Rendőrök foglalták le a 444.hu több százezer forintot érő drónját Felcsúton, miután befejezték a forgatást a községben. A kamerát és a memóriakártyát is elvették tőlük. Az egyenruhások azt mondták, hogy az újságírók megsértették a légügyi szabályokat. Szondát is fújattak velük, illetve azt kérdezték tőlük, hogy biztosították-e a munkaterületet.
A 444.hu videóriportot forgatott pénteken Felcsúton. Ehhez egy drónt, pontosabban egy kvadrokoptert is használtak, és légi felvételeket rögzítettek a Puskás Akadémia felett. Már végeztek a munkával, és elpakolták a drónt, amikor megjelentek a rendőrök. Közölték, hogy a légügyi szabályok megsértése miatt a szabálysértési eljárás keretében lefoglalják a drónt. Utóbbi egy DJI Phatom 3 típusú gép, és valamivel több mint egy kiló a súlya.
A felvételeket tartalmazó memóriakártyát is elvették tőlük, így összesen több százezer forintnyi értékét kellett átadniuk a hatóságiaknak.
Az újságírók felvételt készítettek a rendőri intézkedésről is. Szondát fújattak velük az egyenruhások, és megkérdezték, hogy biztosították-e a munkaterületet – az újságírói munkához.
„Valószínűleg szabályt sértettünk”
A cikkben az újságírók elismerik, hogy valószínűleg szabálysértést követtek el. Jelzik ugyanakkor, hogy a drónhasználat nincs itthon teljes körűen szabályozva, vagyis nem tudni, hogyan kell „jól” drónozni.
A Nemzeti Közlekedési Hatóságnál lehet engedélyt kérni egy-egy repüléshez, de nem életszerű bejelenteni minden egyes használatot. Vagyis átmeneti helyzetről van szó, amelyben a hatóságok szemet hunynak a drónhasználat felett, vagy pedig szabálysértési eljárást indítanak, úgy, mint Felcsúton.
A 444.hu munkatársai viszont felvetik, hogy miért volt szükség egy több százezer forintos eszköz, valamint a memóriakártya lefoglalására "tárgyi bizonyítékok begyűjtése" címen.
A lap megkeresett drónokkal foglalkozó szakemberet, és egyik sem tudott példát mondani Magyarországon arra, hogy elvették volna a drónt a szabálysértő pilótától.
Felcsúton balesetveszélyt sem okoztak, mert az üres utcáról engedték a magasba az eszközt, emellett közpénzből épült stadionról, illetve a település egészéről készültek felvételek, nem magánszemélyekről. A rendőrség nem is tudott semmilyen meggyőző érvet mondani arra, miért foglalják le az eszközt kamerástul, memóriakártyástul – tették hozzá.
Az ügyben megkérdezett jogászok szerint a felcsúti rendőrök lépése aránytalan volt.
A 444.hu emlékeztet, hogy nem ők az elsők, akik felvétel készítése miatt szembesültek problémákkal Felcsúton. A környék ügyeiről könyvet író Ferenczi Krisztina korábban azt írta a Narancsbőr című kötetben: „Kezdetben az őröknek, később a munkásoknak is utasításba adták, hogy zavarjanak el, ha a helyszínen meglátnak... Megtörtént, hogy az autómban ülve és az ablakon át próbálták kiverni a kezemből a telefont, amivel fényképeztem – mondván: azonnal hagyjam abba a fotózást”.