Itthon Kálmán Attila 2015. október. 21. 17:07

Hová folynak a képeslapos kéregetőknek adott forintok?

Nyomtak már a kezébe kiskutyás képeslapot, majd állították meg azzal, hogy adjon pénzt éhező gyerekeknek? Ugye elgondolkozott azon, hogy itt valami simlisség lehet? A hvg.hu utánajárt egy ilyen egyesületnek, melynek aktivistái faképnél hagytak minket, amikor az adománygyűjtéshez szükséges iratokat kértük tőlük, és az adománygyűjtő pont is egy olyan cég telephelyén van, melyet adótartozás miatt már megszüntetett a hatóság.

Helyreigazítás

Cikkünkben a 3H Egyesület a cikkben említett csalókkal semmilyen összefüggésbe nem hozható,a  cikk tévesen keltette azt a látszatot, hogy az egyesület bármilyen illegális adománygyűjtéssel kapcsolatban összefüggésbe hozható. Amennyiben a  cikk mégis azt a benyomást keltette, hogy köze van az illegális kéregetéshez, az csak a tények szerencsétlen bemutatásának köszönhető, ilyen látszat keltése nem állt a hvg.hu szándékában.

Évek óta támadnak le járókelőket adománygyűjtők kiskutyás naptárakat, angyalkás levelezőlapokat, matricás albumot nyújtogatva, azt kérve, hogy „akár jelképes összeggel” támogassák a fogyatékos, beteg vagy éhező gyerekeket. Miközben azt tapasztaltuk, hogy sokan biztosra veszik, hogy az adománygyűjtők szélhámosok, érdekes módon igazán nagy lebukások nem voltak (bár tavaly a Bors foglalkozott a témával).

A főként a fővárosi aluljárókban adományt gyűjtő aktivistáktól megtudtuk, hogy ugyanannak az egyesületnek, a 3H Segítő Közhasznú Egyesületnek (3HSKE) önkénteskednek, amely elsősorban a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszaburán és környékén segít halmozottan hátrányos helyzetű gyerekeknek az iskoláik befejezésében. Az egyesület Facebook-oldalán adományosztás is látható, az ügyei mégsem tűnnek rendben lévőnek. Cikkünk írása közben az egyesület elnökét többször is kerestük telefonon és emailen, de egyszer sem reagált, hogy eloszlassa aggodalmainkat.

Ha papírokat kértünk, elfutottak

Először akkor fogtunk gyanút az adománygyűjtőkkel kapcsolatban, amikor egy határozottan fellépő aktivista a Keleti pályaudvar előtt az alábbi szöveggel szólított meg minket:

– Szia! Látom odament már hozzád egy kollégám, aki fogyatékos gyerekeknek gyűjt.

– Nem, a másik srác éhező gyerekeknek gyűjt.

– Tényleg? Az is lehet. Én viszont fogyatékosoknak gyűjtök.

– és már mutogatta is a megvásárolható matricás albumot a 3HSKE aktivistájaként bemutatkozó baseballsapkás férfi. Kivételesen kértünk tőle egyet, amiről kiderült, hogy nem bármennyibe, hanem 690 forintba és matricánként további 200 forintba kerül.

Aktivisták az egyesület honlapjáról: velük nem találkoztunk
3hskegyesulet.hu

Az ezt követő két hétben kifejezetten kerestük a nyomulós kéregetőket, többször beléjük is futottunk, leginkább aluljárókban. Alapvetően két dolgot szerettünk volna kideríteni:

  • tényleg az egyesületnek dolgoznak-e
  • mennyi pénz gyűjtenek.
Az első kérdés azért merült fel, mert a 3HSKE a következőt posztolta 2012-ben:

Igen, vannak olyan emberek is, akik dolgoztak egy alapítványnál, az alapítvánnyal egy-két hétig együttműködtek, azután elkezdtek saját szakállukra dolgozni fénymásolt papírokkal vagy éppen az alapítvány eredeti papírjaival, amit nem szolgáltattak vissza az alapítvány számára.

Azóta nem feszegették oldalukon a kérdést, pedig az aktivisták által mutogatott papírok és igazolványok ránézésre könnyen hamisíthatóak. Természetesen minden adománygyűjtő határozottan állította, hogy az egyesület munkatársa, azonban azzal a hét papírral, amivel az egyesület közlése szerint rendelkezniük kellene, egyikük sem tudott előrukkolni. Igazság szerint nem is nagyon akartak, mert amikor érvényesítő lapról, bírósági végzés fénymásolatáról és hasonlókról érdeklődtünk, akkor inkább fogták magukat, és sürgősen leléptek.

Évi 6000 forint/aktivista

Márpedig az emberek a zsebükbe nyúlnak, még ha sejtik is, hogy valami nem stimmel. Öt esetben sikerült gondosan kifigyelni, mennyit szedtek össze a kéregetők, és gyors fejszámolás után arra jutottunk, hogy egy egész napra vetítve egyetlen aktivistának sem volt 11 ezer forintnál rosszabb a teljesítménye, sőt akár 23 ezer forint is összejöhetett egyikünknek.

Az egyesület által leadott beszámolók szerint viszont:

  • 2012-ben tagdíjból, alapítótól kapott befizetésből 42 ezer, adományokból 659 ezer forint bevételük volt, azaz alaptevékenységből 701 ezer forint jött össze
  • 2013-ban már 1 millió 371 ezer forint jött be tagdíjból, és alapítótól, adományokból viszont csak 450 ezer forint.

Ha ebből csak az adományokból befolyó összeget nézzük, azt látjuk, hogy 2012-ben az 50 önkéntesük két és félszer annyi adományt gyűjtött, mint 2013-ban, amikor 75 önkéntes működött közre. Egy egyszerű osztás után ebből az jön ki, hogy:

  • 2012-ben egy önkéntes 13 180 forintot
  • 2013-ban már csak 6000 forintot gyűjtött.

Tévedés ne essék, éves átlagról van szó. Tehát vagy voltak nagyon lusta és ügyetlen aktivisták, vagy mi találkoztunk különösen tehetségesekkel, akik egy nap alatt az éves kvóta többszörösét tudták begyűjteni. Végül az is lehetséges forgatókönyv, hogy csalók járják a budapesti utcákat az egyesület színeiben. Mert olyan adománygyűjtők sem mutattak a kérdésünkre semmilyen hivatalos papírt, akiket már évek óta látunk Budapest közterein pénzt kalapozni. Az ő képeik egyébként nincsenek is fent az egyesület által közölt képgalériákban, miközben azokkal az arcokkal sem találkoztunk az utcán, akiknek a fotójával szembetalálkozhatunk a honlapjukon.

Egyesületi és cégbirodalmi központ: romos ház a gettó szélén

Nyomozásunk először egy romos, VIII. kerületi házhoz, majd egy csiricsáréra festett, de bezárt adománybolthoz, végül egy papíron befuccsolt bringabolthoz vezetett. A 3HSKE külső józsefvárosi székhelyére több cég is be van jegyezve. A megadott címre a „Varbay-Faller" kapucsengőt benyomva lehet jelezni. Amikor próbálkoztunk, nem jártunk sikerrel, a Magdolna-negyedben álló omladozó épület teljesen kihaltnak tűnt. A civil szervezetek névjegyzéke szerint Varbay Andrea az egyesület elnöke, a bírósági adatok között pedig kétszer is feltűnik a Faller név – Alexandra és Zsanett (Varbay Andrea lányai) szerepelnek az alapítók listáján.

Varbay Andrea és a bicikliszerviz
Fazekas István

Ezután a 3HSKE Garay utcai adománygyűjtő boltja felé vettük az irányt, ahol szintén lehúzott roló fogadott minket. Adakozóként bemutatkozva aztán sikerült elérnünk az egyesület humánerőforrás-menedzserét (az illetékesek neve fent van a 3HSKE honlapján), akitől megtudtuk, hogy épp mostanában költöznek át a szemközti oldalra, a Nefelejcs utca–Garay utca sarkán lévő épület alagsorába, ahol nagy betűkkel virít: KAMBO BIGYÓSHOP BICYCLE SERVICE. A sarok Nefelejcs utcai oldaláról nyílik egy másik üzlet is, amely a szervizhez tartozik: itt bicikli- és motoralkatrészeket árulnak. Ez igencsak szokatlan egy főtevékenysége szerint zöldség- és gyümölcs nagykereskedő cégtől. Márpedig az üzletet üzemeltető Kambora Kft. az Opten cégadatbázis szerint fő tevékenységként ezzel foglalkozik: az, hogy itt valamit nem vezettek át, a kisebbik baj ahhoz képest, hogy a céget 2014 végén adótartozás miatt megszüntették, kényszertörlés alatt áll, és idén július óta semmilyen tevékenységet sem folytathatna. A Kambora Kft. volt tulajdonosa Varbay Andrea, akinek a Facebook-profilképe viszont ott mosolygott a két, frissen bérbe vett helyiség frontjáról.

Mint a nyilvános cégadatokból kiolvasható, Varbay részesedését 2012-ben foglalta le a végrehajtó, a kft. Othman Ahmed Ibrah Shehata címére van bejegyezve, aki szintén 3HSKE-alapító, akárcsak testvére, a Kambora Kft. tulajdonosa, a cégvezetéstől eltiltott Othman Ibrahim Ahmed. Utóbbit azért tiltották el a cégek közeléből, amiért a Kambora kényszertörlés alatt van: a boltnál 589 ezer forintos adóhátralék keletkezett, vagyont viszont nem talált a cégben a NAV.

Varbay korábban Kambo Andreaként regisztrált a Facebookra, a vezetéknév a Kamborán kívül egy másik cégben is visszaköszön: a Mokambo Kft.-ben. Othman Ahmed Ibrah Shehatával és családjával Varbaynak egyébként több közös cége is volt: ezek kiemelten magas kockázatúak (valamilyen köztartozásuk van) vagy felszámolás alatt állnak.

1% nem, feketemunka igen

A rossz utcai tapasztalatok után felmerül a kérdés, hogy egy civil szervezet miért ezt a módját választja az adománygyűjtésnek, amire persze magyarázat, hogy ránézésre hatékony a kéregetés. Egy közhasznú egyesületnél azonban adja magát, hogy az szja 1 százalékra is pályázzanak, amit honlapjukon és adományboltjuk tábláján is hirdetnek. Mohácsi Krisztina humánerőforrás-menedzser biztatta is az egyesületet adakozási szándékkal felkereső kollégánkat, hogy utalja csak el az 1 százalékát. A 3HSKE nem szerepel az 1%-os szervezetek listáján, amit megmagyarázhat, hogy mindössze 2013-ban volt innen bevételük: kilenc személytől összesen 28 932 forint. Hab a tortán, hogy az egyesület már csak nevében közhasznú, ugyanis 2014 nyarán elvesztették ezt a besorolást, nem sokkal azelőtt, hogy felkerültek a NAV feketefoglalkoztatókat tartalmazó adatbázisába.

Csillag Patrik nem tévedhet. A lehúzott rolójú adománybolt frontja.
Fazekas István

A NAV honlapján máshol nem szerepelnek, az adóhatóság pedig adótitokra hivatkozva nem árulta el, hogy indult-e az egyesület ellen bármilyen eljárás. A feketemunkáztatáson kívül nagyon nem is kell aggódniuk, mert a civil szervezetek laza szabályozása miatt az adománygyűjtő íveket messze nem ellenőrzik olyan szigorúan, mint mondjuk a pártok ajánlóíveit. Sőt, 200 milliós éves limit alatt az éves beszámolókat könyvvizsgálóval sem kötelező jóváhagyatni, a 3HSKE-nél nem is fáradtak ezzel feleslegesen. De a beszámolókkal sem annyira: a 2013-as volt az utolsó, amit leadtak, és a jogszabályokkal szemben saját honlapjukon sem közlik ezeket két évre visszamenőleg.

Tényleg jótékonykodnak

A neten keresztül amúgy klasszikus, félamatőr egyesület képe rajzolódott ki: 2011 decemberében jegyezték be őket, hivatalos céljuk „elsősorban Tiszaburán és térségében, másodlagosan az ország területén élő" halmozottan hátrányos helyzetű (innen a 3H) gyermekek támogatása. A Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírekbe uzsoraügyeivel bekerülő Tiszabura úgy jöhetett a képbe, hogy Varbay Andrea erről a vidékről származik. Leggyakrabban valóban itt osztottak ruhát egy olyan falubeli gyülekezeten keresztül, ahol a kézrátétes gyógyítás sem ritka.

A közeli abádszalóki bölcsődének pénzt is adtak: 2015-ben 40, 2014-ben 84 ezer forintot. A Budapesten aktivisták hadával pénzt gyűjtő egyesület netes felületein más pénzmozgásnak nincs nyoma, pedig látszólag minden megmozdulásukról beszámolnak Facebook-oldalukon. Többször vittek gyerekeket ugyanakkor a fővárosi Állatkertbe, ott is fizethettek adományokból, bár azt tudjuk, hogy kedvezményes jegyeket kértek az állatkerttől. A kérdés ismét nyitott, mert a közhasznú költéseket nem kötelesek részletezni a civilek.

2012-es beszámolójukban közhasznú tevékenységükről lakonikusan annyit írtak: „Több családot mentettünk meg az anyagi válságtól. Bölcsődét is támogattunk.” És a következő évben sem vitték túlzásban munkájuk leírását: „anyagi támogatás a szociálisan rászoruló gyerekek, családok számára az ország területén”. 2012-ben 52 fő, 2013-ban ennek több mint harmincszorosa, 1625 fő részesült közhasznú tevékenységükből. Tiszabura lakossága 2775, Abádszalóké 4677 fő. Reméljük, cikkünk után már kapcsolatba lép velünk az elnök, mert itt akár kistérségi karitatív sikertörténet is lappanghat.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?