Több százan bizonyíthatóan megfertőződtek Hepatitis C vírussal, mivel 1992 előtt a vérátömlesztéseket megelőzően erre nem szűrték a vérkészítményeket. Aki igazolhatóan emiatt kapta el a vírust, annak kártérítés jár – írja a Magyar Nemzet.
A Hepatitis C vírust (HCV) az orvostudomány csak 1991-ben azonosította, és a vérkészítmények szűrése is csak ezután indult be, így több százan lehetnek olyanok, akik ezt megelőzően vérátömlesztéssel elkapták a vírust – írja a Magyar Nemzet. Akinél a 20-30 évig is lappangó betegséget kimutatják, az kártérítéssel fordulhat az államhoz.
Erről Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter írt az LMP-s Ikotily Istvánnak adott írásbeli válaszában. Azt is leírta, hogy mivel a HCV-t nem csak transzfúzió, hanem egyéb úton is el lehet kapni (kábítószeres tűhasználat, tetoválás, hemodialízis, vagyis testen kívüli vértisztítás, szexuális érintkezés), ezért aki állami kártérítést akar, annak bizonyítania kell, hogy a transzfúzió útján kapta el a vírust. Kivétel ez alól azok csoportja, akik veleszületett vérzékenységben szenvednek, és rendszeresen kapnak vérkészítményeket, az esetükben az állam nem vizsgálja az okokat, mert egy 2000-es kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a kártalanítás bírásági tárgyalás nélkül, megegyezéssel rendeződjön.
Mindeddig 620 személyt kártalanított az állam, írja a napilap, ez egyösszegű kifizetést és az egészségi állapottól függően havi járadékot is tartalmazhat, ez utóbbit jelenleg 473 hemofíliás beteg kap.