Bűntettet követ el az, aki az arra jogosultat népszavazási kezdeményezésben akadályozza vagy fenyegetéssel befolyásolni törekszik, mégsincs arról hír, hogy a rendőrség beavatkozott vagy bárkit igazoltatott volna – írja közleményében a Helsinki Bizottság jogvédő szervezet.
Kíváncsiak vagyunk arra, hogy az évente nagyjából másfélmillió igazoltatást végrehajtó rendőrség a keddi, választási irodánál lezajlott esetben miért nem tartotta szükségesnek az intézkedést – írja közleményében a Helsinki Bizottság, azok után, hogy a Magyar Szocialista Párt kedden azért nem tudta beadni népszavazási kezdeményezését, mert kopasz férfiak fizikailag megakadályozták őket ebben.
A büntető törvénykönyv szerint aki az arra jogosultat népszavazási kezdeményezésben akadályozza vagy fenyegetéssel befolyásolni törekszik, bűntettet követ el – emlékeztet a Helsinki Bizottság.
A jogvédők szerint a bűncselekménynek legalább a gyanúja felmerül ebben az esetben, hiszen a „biztonsági” emberek csoportos jelenléte a Nemzeti Választási Iroda előtt egy népszavazási kezdeményezést benyújtani kívánó polgár számára fenyegetően hathat, ráadásul a szocialista Nyakó István szerint ő érkezett előbb az irodához, mégis az idős asszony adhatta be hamarabb a kezdeményezést, mivel a „biztonsági” emberek fizikailag útját állták az MSZP politikusának. Az MSZP közölte is, hogy bűncselekmény gyanújával feljelentést tesz.
A helsinkisek a közleményben beidézik Orbán Viktor 2007-es, "szociális népszavazásról" szóló nyilatkozatát, amelyben arról beszélt, hogy "akkor leszünk erősebbek, ha Magyarország polgárai nem lesznek kiszolgáltatva a mindenkori hatalom önkényének. Közös döntést várunk, azt, hogy a legfontosabb kérdésekben végre a nép döntsön. Mindenkinek, akiben kétség van, azt üzenjük: nem kell félni, nem fog fájni.” Kíváncsiak vagyunk, mit szólt volna a mai miniszterelnök, ha az ő népszavazását az akkori kormánypárt ilyen módszerrel akadályozza meg – írják a jogvédők.