Domány András
Szerzőnk Domány András

A Miniszterelnökség alá rendelt leendő új intézmény, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete gondoskodik majd a Hankiss Elemér-bibliográfia összegyűjtéséről és a Hankiss Elemér Kutatói Archívum működtetéséről – derül ki az erről szóló kormányrendeletből.

Bár Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban sokallotta a feladatait – igaz, ezek egy részétől megszabadította a Miniszterelnöki Kabinet önálló minisztériummá alakulása –, egy csütörtök este közzétett kormányrendelet szerint újabb feladatot kap. Ő irányítja majd az újonnan létrejövő Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetét, amely pedig neve és feladatai szerint inkább az Emberi Erőforrások Minisztériumához, Palkovics László felsőoktatási államtitkár szakterületéhez tartozna.

Mint arról beszámoltunk, fő feladata a rendelet szerint az lesz, hogy "kutató-, fejlesztő-, szellemi központként javítsa a kormányzat, a felsőoktatási és egyéb kutató intézetek, valamint a vállalatok közötti együttműködés hatékonyságát".

A rendeletből az is kiderül, hogy az új intézmény működteti majd a "nyugat-pannon régió irodalmának kutatását és bemutatását végző” Pannon Irodalom és Művészetek Házát, gondoskodik a  Hankiss Elemér-bibliográfia összegyűjtéséről és a Hankiss Elemér Kutatói Archívum működtetéséről, online folyóirat-adatbázisokat épít ki a kutatási munka támogatása céljából. Mindezt "nemzeti és nemzetközi működési körben látja el".

Az új intézetnek lesz egy Lázár János által kinevezendő főigazgatója és főigazgató-helyettese. A majdani létszámról nem szól a rendelet, de arról döntött a kormány, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek már ebben az évben elő kell teremtenie erre a célra 157,4 millió forintot, a már elfogadott 2016-os költségvetésből 826,7 milliót, utána pedig évente 644,4 millió forintot.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.