Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: rettenetes részletek derültek ki Kiss László úszókapitány múltjából; egymást érik majd a pedagógussztrájkok; az MSZP-t is megcsapta az offshore-botrány szele; tíz éves a híres, hírhedt Orbán-Gyurcsány vita.
- Egynapos sztrájkot hirdetett április 20-ra a Pedagógusok Szakszervezete. Galló Istvánné elnök mindezt azután közölte (illetve értesítette Orbán Viktort is), hogy az oktatási tárca államtitkárával folytatott hétfői egyeztetésen nem, vagy csak alig közeledtek az álláspontok. Palkovics László államtitkár a PSZ bejelentése után azt mondta, folytatják a tárgyalásokat a sztrájk feltételeiről, de azt nem tudja, hogy ezek révén elkerülhető-e a sztrájk. Őszerinte egyébként közeledtek az álláspontok egymáshoz. Azt mondta, meg kell állapodniuk a sztrájk feltételeiről, a szükséges minimális szolgáltatásokról, de továbbra is folyamatosan tárgyalnak a fő kérdésekről és próbálnak megállapodni. Úgy tűnik egyébként a következő napokban egymást érik majd a sztrájkok az oktatásban: április 15-én lesz az újabb Pukli-féle polgári engedetlenségi mozgalom is, illetve akkorra hirdetett munkabeszüntetést a PDSZ is. Mindeközben a Tanítanák mozgalom nyílt levelet írt a „fekete ruhás nővérhez”, Sándor Máriához, aki a minap közölte, nem tudja folytatni a harcát. Amint fogalmazott: „Szégyellem, hogy egy olyan országban kell élnem, ahol az ország vezetése mindent fontosabbnak tart, mint magát az embert! Ezt a csatát bebuktam". A Tanítanék mozgalom azt írta nekik „Kedves Mária! Nem lehetünk neked elég hálásak, hogy felvállaltad a mozgalmunkat”. Hétfőn az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport is megköszönte a munkáját.
- Orbán Viktor közszereplőként talán legnagyobb vereségét szenvedte el tíz éve, amikor Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel vállalt tévévitát. Utólag visszanézve mindez inkább a félrement szerepválasztásnak köszönhető, amelyben Orbán olyan vitastílust próbált ki, amely kicsit sem passzolt hozzá. Viszont Budapest-minisztériumot, 14. havi nyugdíjat és autóvásárlási támogatást ígért. Most azt is megvizsgáltuk, mit váltott valóra azóta abból, amit akkor mondott.
- Boldvai László szocialista politikus, akiről kiderült, hogy felesége révén érintett a világszintű offshore-botrányban, kedden közölte Tóbiás József pártelnökkel: felfüggeszti párttagságát. Egyben jelezte, áll minden vizsgálat elé. Mint arról beszámoltunk, Boldvai László salgótarjáni MSZP-s politikus pedagógus felesége is szerepel a valaha volt legnagyobb iratkiszivárogtatási, offshore-hálózatokat lebuktató panamai botrányban, ugyanis a nő még 2012-ben lett tulajdonosa egy sok százmilliós pénzmozgásokat produkáló Szamoa-szigeteki cégnek. Korábban Horváth Zsolt fideszes (ex)politikusról derült ki, hogy érintett az ügyben, a NAV azonban adótitokra hivatkozva nem árulja el, tervez-e valamit az ügyében. Kedden egyébként lemondott a nemzetközi offshore-botrányban érintett izlandi miniszterelnök, akinek távozását hétfőn már mintegy tízezer ember követelte Reykjavíkban. Németországban nyomozást rendeltek el a Panama Papírokban szereplő német érintettek után. Több ezren vannak, köztük most felbukkant a Forma–1 jelenlegi listavezetője, az idei mindkét futam győztese, Nico Rosberg is. Ha önnek gondot okozna, miként tudja elmagyarázni például ötéves gyerekének, hogy mit is jelent ez az offshore-botrány, adunk egy kis segítséget.
- Gyalázatos bűntény részese volt az úszók szövetségi kapitánya. 1961 nyarán két társával lakásra csaltak és mindhárman megerőszakoltak egy lányt a sportuszodában. Kiss László harmadikként közösült az addigra már "elernyedt" testű nővel, emiatt jogerősen három év börtönre ítélték, amit Nagyfán ült le. „Megbűnhődtem azért, amiért elítéltek, aztán kaptam az élettől egy új lehetőséget, és én éltem vele” – ezt nyilatkozta a Népszabadságnak az úszóválogatott szövetségi kapitánya. Kiss László úgy látja, hogy méltatlan lenne, ha magyarázkodni kezdene, és állítása szerint a történteket soha nem hallgatta el. A Magyar Úszó Szövetség vezetősége szerda reggel ülésezik, majd az edzőbizottság tagjai egyeztetnek, és mindkét testület foglalkozik Kiss László 55 évvel ezelőtti bűnügyével.
- Mindig elfelejtjük, hogy van valami, ami a nemzeti színeknél fontosabb – állítja Danyi Zoltán, aki szerint egy háború nem akkor fejeződik be, amikor abbahagyják az erőszakot, hanem akkor, amikor el tudjuk temetni a halottakat. A dögeltakarító című, nemrég Mészöly Miklós-díjat nyert regény szerzőjével beszélgettünk identitásról, újrakezdésről, nemzeti érzésekről.
A nap képe ezúttal egy térkép: megdőlt a napi melegrekord a fővárosban kedden délután, 26,4 fokig emelkedett a hőmérséklet.