Itthon hvg.hu 2015. november. 27. 11:07

A Fidesz szavazási kudarcra készül

Annak ellenére, hogy megmenekülne a sajtó a szerkesztőségekbe ültethető nemzetbiztonsági ügynököktől, a kormánypárt arra készül, hogy mégis leszavazzák a javaslatát. A törvénnyel a távközlési cégekhez és postai szolgáltatókhoz ültetné be a kormány a fedett ügynökeit, de a törvényalkotási javaslat egy tudatosnak tűnő hibát ültetne a szövegbe.

Nem a „külön jogszabályban meghatározott infrastruktúra, alkalmazás- és tartalomszolgáltatók”, hanem a „törvényben meghatározott elektronikus hírközlési szolgáltatók és … postai szolgáltatók” lennének kötelesek alkalmazni a nemzetbiztonsági szolgálatok fedett embereit – ezzel egyértelművé válik, hogy a tervezet szóhasználata (tartalomszolgáltatók) által keltett gyanúval ellentétben a sajtóról itt nincs szó –,  ám a jelek szerint a kormánypártok mégsem remélik, hogy a nemzetbiztonsági törvény módosításához összejön a kétharmados többség.

A fideszes Gulyás Gergely vezette törvényalkotási bizottság ugyanis a rendvédelmi szervekről szóló törvénymódosítás végéről, amelynek része az említett pont, törölni javasolja a szokásos utalást arra, hogy a szóbanforgó pontok sarkalatos törvényt érintenek, vagyis csak minősített többséggel lehet róluk dönteni. Ezáltal, ha mégis elfogadnák a törvénymódosítást, sarkallatos pontok jelölésének hiányában formai hibát követnének el.

A bizottság indoklása szerint a „sarkalatos rendelkezések esetleges elvetése esetén a sarkalatossági záradék funkcióját veszti, ezért elhagyásáról gondoskodni szükséges”. Igaz, az „esetleges” szót használják, de úgy látszik, a kudarcot valószínűsítik, ugyanis ha a plenáris ülésen kedden mégis megszavaznák az adott paragrafusokat, akkor ez a záradék szükséges lenne. Az 1995-ből származó nemzetbiztonsági törvény egyébként egyes intézményekre és állami cégekre vonatkozóan most is tartalmaz ilyen foglalkoztatási kötelezettséget, az újdonságot a vitatott pont jelentené.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.