Itthon hvg.hu 2016. március. 31. 10:11

Balogtól Gyurcsányig – Így emlékeztek meg Kertész Imréről politikusaink

Az emberminiszter a Facebookra írt ki egy idézetet Kertész utolsó kötetéből, illetve rakott ki egy képet, amin gratulál az írónak a Szent István-rend átadása alakalmával. Navracsics Tibor a Twitteren üzent. Politikusaink Kertész Imréről.

"Amit az író papírra vet, az Kertész Imre szerint bevallott szimbiózisa valóságnak és fantáziának: így fordulhatott az európai és a magyar ember, a szellem embere és mindenki más, aki túl akar látni a közömbös valóságon valami felé, ami már nem csak szebb, igazabb és jobb, mint amit gondok és örömök között megél az ember. Segítség is, hogy megértsük, amit emberileg tudni lehet igazságról és hazugságról, szerencséről és szerencsétlenségről, véletlenről és Gondviselésről, valóságról és fantáziavilágról, betegségről és reményről, bánatról és boldogságról: az ember legemberebb mélységeiről" – ezekkel a szavakkal emlékezett meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma a csütörtökön elhunyt Kertész Imréről.

A minisztérium azt írta, Kertész halála "felmérhetetlen veszteség nemcsak a magyar, de az egyetemes kultúra számára is. Osztozunk élete hűséges társának, Kertész Magdának és családjának gyászában."

Balog Zoltán a Facebook-oldalán Kertész Imre utolsó, A néző című könyvéből vett idézettel búcszúzott a Nobel-díjas írótól.

"Ez a sors én vagyok, gondoltam. El merészeltem-e képzelni valaha is az életét? Ehhez túl gyáva vagyok. Egy bizonyos é...

Közzétette: Balog Zoltán – 2016. március 31.

Navracsics Tibor, az Európai Bizottság magyar tagja a Twitteren búcsúzott magyarul és angolul is:

Tarlós István főpolgármester közleményt adott ki, amelyben azt írta: "Fájdalommal vettem tudomásul Kertész Imre halálhírét. A Nobel-díjas magyar író halálával a magyar kultúrát pótolhatatlan veszteség érte. A Főváros és a magam nevében őszinte részvétemet fejezem ki a családnak. Kertész Imrét, aki 2002-ben lett Budapest díszpolgára, a Fővárosi Önkormányzat saját halottjának tekinti."

A Fidesz parlamenti frakciója közölte, tisztelettel búcsúznak Kertész Imrétől és őszinte részvéttel osztoznak a család bánatában. "Kertész Imre az irodalmi Nobel-díj megszerzésével a legnagyobb nemzetközi sikert érte el a magyar irodalomban. Ahogy Magyarország 20. századi történelmét, úgy az ő életét és életművét is a két szélsőséges diktatúra, a náci és a kommunista diktatúra alakította. Műveivel, gondolataival sokaknak segített a diktatúrák elnyomását feldolgozni és másokkal azt megértetni" – írták.

A KDNP közleményben búcsúzott a Nobel-díjas Kertész Imrétől, "aki a legnagyobb nemzetközi elismeréssel öregbítette a magyar irodalom hírnevét. Együttérzésünket fejezzük ki a gyászoló családnak" – írták.

Tóbiás József, az MSZP elnöke közleményében úgy fogalmazott, hogy "Kertész Imre tovább él a következő generációk számára is maradandó és nagyszerű műveiben. Ezek a humanizmus és az egyetemes erkölcs alapkérdéseihez adnak fogodzót őszinte szembenézéssel, az emberi természetről kialakított mély filozófiai tudással. Alapművével, a Sorstalansággal a SOÁ borzalmainak elviselhetetlenségét tette új perspektívából érthetővé milliók számára. Szívből gyászolom a magyar irodalom egyik legnagyszerűbb képviselőjét."

Az LMP részvétét fejezi ki az életének 87. évében elhunyt Kertész Imre családjának és minden hozzátartozójának. "Korszakos magyar írónak" nevezték, aki, mint írták, "könyveivel nem csak megérdemelt nemzetközi sikereket ért el, hanem egy generáció számára vetett föl és válaszolt meg alapvető morális kérdéseket. Munkájával hozzájárult a jelenkori magyar történelem, különösképpen a két emberellenes diktatúra feldolgozásához és így megértéséhez. Gazdag életművén belül is a Sorstalanság című könyve méltán tekinthető a huszadik századi magyar irodalom egyik remekművének. Kertész Imre egész életében józan, végiggondolt és történelmi léptékű gondolatokkal járult hozzá a magyar köz- és irodalmi élethez. Betölthetetlen űrt hagyott maga után."

Az Együtt Kertész Imre családtagjainak kívánt sok erőt a tragédia elviseléséhez. Közleményükben azt írták, hogy Kertész Imrével a kortárs európai és magyar irodalom egyik legnagyobb alakja távozott, halálával óriási veszteség érte az egyetemes és a magyar kultúrát. Úgy fogalmaztak: "Kertész Imre művészetével megújította a jelenkori regény műfaját, és óriási dicsőséget szerzett a magyar nemzet számára azzal, hogy kiérdemelte a Nobel-díjat. Ennél azonban többet is tett – folytatták –, mivel hozzájárult a huszadik század egyik legnagyobb sorstragédiája, a holokauszt feldolgozásához, a vészkorszak utáni újrakezdéshez, ahhoz, hogy az európaiak újra békében éljenek egymással, és többé ne forduljanak egymás ellen. Kertész Imre "olyan művészi és emberi örökséget hagyott hátra, amely emlékét kitörölhetetlenné teszi nemcsak az irodalomtörténetből, de az egész nyugati civilizáció történelméből" – olvasható a közleményben.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke a Facebook-oldalán azt írta, Kertész "a legnagyobbak egyike" volt, a "kevesek által túlélhető, a betokosodott fájdalom és talán soha ki nem beszélhető őrület, a holokauszt egyik legfelkavaróbb emlékeztetője és ábrázolója".

Meghalt Kertész Imre Nobel-díjas magyar író, a legnagyobbak egyike. A kevesek által túlélhető, a betokosodott fájdalom é...

Posted by Gyurcsány Ferenc on Thursday, 31 March 2016

Az egyetlen magyar irodalmi Nobel-díjas haláláról megemlékezett Szigetvári Viktor, és a Mazsihisz is.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.