a kormány felé. Ebben a szerepben a kormány nemzetbiztonsági döntéseit segítő legfontosabb szervezet lesz majd. A TIBEK fogja egyebek mellett kezelni az utasadat-információs egység működését is. Titkos információgyűjtés elrendelését is kérheti az együttműködő szervektől, de önmaga nem végezhet ilyet.
A szervezet fogja szemmel tartani a bűnszervezetek és terrorszervezetek egymással ápolt viszonyát is, a két terület ugyanis gyakran egymásba csúszik. Az irányítási jogkör a nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszter, vagyis Pintér Sándor kezébe kerül. A Központhoz rendvédelmi, de honvédelmi szervektől is vezényelhetnek majd állományt.
A TIBEK fogja tartani a kapcsolatot a nemzetközi vagy külföldi nemzetbiztonsági szervezetekkel is. A Központtal együtt kell működnie a rendőrségnek, a menekültügyi hatóságnak, a katasztrófavédelemnek, de a NAV-nak, sőt a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartását kezelő központi szerveinek is.
Az új terrorelhárítási szuperszervezet tehát az információgyűjtés királynője lesz. Minden fontos adat ide fog befutni a terrorizmussal és szervezett bűnözéssel kapcsolatban. Terror-veszélyhelyzet idején pedig a kormány legfőbb tanácsadói szervezete lehet majd.
Pénzbírság a renitens cégeknek
Az alkalmazásszolgáltatókról szóló részt övezte a legnagyobb vita a pártok közti egyeztetésen, mivel eleinte itt a titkos kommunikációra alkalmas szoftverek felhasználóit is börtönnel fenyegette volna a javaslat. Ez a rész végül teljesen kikerült, a következő változatban azonban a szolgáltatóra még mindig ez a büntetés vonatkozott volna, ezt több párt is kifogásolta azzal az indokkal, hogy a cégek egyszerűen külföldre fognak menekülni, a rossz szándékú felhasználók pedig még inkább névtelenségbe burkolóznak majd az internetről leszedett programokkal. Ehelyett most százezer forinttól 10 millió forintig terjedő bírságra számíthatnak azok a szolgáltatók, amelyek nem működnek együtt.
A változtatások után már nem tilthatja meg a felelős miniszter a gyülekezési jog hatálya alá tartozó rendezvények látogatását sem, ahogy ez a korábbi változatban szerepelt.