Itthon hvg.hu 2015. október. 09. 21:23

Csak a halálról tudnak egyezkedni a túsztárgyalók a köztévé szakértője szerint

Végh József kriminálpszichológus a köztévé pénteki esti Híradójában azt mondta a Röszkénél talált mobiltelefonokon látható videókról, hogy a Közel-Keletről érkező emberek az konfliktuskezelés agresszív módját tanulták és hogy ezekkel az emberekkel csak a halálról lehet egyezkedni. Szerinte a túsztárgyalók oktatása is megváltozott a migránsok miatt.

„A Közel-Keletről érkezettekkel az életükről nem lehet egyezkedni, csak a halálukról” – ezt Végh József kriminálpszichológus mondta a köztévé péntek esti műsorában.

A kriminálpszichológust a Röszkénél talált, a menekültek által hátrahagyott mobiltelefonokon található videókról és fényképekről kérdezték. A hétfői riport szerint az egyik eldobott telefonon például csak pornográf tartalmú fotók vannak, de olyat is találtak, amelyen dokumentumok és különböző radikális tartalmú fotók és videók voltak. A hétfői Híradóban még elhangzott, hogy nem lehet tudni, hogy ki és mikor készítette vagy töltötte fel a telefonokra a felvételeket.

A pénteki műsorban két videót is bemutattak, ezeket véleményezte a kriminálpszichológus. Az egyik felvételen egy fiatal férfi puskával rálő a társára, aki összeesik, majd később kamerára veszik a vérző sebet is. A másik felvételen két fiatal megállás nélkül pofozza egymást, míg mellettük egy férfi pisztollyal arra buzdítja őket, erősebben üssenek.

A kriminálpszcihológus szerint ezekkel a gyakorlatokkal edzik egymást, hogy jobban viseljék a fizikai és lelki fájdalmat, és egy esetleges kihallgatásnál ne törjenek meg. Azt is elmondta Végh, hogy ezek az emberek a konfliktuskezelésnek az agresszív módját tanulták és tapasztalták meg otthon és abban az országban, ahonnan érkeztek. 

"Nekik, ha gyorsan kell megoldani egy konfliktust, marad az, hogy kinyírlak" - tette hozzá. Azt is állította, hogy a menekültek miatt Magyarországon már módosítani kellett a túsztárgyalók kiképzésén.

Arra azonban nem tért ki a szakember, hogy pontosan kik is azok az „ezek az emberek”, vagy hogy melyik országra gondolt.

A Magyar Narancs 2010-ben készített interjút Végh Józseffel, akkor a szakértő azt mondta, hogy „Keleten, ahol már a gyerekekben elültetik a kollektivizmust, boldogabbak az emberek, segítenek egymásnak, és biztonságban érzik magukat.”

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.