Hétfő hajnalra elhagyták az országot az osztrák menekültmentő konvoj autói, de Röszkén és Budapesten is sokan a hidegben a szabad ég alatt éjszakáztak. A Keleti pályaudvarról ismét indulnak nemzetközi vonatok, de kérdés, hogy meddig marad ez így: Szerbiába minden eddiginél több menekült érkezett. A menekültválság hírei percről percre.
Minden felszólaló magyar képviselő a migrációs válságról beszélt egyperces felszólalásában hétfő este, az Európai Parlament plenáris ülésén.
A Jobbik színeiben mandátumot szerzett Morvai Krisztina Ásotthalom polgármestere, Toroczkai László leveléből idézett, amely szerint illegálisan az országba lépő, "betolakodó migránsok" lezártak egy közutat a településen. Ez nem csak balesetveszélyes, de el tudják-e képzelni mit érzett az a törvénytisztelő magyar állampolgár, aki ezzel az "őrjöngő, fenyegetőző társasággal" találta szemben magát, akik nem engedik hazajutni a saját otthonába. "Az Európai Unió vezetőinek elmebeteg döntései miatt egyre többen jönnek, egyre agresszívebbek, egyre követelőzőbbek. Látják, hogy a törvényeket nekik nem kell betartani" - ezt mondta Morvai.
A szlovákiai Magyar Közösség Pártja (MKP) részéről Csáky Pál a visegrádi országok szemszögéből igyekezett megvilágítani a kérdést. "Nem a szolidaritás hiányáról van szó. Készen állunk részt venni a megoldásban, de ki akarjuk mondani, hogy a migrációs válságot nem lehet csupán az EU-n belül megoldani" - mondta Csáky. A politikus szerint a megoldás elősegítése a származási és tranzitországokban az unión kívüli stabilitás és béke megteremtését is elősegíti.
Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselője arra az álláspontra helyezkedett, hogy egyes kormányok egyirányú utcának tekintik a szolidaritást, a pénzt elfogadják, de semmiért sem hajlandóak felelősséget vállalni. "Ilyen a magyar kormány is, amely értelmetlen szögesdrótkerítést épít az ország déli határára, és a hozzánk érkező menekülteket embertelen körülmények között tartja" - húzta alá Molnár. A DK-s politikus úgy vélte, hogy a kormány a hadsereg bevetését is lehetővé tenné legyengült, háborús övezetekből érkező menekültekkel szemben, és bűnbakot is keres, mert olyan parlamenti határozati javaslatot tervez, amely ez EU-t, így az EP-t is felelőssé teszi a menekültek haláláért és a kialakult helyzetért.
Ingyen wifit biztosítanak a tranzitzónák környékén, és elosztókat küldenek, hogy a menekültek feltölthessék mobiljaikat.
Megérkeztek a készenléti rendőrség munkatársai a vonulókhoz, és azt kérték tőlük, hogy várják meg a buszokat, amelyekkel elszállítják őket regisztrációs központba. A rendőrök angolul figyelmeztették a menekülteket, hogy a fővárosig körülbelül három napig tart az út, de a menekültek egy részét ez nem érdekli, és azt bizonygatják, hogy akkor is elmennek odáig.
A hangulat egyébként nyugodt, az emberek kezdenek kifáradni, eddig kétszer álltak meg pihenni.
A rendőrök felszólításának - a tudósító szerint - csak körülbelül tucatnyi menedékkérő tett eleget, ők felszálltak az egyik buszra, amely elindult velük visszafelé. A többiek - körülbelül 130 ember - viszont tovább halad a főváros felé.
Mentők vitték el az asszonyt - közölte az MTI tudósítója
Az M5-ös autópálya Röszke felé vezető oldalát a 113-as km-nél, a 146-os km-nél és a 165-ös km-nél lezárta, mert több száz menekült gyalogol Budapest felé. A forgalmat az 5-ös főútra tereli a rendőrség - írta az Útinform.
Sigmar Gabriel német alkancellár hétfőn felszólította Magyarországot a menekültügyi rendszer körülményének javítására, és kijelentette, hogy veszélybe kerülhet a schengeni belső határok nyitottsága, ha az uniós partnerek nem veszik ki a részüket az európai menekültválság kezeléséből.
Az M1-esen, Tatabányánál történt a halálos baleset hétfő délután; a szír férfi meghalt, családját kórházba vitték. Az autót egy osztrák férfi vezette, aki a gyanú szerint pénzt kért a családtól a szállításért.
Igaz, nem azért, hogy menekültekkel találkozzon, hanem hogy megtekintse, hogy épül a kerítés. Lázár Jánost is magával vitte Mórahalomra.
A dán rendőrség megakadályozta hétfőn, hogy Dániából Svédországba menjen mintegy 150 migráns a jobb ellátás érdekében. A menekültek közúton elindultak a híd felé, amely Koppenhágát a svédországi Malmővel összeköti, de amelyen tilos gyalog haladni. Egy ponton sikerült rávenni őket, hogy buszokon menjenek el a befogadó pontra, és regisztráltassák magukat, de ott néhányan dulakodni kezdtek a rendőrökkel.