Itthon hvg.hu 2016. március. 31. 15:20

Uj Péter: "Bezabálta az oligarchikus genyó"

Uj Péter interjút adott, amelyben javarészt a netezés és a netes újságírás hőskorát és harcait idézi fel. De jutott tér a fizetésére, és a kormányzati médiaháborúról is volt egy-két szava.

Nagyinterjút adott az Index.hu egykori, a 444.hu jelenlegi főszerkesztője, Uj Péter a MODEM című lapnak, amelyben visszaemlékezik a kezdetekre, hogy hogyan találkozott az internettel, mit csinált az első jelentős magyar híroldal, az Internetto megszületésénél, hogy találták ki az Indexet, és miben különböztek a nagy rivális Origótól. 

Elmondja, a 90-es évek közepén az internet luxuscikk volt, egy csigalassú hozzáférés ára egyhavi fizetés volt: "Ha jól emlékszem, akkor egy Datanet havi előfizetése 30 000 forint volt, ami körülbelül a havi fizetésemnek felelt meg." Ha már fizetés: Uj azt is megosztja a közönséggel, mennyit keresett főszerkesztőként az első időkben, majd később, 2001-2002-ben 400 ezer forint volt az Index főszerkesztői bérezése, ami egy népszabadságos rovatvezetői fizetésnek felelt meg. Kb. ebben az időszakban tetőzött a nyomtatott sajtó idehaza, ezután indultak csökkenésnek a fizetések Uj szerint.

"Szereztünk pénzt, el tudtuk indítani, céget tudtunk szervezni. Pedig rohadtul nem értettünk hozzá. Meg is fizettük az árát egyébként. Végül eléggé rá is basztunk. Tulajdonképpen ez az oka annak is, hogy én itt vagyok most, ezzel a kis, tulajdonképpen startup médiacéggel, pedig volt már egy százfős szerkesztőségünk, sokmilliárdos cégünk. Csak bezabálta szépen ez az oligarchikus genyó. (...) egy nem létező piacot, az online médiapiacot kellett létrehozni, és ez piszok nehezen ment. Ebbe tönkre is ment az eredeti Index, el kellett adni. Így aztán ki is került a kezünkből a cég, kikerült az irányítás, és aztán évek múlva már törvényszerűen csúszott bele ebbe a ganéba" – fogalmazott Uj Péter.

A gané mibenlétét Uj nem részletezi, és sokféleképpen lehet értelmezni, de egy másik interjúban azért elég konkrétan fogalmaz: "A sajtóban annyival rosszabb a helyzet, hogy itt a piac szinte teljesen megszűnt, a pénzek nagyobbik részét gyakorlatilag a politika tudja mozgatni. Nem csak az állami költéseket, de az államhoz vagy a hatalomhoz kapcsolódó számtalan baráti vállalkozás költéseit, aztán a hozzájuk harmadik sorban, egy kis anyagi előny, koncesszió, stratégiai partnerség, miegyéb reményében kapcsolódó cégek pénzeit is. A magyar sajtószabadság sokkal bonyolultabb módon veszélyeztetett, mint ahogy azt például a nyugati lapok bemutatni szeretik."

Az azonban izgalmas, hogy 2011-ben Uj kifejezetten azt mondta, nem közvetlen politikai nyomásra, vagy annak hatására távozott az Indextől 2011-ben, és felbosszantotta, amikor Tóta W Árpád egy interjúban azt állította, kormányzati befolyás éri az Indexet. A kormányváltás utáni politikai nyomulásról azt mondta Uj a hvg.hu-nak : Nem jött oda hozzám vagy máshoz Simicska Lajos, hogy "vigyázzatok, mert megveszem holnap az Indexet, ha ilyen faszságokat írtok!". De elismerte, jöttek üzenetek a hatalom felől, hogy a kormány emberei milyen cikkeket nehezményeztek.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.