Az idén felduzzadó menekültválságban számos különleges és megrázó esetet örökítettek meg újságírók, például a Kósz partjait elérő, síró iraki családapát, vagy a László Petra által felrúgott szír menekült férfit. A BBC most utánajárt, hogy mi történt sokszor Magyarországot is érintő, a céljukat elért menekültekkel, megtalálták-e a boldogulásukat.
Laisz Madzsidról és családjáról emblematikus fotó készített a The New York Times fotósa, mikor a vízzel lassan megtelő csónakjukkal nehézségek árán sírva elérték a görög Kósz szigetét. A bagdadi család jelenleg egy németországi menekülttáborban várja menekültkérelmének elbírálását. A gyerekek már iskolába járnak, és ismerkednek a német nyelvvel is, a szokatlanságok ellenére boldog a család, és a németektől is minden segítséget megkapnak – mesélte a család a BBC-nek.
A családapát egyetlen dolog szomorítja el, mikor emlékeztetik a róluk készült fotóra, ugyanis elmondása szerint olyankor minden részlete eszébe jut megrázó útjuknak. Bagdadot azért hagyták el, mert helyi milíciák kezdték fenyegetni őket a házuknál, többszöri sarc ellenére is fel akarták gyújtani a házukat. Mikor Törökországból elindultak, a csónakjuk hamar elkezdett megtelni vízzel, ekkor vissza akartak fordulni, de a kormányos nem engedte, mert elmondása szerint akkor az embercsempészek megölték volna őket. A német utcákon még felismerik a fotó miatt, és bár sokan kedvesek velük, de nehezen fogják elfeledni a történteket.
A László Petra által felrúgott szír családapa esete bejárta a világsajtót a menekültekkel szembeni ellenséges magatartás példájaként. A fociedzőként dolgozó Oszama sokáig nem tudott megbocsátani a bocsánatot sem kérő magyar operatőrnőnek, egy ideje viszont nincs harag benne László Petra kapcsán. Oszama csak azt követően tudta meg, hogy minden hírcsatorna az ő esetével foglalkozott, mikor már elhagyták az osztrák határt. Két fiával már Madridban él, ahol a Rayo Vallecano csapata állást is ajánlott neki – amit Szíriában hagyott oklevele miatt nem tölthet be egyelőre –, de a Real Madrid is vendégül látta a szír fociedzőt és fiait.
Azonban a család másik fele, Oszama felesége és két gyermeke még Törökországban ragadt. A spanyol hatóságok ígéretet tettek a család egyesítésére, de egy évnél nem régebbi dokumentumok hiányában erre nincs jogi lehetőség, újabbakat csak Szíriában szerezhetnének be, de a polgárháború miatt ez nem megoldható. Míg a megoldáson dolgoznak, addig is szeretnék élvezni az Európa nyújtotta szabadságot, amit "fantasztikus érzés" átélniük Oszama szerint.
A Keleti pályaudvar emblematikus alakja a szír Mohamed Zatarej volt, ő állt az Ausztria felé gyalog elinduló menet élén ez év szeptemberében. Az elhatározásra azt követően jutottak, hogy megelégelték a pályaudvar körüli lehetetlen állapotokat, a szenvedés helyett inkább gyalog indultak el társaival. Abban bíztak, hogy a velük tartó tudósítók miatt a rendőrség nem fog intézkedni velük szemben, de a maguk részéről megpróbáltak minden szabálytalanságot elkerülni, de a szemetet és az ételt sem dobálták el.
A 26 éves Mohamed bízik benne, hogy a róla készült híradásokat egyszer megmutathatja családjának, és ha egyszer lesznek gyerekei, akkor büszkék lesznek rá. Napjainkban Németországban várja a menekültkérelme elbírálását, valamint nagyon szeretne már dolgozni. Gyerekkora óta érdeklik az autók – főleg a németek –, így szívesen ellátogatna a gyárakba. Erre talán lehetősége is adódik egyszer, ugyanis a német Daimler korábban bejelentette, hogy az érkező menekültek számára anyagi támogatást, sőt képzést és munkahelyet is biztosítani szándékoznak.