Itthon 2015. szeptember. 15. 08:03

Tüntettek a menekültek, már Horvátország felé is mennek – percről percre a határról

Kedden délelőtt Bács-Kiskun és Csongrád megyére kihirdette a válsághelyzetet a kormány. 0 órától életbe léptek az új szabályok, éjféltől lezárták a zöldhatárt. Határátkelők továbbra is vannak, őket az ún. áteresztő pontokhoz terelik, ahol be tudják nyújtani a menedékkérelmüket, ám aki eddig beadta, azt azonnal kiutasították. Kövesse a menekültkrízissel kapcsolatos híreinket percről percre!

Most érkezett

Werner Faymann osztrák kancellár az ORF közszolgálati televízió kedd esti tévéműsorában azt mondta, a Magyarországgal való közös munka a menekültek ügyében több szinten is zajlik, azonban szerinte nem működik jól. Ausztria nem kapja meg Magyarországtól a szükséges információt arról, hogy hány menekült érkezik.

"Magyarország más politikát folytat, úgy gondolja, hogy kerítés építésével elintézett a dolog" - mondta a kancellár, aki szerint kerítés helyett a külső uniós határokon kellene úgynevezett hot spotokat felállítani, ahol az emberek menedékkérelmet nyújthatnának be.

Werner Faymann közölte: fontos, hogy mindenki tudja, ellenőrzés folyik az osztrák határon, még akkor is, ha az országba érkezők továbbutazhatnak, hacsak nem akarnak menedékkérelmet benyújtani Ausztriában.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Az igazságügyi tárca kedd este az MTI-n keresztül reagált arra, hogy több civil szervezet kérte Európa polgárait, "követeljék a magyar kormánytól, hogy azonnal vonja vissza az új menekültügyi törvényeket, amelyek értelmében a menedékkérőket azonnal visszatoloncolják Szerbiába és a határ átlépéséért börtönbüntetés jár".

Az IM szerint "Magyarország a büntetőjogot csak legvégső eszközként alkalmazza, a fokozatosság és az elterelés elveinek szem előtt tartásával". A bíróság elé állítás és a tárgyalásról való lemondás csak annyiban módosult, hogy a határzárral kapcsolatos bűncselekmények esetében alkalmazásuk egyszerűbb, gyorsabb lesz. Az eljárás gyorsítása továbbra sem sértheti az eljárási kódexben biztosított jogokat - tették hozzá.

A fiatalkorúakra továbbra is enyhébb büntető törvények vonatkoznak. Az anyanyelv használatához való jog változatlanul megilleti a menedékkérőket. A törvény szerint a kézbesítendő iratot akkor nem kell lefordítani, ha erről az érintett kifejezetten lemond.

Megindultak az első autóbuszok a szerb-macedón határról a horvát határ felé - jelentette a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) kedd késő este.

A presevói befogadóközpont előtt további egy tucat autóbusz vár arra, hogy elindulhasson - közölte az RTS helyszíni tudósítója. A beszámoló szerint azok a busztársaságok, amelyek korábban Belgrád és a magyar határ felé szállították a migránsokat, felismerve az új helyzetet, azaz hogy Magyarország lezárta a határt, és ott már nem tudnak átmenni a Közel-Keletről érkezők, új járatokat indítottak a vajdasági Sid felé.

A közvetlenül a horvát határ mellett fekvő település 500 kilométerre fekszik Presevótól, tehát azok az autóbuszok, amelyek 21 óra körül indultak el a vajdasági város felé, éjjel 3-4 óra felé már meg is érkezhetnek.

A történelem már bebizonyította, hogy a kerítésépítés nem hatékony megoldás - vélekedett Lazar Comanescu, a román államfő külpolitikai tanácsadója.

A román elnöki hivatal képviselője a Mediafax hírügynökség kérésére kommentálta azt, hogy a magyar kormány döntött a magyar-román határon, a magyar-szerb-román hármashatártól "ésszerű távolságig" húzódó kerítés megépítésének előkészítéséről.

"Egy globalizált világban azt képzelni, hogy kerítésépítéssel meg lehet oldani a problémákat, véleményem szerint olyan hozzáállás, amely nem áll összhangban sem a jelen sem a jövő realitásaival. A történelem során épültek már kerítések, amelyekről bebizonyosodott, hogy nem váltották be a hozzájuk fűzött reményt" - mondta Comanescu.

A jobbközép ellenzék által támogatott román államfő tanácsadójának megnyilatkozása az eddigi legvisszafogottabb román reagálásnak számít. Victor Ponta szociáldemokrata kormányfő közösségi oldalán és egy televíziós műsor vendégeként is éles hangon bírálta a magyar kormányt.

A Terror Háza Múzeum főigazgatója az M1 kedd esti műsorfolyamában azt mondta, nem tudja, kik indították el és kik irányítják a bevándorlókat, de a keddi események alátámasztják, hogy az érkező emberek "ki lettek képezve" arra, hogy ne adjanak ujjlenyomatot, ne regisztráljanak.

Szerinte a tényleges menekülteknek segíteni kell, de úgy véli, akik most úton vannak Európába "nem kopogtatnak, segítséget kérnek és megköszönik", hanem "agresszívek, követelőzőek", és nem tartják be a törvényeket, nem hajlandók elfogadni azt a feltételrendszert, amelyen belül Európa meg tudna birkózni ellátásukkal.

A Délmagyar.hu értesülése szerint a szerb belügyminiszter 22.30-kor sajtótájékoztatót tart a határ menti Horgoson. A szerb oldalon a magyar határzár miatt menekültek ezrei torlódtak össze, számuk még mindig növekszik, a helyzet rendkívül feszült.

Kedd este többször is elterjedt az M5-ös autópályán fekvő horgosi határátkelőn várakozó menekültek között a hír, hogy megnyitották az egyik átkelőt. Ezért sokan futni kezdtek az átkelő felé, de végül csalódniuk kellett.

Több olyan buszt is látott a köztévé tudósítója Presevónál, a szerb-macedón határon, amelyeken Belgrád helyett már Sid szerepel úti célként a horvát határ szerb oldalán, a Zágráb-Belgrád autópályánál. A magán szállító cégek gyorsan változtattak - tette hozzá.

Úgy hallotta munkatársunk, hogy már a horvát határhoz viszik a menekülteket Szerbiából, állítólag rengeteg rendőr is elindult a határszakaszra. A köztévé tudósítója is erről számolt be és szerb lapértesülések szerint is a macedón-szerb határról már Horvátország felé indulnak a buszok.

Hirdetés