2016. február. 04. 15:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. február. 04. 15:19 Itthon

Gyereksírokat találtak egy épülő társasház helyén Szegeden

Főleg újszülött és hat év közötti gyerekek maradványait találták meg azokban a sírokban, amelyeket Szegeden tártak fel, egy épülő társasház helyén. Gyöngyök, keresztek, gombok is voltak a földben. Valószínűleg a tizennyolcadik század második felében temettek ide halottakat – írja a Délmagyarország.

Az ilyen lelőhelyekre a törvény szerint kötelező régészeket hívni. A Felhő utcai építkezésen hatvanhét sírt tártak fel eddig a Móra-múzeum régészei – olvasható a cikkben.

Decemberben próbafeltárást végeztek a szakemberek. Négy kutatóárkot nyitottak, de csak a negyediknél találtak sírokat, ott viszont mindjárt hetet. Főleg gyerekkoporsókat és -csontokat tártak fel, ami a gyerekhalandóság akkori magas aránya miatt nem meglepő. Legtöbbjük újszülött és hat év közötti fiatalé. Akad köztük, akiket felnőtt közvetlen közelébe helyeztek el, nyilván rokonok voltak – mondta Lajkó Orsolya ásatásvezető régész.

Az emberi maradványok mellől rózsafüzérek gyöngyei, bronzkeresztjei, illetve ruhagombok kerültek elő. Ezek alapján a 18. század második felére tehető a legtöbb temetkezés.

Találtak olyan csontvázat, amelynek lábszárcsontja valamilyen betegség következtében kétszer olyan vastag, mint a combcsontja. Feltűnő volt az is, hogy nem fekete, hanem fehér koporsókat emeltek ki, vörös díszítéssel.

A temetőt az 1720-30-as években nyitották, amikor a dóm helyén lévő Szent Demeter-templom körüli sírkert megtelt. 1831-ig helyeztek el benne halottakat, majd ez a hely is megtelt, és megnyitották a mostani Belvárosi temetőt.

Az építkezésen előreláthatólag a hét végéig dolgoznak a régészek. A kiásott leleteket a Móra-múzeumba viszik. A csontokat mosás után antropológiai vizsgálatnak vetik alá, hogy kiderítsék az elhunytak korát, nemét és a haláluk okát.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?