Itthon Dercsényi Dávid 2015. november. 14. 06:30

Médiaegyensúly: Három nap az élet

A Médiatanács és NMHH ellenőrzi itthon az elektronikus médiát, ám az elsőre egyértelmű értékek némileg módosulnak a gyakorlatban, a jogorvoslat pedig érdekes adminisztrációs banánhájon könnyen elcsúszik. A Fidesz és a kormány a menekültüggyel egyetemben eluralta a médiát.

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) hivatalból nem indíthat kiegyensúlyozatlansági vizsgálatot, miközben a hivatal felügyeli a média törvényes működését Magyarországon, különös tekintettel a gyűlöletkeltésre, kirekesztésre, a kiskorúak védelmére, a kiegyensúlyozott tájékoztatás és emberi méltóság megsértésére.

A fontos értékek

Az NMHH-nak fontosak ezek az értékek, erről vaskos kiadványokat tölt meg, és kiemelten kezeli őket. A kiegyensúlyozottság értéke áttételesen még az Alaptörvénybe is bekerült, a médiatörvény pedig a tájékoztató tevékenységet végző lineáris médiaszolgáltató hasonló jellegű műsoraival szemben ír elő kiegyensúlyozottságot.  Azaz a közérdeklődésre számot tartó, fontos, akár vitatott eseményekről kell kellően kiegyensúlyozottan beszámolni. Ez nem jelent beszámolási kötelezettséget, tehát például a közmédia szerkesztőinek jogukban áll szelektálni a hírek-események között.

Karas Mónika
Stiller Ákos

A híradásoknak „meg kell jelenítenie a szemben álló nézeteket,” és egy témában a releváns álláspontokat „a közösség számára össze kell gyűjteni és be kell mutatni”. A hatóság egy felmerülő panasz esetén azt vizsgálhatja, hogy egy hiányolt vélemény jogosan hiányzik-e egy tájékoztató műsorból, az releváns-e, és az adott időpontban hozzáférhető volt-e. Ha ezek közül csak egy nem teljesül, máris elutasítja a hivatal a panaszt. „A kiegyensúlyozottsági követelmény azt jelenti, hogy az adott médiaszolgáltatónak sokféle vélemény bemutatását kell teljesítenie, nem pedig kizárólag a pártvélemények sokszínűségét.”

Megint 72 óra

Van azonban még egy kritérium, hívja fel a figyelmet az NMHH Kommunikációs Igazgatósága. „Mielőtt a kérelmező a hatósághoz fordulna, köteles megkísérelni kifogását először a médiaszolgáltatóval rendezni a kifogásolt műsorszám adásba kerülésétől számított 72 órán belül." Ha valaki ezt elmulasztja, avagy csak későn ébred, elesik az egész jogorvoslati lehetőségtől.

A háromnapos határidő azért sem ésszerű, mert ma az interneten évekre visszakereshető egy-egy köztévés, híradós adás, vagyis egy esetleges kiegyensúlyozatlanság nem múlik el a televíziós megjelenéssel, továbbra is éli életét a hipertérben. Ez a rugalmatlanság azért is szemet szúr, mivel az NMHH-nak a naprakészség is kiemelt érték, az NMHH Országgyűlési beszámolója is azzal a Neumann János-idézettel kezdődik, hogy „Az olyan ember, aki nem ért a számítógépekhez, a XXI. században analfabétának fog számítani”.

Történetileg így néz ki a kiegyensúlyozottsági ügyek aktája, feltűnően sok volt főleg 2011-12-ben az elutasító vagy érdemi vizsgálat nélküli elutasító határozat.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.