A Quaestor-károsultak Csoportja a külügyminisztérium épülete előtt tüntetett csütörtökön. A néhány tucat demonstráló előtt az Együtt és a PM politikusai beszéltek.
A kifizetések felfüggesztése ellen tiltakozott és a törvény végrehajtását követelte a Quaestor Károsultak Csoportja Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium épülete előtt csütörtökön.
Az egyik szervező, Himmer Éva felszólalásában azt mondta: az állami garanciavállalás erősítése érdekében követelik a készfizető kezesség törvénybe iktatását. A károsult közölte: perek ezreit fogják indítani a törvény szerinte jogellenes felfüggesztése miatt. Továbbá tiltakozott a korábban öncsődöt jelentő Quaestor Financial Hrurira Kft. végelszámolása ellen, mert mint mondta: ha ez a cég megszűnik, nem lesz kit perelni.
Pápa Levente, az Együtt Korszakváltók Pártjának elnökségi tagja a rendezvényen kijelentette: „Önöket a kormány átverte!” Kifejtette: "a kormányoldal azt hazudta", hogy megmenti a Quaestor-károsultakat, holott szerinte mikor a kárrendezéséről szóló törvényt megalkotta, már tudnia kellett, hogy az pénzügyileg, jogilag lehetetlenné teszi a kártalanítást. Tudatosan olyan törvényt hoztak, ami betarthatatlan – jegyezte meg.
Pápa elmondta, hogy pártja az egyszerű kezesség helyett a készfizető kezesség törvénybe építését javasolta a kártalanítás állami garanciájának erősítése érdekében.
Barabás Richard, a PM szakszóvivője azt hangoztatta a néhány tucatnyi demonstráló előtt, hogy „Magyarországon a bűn kormánya kormányoz” (…) egy olyan „haveri kör”, amely „semmibe veszi a kisembereket”. Az ő pártja viszont kiáll a károsultak kárpótolása mellett. Az Együtt készfizető kezességre vonatkozó javaslatát támogatják, és úgy vélik, a Magyar Nemzeti Bank felelősségét is vizsgálni kell.
Levél Szijjártónak, egész alakos Orbán Viktor
A károsultak csoportja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek címzett levelében többtucatnyi kérdésre vár választ, így többek között arra, hogy milyen és mekkora befektetései voltak a minisztériumnak, illetve érdekkörébe tartozó intézményeknek a brókercégben, továbbá, hogy miként ismerkedett meg Szijjártó Péter és Tarsoly Csaba.
Emlékezetes, a Queastor-botrány kitörése környékén kiderült, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik háttérintézménye a cég bedőlése előtti utolsó pillanatban menekítette ki a pénzét a Quaestorból.
A tüntetők a beszédek közben többek között azt skandálták: "Nem hagyjuk!", "Követeljük vissza a saját ellopott pénzünket!" A tüntetők kis zászlócskákat lobogtattak, melyeken többek között az volt olvasható: "Nem a javunkat, a javainkat akarjuk!", illetve "Követeljük a Quaestor törvény betartását!" Más transzparenseken a "Hol a lé, fiúk!", illetve a "Kedves kormány, nem tágítunk, amíg az összes pénzünket vissza nem kapjuk" feliratok álltak.
A rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök, Matolcsy György jegybankelnök, Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, illetve a Quaestor-ügy több szereplője, köztük Tarsoly Csaba az egész alakos életnagyságú fényképét is kiállították.
KKM: Több ezer vállalkozásért nem tudunk felelősséget vállalni
Tuzson Bence, a Fidesz frakció-szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a Fidesz és a kormány mindent megtett, hogy a Quaestor-károsultak megkapják kártalanításukat, a bizonytalan helyzetet a bankok idézték elő azzal, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak.
A Quaestor-törvény áprilisi elfogadása után több bank az Alkotmánybírósághoz fordult, mert álláspontjuk szerint a törvény alkotmányellenes. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ennek kapcsán júliusban azt közölte, hogy a Quaestor-károsultak kártalanításának megakadását a bankok alkotmánybírósági beadványa okozta. A 6 millió forint feletti megtakarítással, befektetéssel rendelkezők esetében meg kell várni az Alkotmánybíróság döntését a frakcióvezető szerint.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) csütörtökön közleményt adott ki. Mint írták, a Quaestor-kártalanítással kapcsolatos jogszabályokat minden érintettnek be kell tartania.
A minisztérium és háttérintézményei tevékenységük miatt több ezer magyar vállalkozással állnak kapcsolatban, de azok tevékenységéért nem tudnak felelősséget vállalni – írták.