Itthon hvg.hu 2015. szeptember. 07. 08:53

Orbán Viktor: Ne gyertek Magyarországra!

Orbán Viktor azt tanácsolta a magyar nagyköveteknek, hogy annál keményebben képviseljék a magyar kormány álláspontját, minél jobban bírálnak bennünket. Szerinte sokkal nagyobb kockázat visszaküldeni a menekülteket, mint be sem engedni. Azt is mondta, nincs eleve a kvótarendszer ellen, de a menekültválság okaira nem jelent megoldást. Egyúttal üzent a menekülteknek is: Ne gyertek!

Az egy éve létrehozott külgazdasági és külügyminisztériumot az azt vezető Szijjártó Péter konferálta fel azon az értekezletet, amelyet a magyar nagykövetek előtt tartottak hétfőn reggel. Legutóbb márciusban volt ilyen találkozó.

Orbán Viktor azt mondta, hogy ahogyan tavasszal is elhangzott, Magyarországnak önálló külpolitikát kell vinnie, ennek a magyar érdek a mércéje. A magyar emberek alapvető érdeke, hogy olyan külpolitikája legyen az országnak, és olyan emberek vigyék, akiknek legfontosabb a magyar érdek. Van szerinte más külpolitikai hagyomány is Magyarországon, amely mindig valaki más érdekéből vezeti le a magyar érdeket. Az igazodási kényszert felerősítik az ellenünk intézett nemzetközi támadások, mert aki kint szembesül a támadásokkal, az próbálja konfliktusmentesebbé tenni a személyes viszonyrendszerét – mondta Orbán Viktor, aki azt tanácsolta a nagyköveteknek, hogy minél jobban támadják őket, annál erőteljesebben képviseljék az álláspontjukat.

MTI / Koszticsák Szilárd

Képmutató világban élünk, és képmutatásban több száz éves lemaradásban vagyunk – mondta Orbán, példaként a francia külügyminiszter hozta, aki bírálta a magyar kerítést, miközben ők kerítést építenek. Ők ezért nem szégyellik magukat – mondta Orbán, arra kérve a misszióvezetőket, hogy a külügy álláspontját következetesen képviseljék.

Nincs európai terv

Orbán Viktor aztán azt mondta, hogy ha egy nagyhatalom úgy dönt, hogy megdönti Líbiában Moammer Kadhafi uralmát, akkor annak a következményeivel számolni kell, hogy az afrikaiak Európa partjai felé veszik az irányt. Orbán elmondta, nem mások felelősségéről beszél, hanem a saját közösségünkről, hiszen a líbiai beavatkozást Magyarország is megszavazta. Kérdés, hogy mennyire voltunk felkészülve a következményekre, mondta Orbán, aztán azt mondta: Amerika felkészült a helyzetre, hiszen közölte, hogy nem fogad bevándorlókat, Ausztrália, Izrael sem, mindenkinek van politikai döntése és állásfoglalása, csak Európának nincs. Azt mondja, nincs európai terv. (Orbán szerint amúgy Berlusconi azt mesélte neki, hogy neki van egy megállapodása Kadhafival arról, hogy blokkolja az Olaszországba tartó menekültáradatot, és az olasz kormányfő anno tanácstalan volt, hogy hova álljon Líbia kérdésében.)

A mostani európai ötletek nem a helyzetet kezelik, csak annak következményeit: ez a kvótarendszer, amely a következményeket próbálja orvosolni, annak következményeit, hogy Európa nem tudja saját határait megvédeni – mondta Orbán. A magyar álláspont nem a kvóta ellen van, nem zárja ki, hogy valamikor erről fair módon beszéljünk, az időzítéssel van a baj, először az első problémáról kell beszélni, hogy meg tudjuk védeni határainkat – mondta a miniszterelnök. Orbán szerint a németeknek nem a menekültek ellátására kellene pénzt költeni, hanem azokra az országokra, amelyek a menekülteket fogadják.

Ki fogja ezeket visszaküldeni?

Aki egyszer bejött, annak visszaküldése nagyobb politikai kockázat, konfliktus, mint egyből kezelni a helyzetet – mondta Orbán. Ki fog százezreket visszaküldeni, családokat járművekre tenni? – tette fel a kérdést. Ki fogja ennek a kockázatát vállalni? – kérdi Orbán.

Orbán szerint Nyugaton sokkal inkább irányított újságírás van, miközben idehaza sokkal színesebbek a sajtóban megjelenő vélemények. Szerinte ez azt jelenti, hogy odaát sokkal hosszabb ideig tudnak olyan politikát folytatni a kormányok a sajtó támogatásával, amelyet a nép nem is támogat. Orbán úgy érzi, Magyarországon ezt nem lehetne megtenni.

A nemzeti konzultációnak Orbán szerint az az értelme, hogy a kérdéseikkel közvetlenül bevigyenek az emberek fejébe egyetértési pontokat, olyan kérdéseket, amelyeken elgondolkodnak. Ezért tudunk kitartani a menekültpolitikában, mert a válaszadók világosan megmondták, mit akarnak – állítja Orbán, aki szerint ez demokratikus módon stabilizálja a magyar kormány működését.

Eldönthetjük-e, hogy kivel élünk együtt?

Van-e egy országnak joga ahhoz, hogy kinyilvánítsa, hogy nem akarja a saját etnikai összetételét hirtelen megváltoztatni – ennek a kérdésnek is fel kell merülnie, ehhez a vitához szeretnénk eljutni. Van álláspontunk ebben a témában, ez egy szuverenitás álláspont, amely szerint minden nemzetnek és államnak joga van a saját fejlődéséről saját magának dönteni – mondta a miniszterelnök. Emiatt mi nem mondhatunk véleményt arról, hogy például Franciaország elfogadhatónak tartja a 8-10 százalékos muszlim közösséggel együttélését, a németek is hoznak ilyen döntéseket, ezeket a döntéseket nem szabad minősítenünk – mondja Orbán Viktor. Magyarország történelmi adottsága, hogy együtt élünk néhány százezer romával, ez egy adottság, amit valakik korábban eldöntöttek. Más sem szólhat viszont bele, hogy Magyarország akarja-e jelenlegi állapotát megváltoztatni, vagy nem – tette hozzá. A vita végén ezt nagyon világosan kell majd képviselnünk – mondta.

Semmi bajunk az iszlámmal

Orbán Viktor azt mondta, hogy politikai értelemben nem fogunk antiiszlám álláspontra helyezkedni, az iszlámot egy szellemi építménynek tekintünk, csak mi nem ezekben a civilizációkban élünk, hanem egy keresztény civilizációban. Törökország a barátunk, akkor is, ha megmondjuk, hogy mi nem akarunk nagyszámú iszlám közösséget az országban, az öbölmenti arab országokkal és Iránnal ugyancsak megtaláljuk a hangot – mondta Orbán Viktor. Azt is leszögezte, hogy semmi baja nincs az itt élő muszlim közösséggel, akik szabályosan érkeztek, vállalkozói engedélyt váltottak, a körúti kebabos és a bárányhúst áruló hentes komoly egzisztenciák, akiket megbecsülünk. De nem akarjuk, hogy az arányok drasztikusan megváltozzanak, és nincs joga másnak bármit ránk kényszeríteni – üzente meg a nagyköveteknek, hogy milyen álláspontot képviseljenek.

A határvédelem kötelezettség

Az az ország, amelynek nincsenek határai, vagy nem tudja megvédeni, az nem ország. Az EU helyesen döntött, amikor az egymás közti határokat ellényegtelenítette, de ettől még van határ az országok között, csak nem ellenőrzik a schengeni szerződés értelmében. A mi helyzetünk abban különbözik, hogy nekünk van külső határunk is, amelynek a megvédését viszont vállaltuk – mondta Orbán. Amelyik ország csatlakozik a schengeni megállapodáshoz, annak vállalnia kell, hogy a külső határokat megvédi, ez kötelezettség – mondta.

Görögországnak olyan határőrizetet kellene végrehajtania, hogy hozzánk egyáltalán nem érkezhetnének menekültek, és kérdés, hogy a szövetségesünk ezt miért nem teszik meg, ez pedig aláássa az uniós jogszabályokba vetett bizalmat.

MTI / Koszticsák Szilárd

Ha Magyarország érvényt szeretne szerezni a schengeni egyezménynek, hogy csak a kijelölt határátkelőn lehessen átkelni, akkor nem tudná megtenni. Ezért kellett kerítést építeni, egyszerre építeni egy szögesdrótrendszert, és egy rendes kerítést. Mindenkinek, az EU-nak és Ausztriának, a németeknek is elemi érdekük, hogy ne váljunk Görögországgá, hogy végre tudjuk hajtani a határellenőrzést. Amit emberileg meg lehet tenni, azt meg kell tenni, ezért fizetjük a rendvédelmi erőket – mondta a miniszterelnök, egyben meg is dicsérve a rendőröket, akik fizikai erőszak alkalmazása nélkül, jól végezték a munkájukat.

Az emberi felelősség

Mégiscsak olyan, úton lévő milliókról van szó, akik háborús övezetből jöttek, több ezer kilométert megtéve, ezért tisztázni kell az erkölcsi felelősség kérdését – mondta Orbán, aki azt szeretné, ha a nagykövetek sikerrel járnának. A politikában nem a szándék, hanem eredmény számít, eredményfelelősség van – mondta Orbán. Aki kvótarendszert akar, az szándékától függetlenül borzasztó dolgot tesz, hiszen azt hallják ki belőle az érintett menekültek, hogy szabadon beutazhat, és őt valahová el fogják helyezni, márpedig ezt meghívásnak fogják érteni. Ezért fontos, hogy világossá tegyük, hogy "ne gyertek!", ezt kérem azoktól, akik Magyarországon keresztül jönnének Európába. Mi, magyarok nem tudunk felelősséget vállalni azért, ha elnyel benneteket a hullámsír, ne tegyétek kockára gyerekeitek életét – mondta Orbán, aki szerint a menekültek már nem az életükért futnak, nem menekültstátuszt akarnak, hanem német menekültstátuszt, ők a német életet akarnak maguknak. Szerinte ennek semmi köze az életéért futó menekültekhez, ami persze nem baj, csak mi emiatt nem viszonyulunk hozzájuk menekültként, hanem bevándorlóként – mondja Orbán Viktor.

Orbán azt üzente a menekülteknek: ha megmenekültél, megvan az életed, inkább maradj Törökországban, ha pedig be akarsz vándorolni, annak megvannak a szabályai, amit a magyar nagykövetségen is beadhat, és majd elbíráljuk.

Biztos, hogy a kvótarendszert jól átgondolták?

Nyomkövetőt fogunk szerelni a menekültek lábára, és eldöntjük helyettük, hogy hol telepedjenek le? Van ember, aki ezt végiggondolta? – tette fel a kérdést Orbán Viktor, amikor érveket szolgáltatott a nagyköveteknek a kvótarendszer ellen. Szerinte Magyarország fekete bárány lett, miközben mindenki a nyájat vezető Németország után akar menni. Nem szabad kioktatónak lennünk, hanem barátságosnak, rugalmasnak, de a saját érveinkből egy jottányit sem engedőknek – mondta a nagyköveteknek Orbán.

Az illegális határátlépés nem szabálysértés, az embercsempészet pedig súlyos bűncselekmény – szeptember 15-től ezek az új szabályok, hogy erre felkészüljenek, Szerbiában szórólapkampányt folytatunk, és jelezzük, hogy ne jöjjenek. Az embercsempészeknek is világossá akarjuk ezt tenni – tette hozzá.

Hirdetés