Nem szavazza meg a boltzár visszavonását a KDNP
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakciója tartózkodni fog a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény visszavonásáról tartandó parlamenti szavazáson – mondta Semjén Zsolt pártelnök.
Nem adják fel a harcot, társadalmi kampányt indítanak, amelynek célja, hogy megszerezzék a társadalmi többséget a szabad vasárnap mellett – mondta Semjén Zsolt, a vasárnapi zárva tartás ötletével eredetileg előálló KDNP elnöke. Úgy fogalmazott, hogy a tartózkodásuk egy udvarias nem.
A bejelentéshez hozzátartozik, hogy a kisszámú KDNP-frakció tagjainak tartózkodása ellenére is átmehet a visszavonás a Fidesz és az ellenzéki pártok szavazataival.
Semjén szerint mindenesetre tény, hogy nem tudták meggyőzni a társadalmat a vasárnapi munkavégzés tilalmáról, holott meggyőződése, hogy igazuk van – viszont tudomásul kell venni az emberek véleményét. Hozzátette, a Fidesz elnökségi ülésén és a hétfői kormányülésen is markáns vélemények fogalmazódtak meg a kérdésben; a Fideszen belül is "színes volt a véleményskála".
A KDNP elnöke azt mondta, mindenkinek joga van vasárnap vásárolni, de senkinek nincs joga arra, hogy másokat vasárnapi munkavégzésre kényszerítsen. A félmillió kereskedelmi dolgozónak is joga van ahhoz szerinte, hogy vasárnap a családjával legyen és a vasárnap, az vasárnap legyen.
Ha a kereskedelmi dolgozók kényszeríthetők arra, hogy vasárnap dolgozniuk kelljen, akkor például a fodrászok, a suszterek vagy az államigazgatásban dolgozók miért nem? Vagy az iskolákban miért nem tartanak ügyeletet? – tette fel a kérdést. Szerinte ebben a kérdésben a KDNP képviseli az egyetlen konzekvens baloldali álláspontot.
Németországban és Ausztriában is zárva vannak vasárnap a boltok, a németek, az osztrákok nem hülyék, és Franciaországban is van szabad vasárnap – fogalmazott Semjén. Közölte, a riogatások sem váltak valóra, a kiskereskedelmi forgalom 5,6 százalékkal nőtt, az ott foglalkoztatottak száma 3300-zal emelkedett. A nagy multiktól a közepes kereskedelmi egységek felé mozdult el a bevásárlás, Semjén szerint tehát a társadalmi cél is tökéletesen megvalósult.
A KDNP elnöke szerint rosszul kommunikáltak, ugyanis míg az ellenoldal véleménye dübörgött a médiában, az eredményeik csak nagyon nehézkesen jelentek meg.
Harrach Péter KDNP-frakcióvezető korábban azt mondta, a párt megérti a kormány szempontjait és elfogadja a kabinet döntését a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény visszavonásáról. Azt is mondta, azért nem tartja kudarcnak a visszavonást, mert szerinte az ötlet ugyan a KDNP-é volt, de a Fidesz nem úgy valósította meg, ahogy a kereszténydemokraták eredetileg szerették volna.
A frakcióvezető felidézte a szabad vasárnap chartát, amelyet a párt holdudvara munkált ki. Szerinte ezt többek között aláírta az MSZOSZ is, és az a szakszervezet, amely a kereskedelmi dolgozók érdekeit képviselte, melléjük állt, ők hozták a szakszervezeti adatokat. Miután azonban a szocialisták nyomást gyakoroltak rájuk, kihátráltak – mondta, hozzátéve: ez egy politikai árulás volt.
A törvényt jelentős társadalmi és politikai megalapozottsággal terjesztették be, de azután az ellenérdekeltek jelentős kampányba kezdtek – közölte Harrach. Az ellenérdekeltek között szerinte nemcsak ideológiai, hanem gazdasági társaságot is értenek, nagyvállalkozókat, a nemzetközi áruházláncok képviselőit.
Utóbbiak ma már azt is mondják, hogy a szabad vasárnap betiltásával akár árváltozás is történhet, mert nagyobb lesz a költségük, amit majd az árakban kell érvényesíteniük – állította a frakcióvezető. Megerősítette, ha lehetőségük lesz, a jövőben is a munkavállalók és nem a munkaadók oldalán fognak állni.
Az ellenzéki pártok egyébként nem tartják meglepőnek a visszavonást, a gyorsaságon mégis elképedtek Rogán Antal hétfői bejelentése után – derült ki gyors körképünkből. A Jobbik szerint a kormány inkább int be a KDNP-nek, mint a választóknak, az Együtt szerint a menekülteknek semmi közük a boltzárhoz. A DK saját sikerének tartja a boltzár eltörlését és a kormány vereségéről beszél.